Elektryczne podgrzewacze wody

Praca przepływowego podgrzewacza jest zainicjowana momentem odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Urządzenie podgrzewa wodę, pobierając energię elektryczną. W podgrzewaczach pojemnościowych woda jest nie tylko podgrzewana, ale i magazynowana.

Fot. 1. Ogrzewacze serii Viking są urządzeniami ciśnieniowymi, dostarczającymi podgrzaną wodę do kilku punktów poboru. Ich konstrukcja pozwala na montaż w pionie lub poziome. Szeroka gama pojemności: 30, 55, 80, 100, 120 i 150 litrów, pozwala na optymalny dobór konkretnego urządzenia w zależności od zapotrzebowania na c.w.u.Fot. 1. Ogrzewacze serii Viking są urządzeniami ciśnieniowymi, dostarczającymi podgrzaną wodę do kilku punktów poboru. Ich konstrukcja pozwala na montaż w pionie lub poziome. Szeroka gama pojemności: 30, 55, 80, 100, 120 i 150 litrów, pozwala na optymalny dobór konkretnego urządzenia w zależności od zapotrzebowania na c.w.u.

Istotną rolę w podgrzewaczach pojemnościowych odgrywa termostat, który ma za zadanie utrzymywanie stałej temperatury wody. Nie bez znaczenia pozostaje również izolacja cieplna, zazwyczaj w postaci pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej.

W podgrzewaczach przepływowych z chwilą zakończenia przepływu wody, czyli zakręcenia kranu, urządzenie wyłącza się, a co za tym idzie, energia elektryczna przestaje być pobierana. W przypadku znacznego oddalenia podgrzewacza od punktu poboru wody i podczas dłuższej przerwy w pracy urządzenia woda znajdująca się w części instalacji pomiędzy podgrzewaczem a kranem zdąży wystygnąć. Stąd też po odkręceniu kranu musimy odczekać chwilę aby popłynęła ciepła woda.

REKLAMA


Pojemność podgrzewaczy zbiornikowych osiąga od 15 l do ponad 200 l. Temperatura wody jest regulowana w zakresie od 5 do 65ºC. Montaż może być pionowy lub poziomy. Oprócz wspomnianej już pojemności zbiornika ważnym parametrem podgrzewacza pojemnościowego jest napięcie zasilania, które najczęściej wynosi 230 V AC. W przypadku modeli o większych pojemnościach system zasilania może być oparty na trójfazowym napięciu 400 V AC. Moc elektryczna zależy od pojemności zbiornika. Przykładowe modele o pojemności od 30 do 80 litrów, osiągają moc 1,5 kW, zaś wersje o pojemności od 100 do 150 litrów, cechują się zapotrzebowaniem na moc o wartości do 2 kW.

Tyle można ogólnie powiedzieć o przepływowych i pojemnościowych podgrzewaczach wody. Warto przyjrzeć im się nieco bliżej.

Fot. 2. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody PPE2 electronic LCD zapewnia wyjątkowy komfort przy korzystaniu z kilku punktów poboru wody. Elektroniczny układ sterowania zapewnia stabilizację i płynną regulację temperatury wody w zakresie 30 - 60°C oraz oszczędności w zużyciu energii.Fot. 2. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody PPE2 electronic LCD zapewnia wyjątkowy komfort przy korzystaniu z kilku punktów poboru wody. Elektroniczny układ sterowania zapewnia stabilizację i płynną regulację temperatury wody w zakresie 30 – 60°C oraz oszczędności w zużyciu energii.

Cechy podgrzewaczy przepływowych

W nowoczesnych przepływowych podgrzewaczach wody istotny jest niski przepływ załączający. Na uwagę zasługują również ruchome końcówki przyłączy wody. Nie ma zatem potrzeby korygowania niewłaściwie wykonanych instalacji wodnych. Skorzystać można z funkcji automatycznego ograniczania przepływu wody po napełnieniu wanny. Warto zwrócić uwagę na walory estetyczne podgrzewaczy poprzez odpowiednio dobrane materiały i wygląd urządzenia. W nowoczesnych systemach instalacyjnych z pewnością przyda się możliwość współpracy z kolektorami słonecznymi. Stąd też ważna jest możliwość skorzystania z funkcji pozwalającej na dogrzewanie już wstępnie podgrzanej wody. W zakresie bezpieczeństwa przyda się blokada temperatury na poziomie 42°C.

