Jak zbudować idealne oświetlenie do jadalni?

Właściwie dopasowane oświetlenie to połowa sukcesu aranżacyjnego w każdym pomieszczeniu. Dzięki niemu wnętrze staje się funkcjonalne i dopracowane wizualnie. Jak sprawić, że nasza jadalnia zabłyśnie? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

Jak zbudować idealne oświetlenie do jadalni?

Rodzaje oświetlenia do jadalni

W jadalni, w której kwitnie domowe życie, oświetlenie powinno być mocno zróżnicowane. Warto zadbać o to, żeby znalazły się w niej lampy główne, punktowe oraz dekoracyjne.

Oświetlenie główne, zazwyczaj montowane na suficie, pozwala doświetlić całość wnętrza albo jego wybraną strefę, dzięki czemu można swobodnie przemieszczać się, bez obaw o potknięcie lub zranienie się.

REKLAMA

Ze względu na użytkową funkcję, w jadalni musi się również znaleźć mocna lampa zadaniowa, która zawiśnie nad stołem. W przestrzeniach łączących funkcję kuchni z jadalnią, oświetlenie tego typu powinno zostać użyte zarówno nad stołem, jak też wyspą, służącą do przygotowania posiłków i wszelkich innych prac kuchennych.

Pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia dekoracyjnego. Najczęściej są to pojedyncze punkty świetlne, które pomagają budować klimat miejsca. Mogą podświetlać witrynę lub gablotę pełną bibelotów albo zdobić sufit podwieszany, dając ciekawe efekty wizualne.

Jakie lampy zamontować w jadalni?

Różne funkcje wymagają zastosowania odmiennych produktów oświetleniowych. Lampy główne najczęściej bywają montowane w powierzchni sufitu i przybierają formę oczek wpustowych – dyskretnych, subtelnych i skutecznie rozjaśniających nawet dużą przestrzeń. Montuje się je po kilka lub kilkanaście sztuk, rozmieszczonych w kluczowych punktach pomieszczenia.

W przypadku oświetlenia zadaniowego najczęściej wybór pada na rozmaite lampy wiszące lub ponownie modne żyrandole. Jak wybrać najlepszy produkt?

Choć aktualne trendy zalecają stosowanie dużych i mocno dekoracyjnych rozwiązań, przed zakupem żyrandola lub lampy wiszącej, należy dokładnie zmierzyć pomieszczenie. Rozmiar lampy jest bowiem w pełni uzależniony od tego, jakiej wielkości jest jadalnia.

Niewzięcie tego pod uwagę, sprawia, że zbyt mały klosz całkiem znika w zbyt dużej przestrzeni. Z kolei za duża lampa powoduje, że wnętrze zaczyna być przytłaczające i zamiast wyglądać elegancko, staje się przeładowane i zagracone.

W przypadku okrągłych stołów, warto postawić na lampy o okrągłej formie, przy kwadratowych lepiej prezentują się rozwiązania sześcienne. Istotna jest też wielkość lampy względem samej powierzchni blatu. Jej średnica lub przekątna nie powinna przekraczać 1/3 analogicznego wymiaru stołu.

Prostokątne lub owalne blaty pozwalają za to na użycie znacznie większych żyrandoli, dochodzących nawet do 100 centymetrów średnicy. Można również zastosować kilka lamp wiszących, zamontowanych w rzędzie lub tworzących bardziej skomplikowane, przestrzenne kompozycje.

Lampy mogą też dekorować. W tej funkcji najlepiej sprawdzają się kinkiety, rozmieszczone na ścianach wokół stołu, których spory wybór oferuje sklep z lampami Lampy.it. Pozwalają one budować przyjemny i przytulny nastrój, gdy akurat zastosowanie mocnego oświetlenia zadaniowego nie jest konieczne.

Oprócz kinkietów w roli oświetlenia dekoracyjnego sprawdzają się również listwy LED, które często są montowane w ramach sufitów podwieszanych, pozwalajac uzyskać intrygującą grę świateł i cieni.

Kilka słów o barwie światła do jadalni

W zależności od funkcji każdego pomieszczenia, powinniśmy decydować się na zastosowanie innej barwy światła. W miejscach przeznaczonych do pracy najczęściej lepiej sprawdza się światło zimnobiałe, dodające energii, zaś we wnętrzach służących do relaksu, zdecydowanie praktyczniejsze jest wyciszające i kojące światło o ciepłej barwie.

W przypadku jadalni mamy do czynienia ze strefą pełniącą różne funkcje. Dlatego też warto zdywersyfikować oświetlenie w pomieszczeniu, wprowadzając kilka typów lamp, dających inną barwę światła. Wówczas z łatwością dopasujemy oświetlenie do aktualnych potrzeb.

Świetnie w tej roli sprawdzają się rozwiązania wchodzące w skład systemu Smart Home, pozwalające nadzorować całość oświetlenia w pomieszczeniu z pomocą zapisanych scen świetlnych.

Światło w salonie pozwala na komfortowe korzystanie z pomieszczenia, przyjemne spożywanie posiłków z rodziną, a także na spokojny relaks. Buduje ono przestrzeń, zwiększa jej funkcjonalność, a także stanowi jego główną dekorację. Dlatego warto dokładnie przemyśleć cały system oświetleniowy i wybrać kompleksowe rozwiązania, w pełni dopasowane do naszych potrzeb i stylu wnętrza.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *