Falowniki to proste urządzenia, które są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Stosuje się je między innymi w najnowszych systemach napędowych maszyn, dzięki czemu usprawniają ich pracę. Poznaj najważniejsze możliwości zastosowanie falowników.
Falownik – jak działa?
Falownik jest urządzeniem służącym do regulacji prędkości obrotowej oraz momentu obrotowego. Zapewnia odpowiednie napięcie wyjściowe (U) i jego częstotliwość (f), dzięki czemu moment obrotowy silnika ma stałą wartość, także w sytuacji różnych wartości prędkości obrotowej.
Falownik kształtuje prąd w taki sposób, że osiąga on częstotliwość i napięcie odpowiednie do danego systemu napędowego maszyny. Poprzez pracę falownika możesz sterować prędkością obrotową silnika, a co za tym idzie możesz kontrolować prędkość pracy maszyny. Dodatkowo możesz ją dowolnie programować i zmieniać.
REKLAMA
Regulacja częstotliwości wyjściowej to nie tylko możliwość sterowania prędkością, ale również sposób na oszczędzanie energii. Jest to możliwe dzięki najnowocześniejszym falownikom. Nie bazują one już, jak kiedyś, na elementach tyrystorowych, lecz wykorzystują zaawansowany system sygnałów kontrolujący dodatkowo parametry silnika. W falownikach rzadko stosuje się tranzystory polowe, są one zastępowane przez tranzystory IGBT.
W sklepie Akcesoria CNC mogą Państwo kupić falowniki Lenze – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/133-automatyka/falowniki/falowniki-lenze
Falowniki i ich zastosowanie
Duża przydatność nowoczesnych falowników sprawiła, że wykorzystuje się je na dużą skalę. Na przykład stosuje się je w urządzeniach AGD, gdzie zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Najszersze zastosowanie falowniki mają jednak w maszynach przemysłowych, które pracują ze zmienną częstotliwością ruchu.
Falowniki montuje się w maszynach działających automatycznie – np. maszynach pakujących. Ponadto znajdują zastosowanie w różnego rodzaju piłach. W tym przypadku odpowiednie zaprogramowanie falownika podnosi bezpieczeństwo korzystania z takiej maszyny. Dodatkowo praca jest wówczas bardziej wydajna i generuje mniej kosztów. Warto tylko pamiętać, że falownik najlepiej jest dobrać do specyfiki zakładu i rodzaju produkowanych elementów.
Falowniki firmy LG/LS dostępne są pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/132-automatyka/falowniki/falowniki-lg-ls-industrial-systems
Nowoczesne falowniki są tańsze niż kiedyś
Upowszechnienie falownika sprawiło także, że jego zakup jest o wiele tańszy, niż kiedyś. Wcześniej niewiele zakładów przemysłowych decydowała się na jego kupienie. Skomplikowana budowa wiązała się bowiem z dość wysoką ceną. Obecnie jednak zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło producentom obniżyć koszty produkcji, a ceny falowników spadły. Ta sama technologia wpłynęła także na ich szersze wykorzystanie.
Zakup falownika z biegiem czasu także stał się o wiele tańszy. Do tej pory stosowano je stosunkowo rzadko, ponieważ skomplikowana budowa oznaczała najczęściej dość wysoką cenę. Jednak zastosowanie najnowszych technologii sprawia, że ceny są coraz niższe, a możliwości zastosowania coraz szersze.
Więcej porad z automatyki znajdą Państwo na stronie Wiedza EBMiA – https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.