Korzyści z zastosowania pompy ciepła

Poszukiwanie sposobów na obniżenie kosztów eksploatacji domów oraz ograniczenie zanieczyszczania środowiska skłaniają do poszukiwania tanich, odnawialnych i ekologicznych źródeł energii. Obok zdobywającej coraz większe uznanie fotowoltaiki zainteresowaniem cieszą się też pompy ciepła. Urządzenia te doskonale sprawdzają się w parze z innymi systemami, obniżając rachunki i dostarczając czystą energię.

korzysci z zastosowania pompy ciepla - Korzyści z zastosowania pompy ciepła

Pompa ciepła – energia prosto z natury

Pompa ciepła to specyficzne urządzenie, które odzyskuje energię termiczną zawartą w środowisku zewnętrznym i pompuje ją do wymiennika, przekazując do systemu C.O czy c.w. Zasada działania takiej pompy jest podobna do pracy lodówki i korzysta z fizycznej właściwości sąsiadujących ze sobą środowisk do wyrównywania parametrów (ciśnienia czy temperatury).

Pompa ciepła jest wyposażona w sondę z czynnikiem roboczym, którego temperatura jest niższa niż temperatura środowiska zewnętrznego. Dzięki temu pomiędzy tym czynnikiem a środowiskiem dochodzi do wymiany energii cieplnej, aż do wyrównania temperatur. Wówczas ogrzany czynnik jest tłoczony do wymiennika, w którym następuje zjawisko odwrotne – ciepło jest oddawane, czynnik ulega schłodzeniu i ponownie trafia do środowiska.

Najpopularniejsze urządzenia tego typu czerpią energię cieplną z gruntu lub powietrza. Pompy gruntowe są droższe, ale znacznie bardziej efektywne, szczególnie zimą, gdy na większej głębokości temperatura gruntu zmienia się nieznacznie. Natomiast powietrzna pompa ciepła jest tańsza i prostsza w instalacji, ale dostarcza mniej energii. Dlatego świetnie się sprawdza np. do podgrzewania wody użytkowej.

Zalety montażu pompy ciepła

Rozważając kwestie ekologiczne, za największą zaletę pomp ciepła z pewnością można uznać dostarczanie czystej energii. Urządzenia te nie emitują zanieczyszczeń, a ilość prądu niezbędnego do ich zasilenia jest minimalna. Inne zalety wyboru pompy to między innymi:

  • emisja CO2 o 20% niższa od ekologicznych kotłów gazowych,
  • najwyższa klasa energetyczna pomp wykorzystywanych w roli zasilania ogrzewania (A++ lub A+++),
  • wysoka klasa energetyczna pomp wykorzystywanych w roli podgrzewaczy wody użytkowej (A+),
  • 35-50% niższe koszty eksploatacji niż kotłów gazowych (zależnie od typu pompy),
  • możliwość chłodzenia pomieszczeń w ciepłych okresach roku,
  • niezawodność pracy,
  • cicha praca i prosta obsługa,
  • trwałość pomp gruntowych od 50 do 80 lat,
  • niskie koszty inwestycji,
  • wzrost wartości domu (nieruchomości).

Wymierne oszczędności finansowe

Użytkowanie pompy ciepła nie jest całkowicie bezkosztowe, podobnie jak jej instalacja. Oba te czynniki mają jednak niewielki wpływ na opłacalność wyboru takiego rozwiązania. Ilość prądu potrzebnego do zasilenia pompy jest bardzo mała, a ogólne koszty kapitałowe, serwisowania i obsługi, niższe niż w przypadku innych urządzeń.

Analiza przeprowadzona przez grupę GLOBEnergia pokazuje, że wybierając pompę powietrze/woda zamiast innych technologii dla domu o powierzchni 130 m2, rocznie możesz zaoszczędzić nawet 1000 zł. W przypadku kotła gazowego zyskasz około 500 zł przy założeniu, że masz dostęp do gazu w taryfie G13. Idealnym, ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką.

Artykuł Partnera

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułNowości klimatyzacyjne Gree na sezon 2021
Następny artykułDziałki budowlane oraz leśne – wszystko co powinieneś wiedzieć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here