Każdy młody człowiek marzy o niezależności i samowystarczalności pod najlepiej wszystkimi względami. Uniezależnianie się od rodziców to stopniowy proces rozpoczynający się od pierwszych prac dorywczych, prawa jazdy, wyjazdu na studia, aż w końcu przychodzi moment wyprowadzki i przysłowiowego „pójścia na swoje”. Budowa własnego domu czy inwestycja w mieszkanie to proces skomplikowany prawnie i przed podjęciem takiej decyzji, należy zapoznać się chociaż mniej więcej z tym, co może nas czekać.

- Powierzchnie działki budowlanej – uregulowania prawne
- Jakie czynności możesz wykonywać na swojej działce leśnej?
- Wielkości działki na terenach wiejskich, a podmiejskich
Przyjrzyjmy się bliżej zagadnieniom jakimi są wymagania budowlane i poznajmy prawa dotyczące wykonywania czynności na działkach leśnych, aby w przyszłości nie narazić się na nieprzyjemne sytuację.
Powierzchnie działki budowlanej – uregulowania prawne
Minimalna powierzchnia działki budowlanej to pojęcie, które teoretycznie nie jest uregulowanie prawnie w żadnym dokumencie. W tym aspekcie należy szukać takich fraz jak techniczne wymagania działki pod budowę domu. Uregulowanie prawne, jakie w tym przypadku znajduje zastosowanie mówią o tym, że minimalna powierzchnia działki budowalnej zależy od projektu domu oraz od odległości budynku od granic, które również muszą być w takim projekcie uwzględnione. Reasumując nie ma dokładnej definicji minimalnej działki budowlanej, ale są odległości między budynkiem, a granicami, które musza zostać zachowane, co w teorii może wyznaczać minimalną powierzchnię działki. Odległości te wynoszą:
REKLAMA
- 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy
- 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy
Warto wspomnieć, że w dokumentach można znaleźć różnego rodzaju uchybienia dotyczące tych reguł. Na przykład w przypadku budynku zwróconego w stronę granicy ścianą i bez drzwi i okien prawo dopuszcza odległość 1,5 m. Jak widać ciężko jest zatem określić jaka jest minimalna powierzchnia działki budowlanej.
Jakie czynności możesz wykonać na działce leśnej?
Każdy miłośnik natury zapewne marzy o posiadaniu chociażby małej połaci lasu, który byłby jego własnością i swego rodzaju królestwem. Oczywiście w polskim prawie istnieje możliwość zakupu własnej działki leśnej. Najczęściej zadawane pytanie jakie można usłyszeć, od kogoś kto chce zakupić las na użytek prywaty to, czy można ogrodzić działkę leśną? Wiadome jest, że przesadne ingerowanie w naturę to łamanie prawa, jednak czy możemy chronić coś, co jest naszą własnością. Otóż ogrodzenie na działce leśnej możliwe jest do zamontowanie jedynie na gruncie wyłączonym spod produkcji leśnej. Aby na takim terenie pojawiło się legalne ogrodzenie należy uzgodnić takie działania z Nadleśnictwem, lub starostą, ponieważ jest to osoba upoważniona do sprawowania opieki nad lasami niepaństwowymi.
Wielkości działki na terenach wiejskich, a podmiejskich
Oczywistym jest, że działki na terenach typowo wiejskich będą różnić się od tych, które spotkamy wjeżdżając w dużą aglomerację miejską. Do podstawowej charakterystyki możemy zaliczyć wielkość działki: wsie statystycznie opiewają w działki mające około 3000 m2, natomiast strefy podmiejskie mogą pochwalić się działkami o wielkościach statystycznych 1500m2. Każdy kto planuje wybudować nowe mieszkanie, czy dom, powinien zapoznać się z normami prawnymi, które regulują kupno działek budowlanych oraz ich eksploatację. Jest to ważny aspekt i pozwoli uniknąć nieprzyjemności i ewentualnych kar za złe użytkowanie gruntów.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.