Szereg przydatnych rozwiązań uwzględnia się z myślą o instalatorach. Zatem w niektórych wersjach urządzeń przewidziano technikę szybkiego montażu. Istnieje możliwość podłączenia do sieci elektroenergetycznej przewodem „od góry” lub „od dołu” urządzenia. Komfort montażu poprawi także rozdzielenie tylnej ścianki i bloku grzewczego.

Fot. 3. Wbudowanie odbiornika sygnału wewnątrz ogrzewacza umożliwia sterowanie urządzenia pilotem lub bezpośrednio z panelu sterującego. Urządzenie jest całkowicie odporne na wodę i może być zamontowane również pod prysznicem.Fot. 3. Wbudowanie odbiornika sygnału wewnątrz ogrzewacza umożliwia sterowanie urządzenia pilotem lub bezpośrednio z panelu sterującego. Urządzenie jest całkowicie odporne na wodę i może być zamontowane również pod prysznicem.

Podgrzewacze pojemnościowe

które zostały skonstruowane z myślą o montażu w miejscach gdzie ilość przestrzeni jest ograniczona. Stąd też szerokość niektórych podgrzewaczy zmniejszono do 36 cm. O realizowanych przez podgrzewacz zadaniach, użytkownik jest informowany za pomocą świetlnego wskaźnika trybu pracy. Bardziej zaawansowane modele uwzględniają panel obsługowy z przyciskami funkcyjnymi. Wyświetlacz umożliwia odczyt wybranej temperatury wody oraz ilości cieczy pozostającej do dyspozycji w przeliczeniu na litry wody pomieszanej o temperaturze 40ºC. Oprócz tego, za pomocą wyświetlacza możemy się dowiedzieć o zużytej energii elektrycznej (w kWh), która jest potrzebna do podgrzania i utrzymania zadanej temperatury ciepłej wody. Z pewnością przydatne okażą się informacje o występujących usterkach i poziomie zakamienienia. Ważny jest system ochrony antybakteryjnej i przeciwkorozyjnej. W wielu urządzeniach przewidziano system przeciwzamarzaniowy.

Fot. 4. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody EPO Amicus sprawdza się przy umywalce lub zlewozmywaku. Występuje w wersji pod i nadumywalkowej.Fot. 4. Elektryczny przepływowy podgrzewacz wody EPO Amicus sprawdza się przy umywalce lub zlewozmywaku. Występuje w wersji pod i nadumywalkowej.

W podgrzewaczach pojemnościowych istotną rolę odgrywa czas podgrzewania wody. Najczęściej jest on podawany w godzinach przy DT= 25°C i DT=50°C. Na przykład czas nagrzewania dla DT= 25°C, przy podgrzewaczu o pojemności 80 litrów i mocy 1,5 kW, wynosi 1,6 h. Czas nagrzewania modelu osiągającego moc 2 kW dla DT=50°C, przy pojemności 120 litrów, wynosi 3,6 h. Ważnym parametrem jest również dobowe zużycie energii na podtrzymanie temperatury o wartości 65°C. Najczęściej podaje się je w kWh/24 h. Na przykład dla podgrzewacza o pojemności 80 litrów i mocy 1,5 kW, parametr ten może wynosić 0,75 kWh/24 h. Zastosowany zawór bezpieczeństwa, chroni urządzenie przy ciśnieniu przekraczającym 0,6 MPa. W większości urządzeń izolacja jest wykonana z pianki poliuretanowej. Materiał, z którego jest produkowany zbiornik, stanowi stal z emalią ceramiczną.

