Elektrownia słoneczna

Zielona energia to nie tylko dobry biznes, ale też alternatywa dla wytwarzania energii w tradycyjny sposób. Dzięki niej możemy zadbać o środowisko. Jednym z miejsc, w którym można wytwarzać zieloną energię jest elektrownia słoneczna. To instalacja składająca się z wielu urządzeń fotowoltaicznych. Jej celem jest wytworzenie znacznej ilości energii. Co warto wiedzieć o elektrowni słonecznej? Kto stawia takie elektrownie i czy może to zrobić osoba prywatna? Wyjaśniamy!

elektrownia-sloneczna

Przemysłowe elektrownie słoneczne: w jaki sposób działają?

Elektrownia słoneczna składa się z kilku elementów. Najważniejsze z nich to:

  • moduły słoneczne, 
  • inwertery,
  • przewody łączące. 

Efektywność elektrowni zależy od liczby oraz powierzchni paneli słonecznych, z których została zbudowana. Im większa inwestycja, tym więcej energii zostanie wytworzone, a następnie sprzedane. Energia wytworzona w przemysłowej elektrowni jest kierowana do sieci, a następnie trafia bezpośrednio do odbiorców. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, zajrzyj na stronę firmy FG ENERGY, na której możesz znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących elektrowni i samej fotowoltaiki. Firma realizuje zarówno niewielkie projekty dla pojedynczych gospodarstw domowych, jak i o wiele większe, np. budowę elektrowni słonecznej. Więcej na temat elektrowni pozyskującej prąd z promieni słonecznych można przeczytać tutaj – https://fgenergy.pl/elektrownie-sloneczne/

Sposób funkcjonowania takiej farmy, niezależnie od wielkości i mocy instalacji, jest taki sam. Ogniwa zbudowane są zazwyczaj z krzemu, będącego materiałem półprzewodnikowym. Dzięki temu, pod wpływem działania czynników zewnętrznych, takich jak światło słoneczne lub ciepło, ładunki elektryczne mogą się przemieszczać. Umożliwia to odebranie energii słonecznej, zamianę w prąd zmienny, dostarczenie przewodami do inwertera, a tam zamianę na prąd stały, doprowadzany do gniazdek.

Gdzie najlepiej postawić elektrownię słoneczną?

Najważniejszym czynnikiem jest brak zacienienia i dobra ekspozycja terenu na słońce. Jeżeli mamy taką możliwość, umieśćmy farmę od strony południowej na możliwie płaskiej powierzchni. Podłoże, na którym stanie instalacja często się różni, jednak najlepszym będzie tzw. nieużytek rolny. Postaraj się również uwzględnić bliskość innych nieruchomości i inwestycji. Dzięki temu łatwiej jest uzyskać warunki przyłączenia oraz zawrzeć umowy przyłączeniowe. To, co istotne – zanim zaczniesz planować swoją inwestycję na konkretnym terenie, upewnij się, że jesteś w stanie uzyskać wszystkie niezbędne zgody administracyjne wymagane do postawienia farmy fotowoltaicznej. 

Domowa elektrownia słoneczna?

Zainwestowanie w fotowoltaikę to nie tylko troska o środowisko. To również oszczędności, pozwalające na odciążenie domowego budżetu. Warto zatem rozważyć montaż mikro elektrowni słonecznej zasilającej prywatne gospodarstwo domowe. Decydując się na zakup paneli słonecznych możesz być pewny, że będzie to inwestycja, która się zwróci. I choć na początku może Ci się wydawać, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to bardzo duży wydatek, w praktyce okaże się, że pozwala sporo zaoszczędzić. W jaki sposób? Przede wszystkim na bieżących rachunkach za energię elektryczną, które spadają praktycznie do zera. Także różnego rodzaju dofinansowania i dopłaty sprawiają, że zakup paneli jest prostszy i tańszy. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej instalacji, polecamy skorzystanie z kalkulatora fotowoltaicznego. To proste narzędzie pomoże Ci obliczyć, jaką ilość energii zużywasz oraz po jakim czasie zwróci Ci się zakup instalacji fotowoltaicznej.

Nie ma wątpliwości, że elektrownia słoneczna to dobry interes, natomiast mikro elektrownia produkująca prąd na własny użytek to wygoda i oszczędność. Warto zatem rozważyć obie  możliwości i zrealizować je z pomocą profesjonalnej firmy, takiej jak choćby wspomniane już FG ENERGY.

Artykuł Partnera

Poprzedni artykułZdobądź najnowszą wiedzę z Targami Instalacje!
Następny artykułJaki czujnik temperatury będzie odpowiedni do zastosowania w piecach przemysłowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here