Jaki czujnik temperatury będzie odpowiedni do zastosowania w piecach przemysłowych?

Czujnik temperatury stosowany w przemysłowych piecach ciągłych i komorowych powinien być nie tylko niezawodny, lecz także odporny na korozję spowodowaną wysokimi temperaturami czy obecnością atmosfery utleniającej lub redukującej. Wysokiej jakości termopary, na przykład te produkowane przez JUMO, doskonale spełniają wymagania stawiane przemysłowym miernikom temperatury pracującym w skrajnych warunkach.

Jaki czujnik temperatury będzie odpowiedni do zastosowania w piecach przemysłowych?

Jak zbudowany jest termoelektryczny czujnik temperatury dla pieców przemysłowych?

Odpowiednia temperatura jest kluczowym czynnikiem dla prawidłowego przeprowadzenia wielu procesów technologicznych, szczególnie tych odbywających się w piecach przemysłowych. Tym samym jej monitorowanie jest niezwykle ważne dla uzyskania produktu końcowego o założonej jakości. Nietrudno się domyślić, że w piecach przemysłowych temperatury są zazwyczaj o wiele wyższe, niż chociażby w domowych kotłach grzewczych. Aby zmierzyć temperaturę w kotle, wystarczy dobrej jakości sensor rezystancyjny. Natomiast w piecach przemysłowych stosuje się zazwyczaj termoparę, czyli termoelektryczny czujnik temperatury.

W bardzo dużym uproszczeniu termopara jest obwodem elektrycznym składającym się z dwóch (stąd „-para”) przewodów, wykonanych z różnych przewodników. Jeżeli styki pomiędzy przewodami mają różne temperatury, w obwodzie popłynie niewielki prąd. Im większa różnica w temperaturach styków, tym większe wygenerowane napięcie. Jeżeli do takiego obwodu podłączymy urządzenie pomiarowe i zmierzymy prąd, uzyskamy informację, o ile zmieniła się temperatura.

REKLAMA

Właściwości termopary

Stosunkowo prosta konstrukcja termopary jest rzecz jasna ogromną korzyścią biorąc pod uwagę fakt, że bardziej skomplikowane urządzenia pomiarowe mogłyby ulec zniszczeniu w środowisku pracy o temperaturze przekraczającej 2000°C, osiąganej w niektórych piecach przemysłowych. Nie oznacza to jednak, że termopary to po prostu zwykłe obwody zbudowane z dwóch losowych przewodników.

  • Przede wszystkim różne zastosowania tych czujników wymagają korzystanie z różnych materiałów. Na przykład popularna termopara typu J (przewody z żelaza i miedzioniklu) może pracować w temperaturach do ok. 750°C. Zaawansowane termopary typu B (przewody z różnych stopów platyny i rodu) umożliwiają przeprowadzenie pomiarów do ok. 1800°C. Z kolei specjalistyczne czujniki wykonane z wolframu oraz renu, pozwalają na pracę w temperaturze powyżej 2000°C. Oczywiście typów termopar jest zdecydowanie więcej.
  • Przewody mogą być bardzo cienkie i osiągać zaledwie 0,1 mm grubości. Tym samym jeżeli pojawią się na nich jakiekolwiek skazy, będzie to miało znaczący wpływ na dokładność odczytu. Także dlatego, że napięcia generowane w termoparach mogą być bardzo niskie i osiągać zaledwie kilka miliwoltów. Jakość i dokładność wykonania są w tym przypadku kluczowe.
  • Warto także pamiętać o odpowiednich osłonach. Delikatne przewody muszą być chronione nie tylko przed szokami temperaturowymi, lecz także przed niszczącymi właściwościami badanego medium, np. żrących oparów. Z tego względu w termoparach stosuje się osłony m.in. ze specjalnej ceramiki, odpornej na korozję stali czy innych specjalistycznych stopów metali.
  • Należy także wspomnieć o różnych przyłączach procesowych. Z głowicą lub bez, wtykane lub z gwintem – różne zastosowania wymagają różnych rozwiązań technologicznych.

Wszystkie wyżej wymienione warianty czujników temperatury stosowanych w piecach przemysłowych dostępne są w ofercie JUMO.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz


Najnowsze