Co jeszcze

W nowoczesnych podgrzewaczach przewiduje się ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD. Informuje on użytkownika o podstawowych parametrach pracy urządzenia, czyli wielkości przepływu oraz zużyciu energii elektrycznej i wody. Przydatne rozwiązanie stanowi kreskowy wskaźnik mocy. Nowoczesne rozwiązania z zakresu elektroniki pozwalają na oszczędność zarówno wody jak i energii. Podaje się, że oszczędność wynosi do 20% w porównaniu z modelami sterowanymi hydraulicznie.

Fot. 5. SHAPE PREMIUM to elektryczny, pojemnościowy podgrzewacz wody z funkcją ECO. Jest to produkt z najnowocześniejszej gamy podgrzewaczy wody CALIDOS marki Ariston. Wyposażony w wyświetlacz LCD z dotykowym panelem sterowania, programator tygodniowy i funkcję ECO, która poznaje preferencje użytkownika i zapisuje je w swojej pamięci, dzięki czemu minimalizuje zużycie energii. Powodując obniżenie strat nawet o 10%. Dodatkowo podgrzewacz wyposażony został w funkcję antylegionella, która gwarantuje higieniczność wody. SHAPE PREMIUM to ekskluzywny design połączony z wysoką funkcjonalnością.Fot. 5. SHAPE PREMIUM to elektryczny, pojemnościowy podgrzewacz wody z funkcją ECO. Jest to produkt z najnowocześniejszej gamy podgrzewaczy wody CALIDOS marki Ariston. Wyposażony w wyświetlacz LCD z dotykowym panelem sterowania, programator tygodniowy i funkcję ECO, która poznaje preferencje użytkownika i zapisuje je w swojej pamięci, dzięki czemu minimalizuje zużycie energii. Powodując obniżenie strat nawet o 10%. Dodatkowo podgrzewacz wyposażony został w funkcję antylegionella, która gwarantuje higieniczność wody. SHAPE PREMIUM to ekskluzywny design połączony z wysoką funkcjonalnością.
Fot. 6. Podgrzewacz VELIS został skonstruowany tak, by spełnić największe wymagania jego użytkowników. Stąd m.in. funkcja shower-ready, ale również system powiadamiający o ewentualnej usterce, a także wyłączający grzałkę w przypadku wycieku lub braku wody. Urządzenie wyposażone zostało również w system zabezpieczający przed spadkiem temperatury, a także funkcjonalny wyświetlacz LED. Raz w miesiącu, temperatura wody rośnie automatycznie powyżej 65°C aby wyeliminować bakterie i zagwarantować higieniczność wody.Fot. 6. Podgrzewacz VELIS został skonstruowany tak, by spełnić największe wymagania jego użytkowników. Stąd m.in. funkcja shower-ready, ale również system powiadamiający o ewentualnej usterce, a także wyłączający grzałkę w przypadku wycieku lub braku wody. Urządzenie wyposażone zostało również w system zabezpieczający przed spadkiem temperatury, a także funkcjonalny wyświetlacz LED. Raz w miesiącu, temperatura wody rośnie automatycznie powyżej 65°C aby wyeliminować bakterie i zagwarantować higieniczność wody.
 

W nowoczesnych przepływowych podgrzewaczach wody przewiduje się możliwość sterowania bezprzewodowego, bazującego na radiowych technologiach wymiany danych. Stąd też urządzenie można obsługiwać za pomocą pilota zdalnego sterowania. Rzecz jasna do dyspozycji pozostaje możliwość parametryzowania poprzez lokalny panel. Na wyświetlaczu wtórnym powielone są informacje z wyświetlacza lokalnego takie jak temperatura, ilość przepływu oraz zużycie energii. Pilota najczęściej instaluje się na ścianie lub w pobliżu prysznica czy też wanny. System można rozbudować nawet do kilku pilotów. Zasięg w budynku typowego urządzenia wynosi do 25 m.

W tandemie taniej

Bardzo często podgrzewacze współpracują z instalacjami solarnymi. W przypadku systemu podgrzewającego c.w.u. instalacja jest sprzężona z dodatkowym źródłem ciepła, np. z kotłem gazowym. Pierwszego dnia słońce nagrzewa czynnik krążący w obiegu solarnym. Ciepło jest przekazywane do dolnej wężownicy w zasobniku. Wieczorem i w nocy skumulowane w zasobniku ciepło jest wykorzystywane przez użytkowników instalacji. Temperatura wody może osiągać nawet 90ºC. Po zmieszaniu z zimną wodą w zaworze termostatycznym objętość zasobnika może się zmniejszyć o kilkadziesiąt procent. Drugiego dnia w przypadku braku nasłonecznienia woda w zasobniku jest dogrzewana z dodatkowego źródła ciepła za pomocą górnej wężownicy.

Fot. 7. Ogrzewacze serii Classic + są urządzeniami ciśnieniowymi, pionowymi, dostarczającymi podgrzaną wodę do kilku punktów poboru. Zbiornik stalowy zabezpieczony jest przed korozją emalią ceramiczną Direct Plus oraz anodą magnezową. Izolację wykonano z bezfreonowej pianki poliuretanowej.Fot. 7. Ogrzewacze serii Classic + są urządzeniami ciśnieniowymi, pionowymi, dostarczającymi podgrzaną wodę do kilku punktów poboru. Zbiornik stalowy zabezpieczony jest przed korozją emalią ceramiczną Direct Plus oraz anodą magnezową. Izolację wykonano z bezfreonowej pianki poliuretanowej.

Kolejny przykład dotyczy sytuacji, w której instalacja solarna pracuje w sezonie letnim, która jest zintegrowana z przepływowym podgrzewaczem wody. Pierwszego dnia słońce nagrzewa czynnik krążący w obiegu solarnym przekazując ciepło do dolnej wężownicy w zasobniku. W nocy oraz następnego dnia zgromadzona w zbiorniku ciepła woda używana jest przed domowników. Również i w tym przypadku woda osiągająca nawet 90ºC, pozwala na zwiększenie pojemności zbiornika. Gdy temperatura na wyjściu z zasobnika spadnie poniżej temperatury optymalnej to jest ona dogrzewana poprzez przepływowy podgrzewacz wody, co stanowi najbardziej efektywne wykorzystanie potencjału energii promieniowania słonecznego.

Wybór podgrzewacza

Przy wyborze przepływowego podgrzewacza wody należy uwzględnić kilka ważnych czynników. Przede wszystkim ważna jest wydajność podgrzewacza. Parametr ten zależy od mocy urządzenia, temperatury zimnej wody dopływającej oraz temperatury wody na wyjściu. Modele o najmniejszych mocach, osiągające 3 kW, są w stanie podgrzewać wodę o temperaturze 10°C do około 50°C w ilości od 1 do 2 l na minutę.

Fot. 8. Dwukierunkowy bezprzewodowy pilot, poprzez wbudowany odbiornik radiowy wewnątrz ogrzewacza, pozwala sterować nim z odległości nawet 25 m wewnątrz budynku.Fot. 8. Dwukierunkowy bezprzewodowy pilot, poprzez wbudowany odbiornik radiowy wewnątrz ogrzewacza, pozwala sterować nim z odległości nawet 25 m wewnątrz budynku.

Przy doborze podgrzewacza pojemnościowego bierze się pod uwagę pojemność zbiornika a także moc oraz sposób zabudowy i montażu urządzenia. Przy obliczaniu wymaganej pojemności należy uwzględnić zapotrzebowanie domowników na wodę w konkretnych punktach poboru. W domach jednorodzinnych najczęściej przewiduje się zbiorniki o pojemności mieszczącej się w zakresie od 120 a 200 l, przy maksymalnej temperaturze wody wynoszącej około 80ºC. Jeżeli mamy taką możliwość, warto rozważyć zakup modelu dwuzakresowego. Są one bowiem w stanie podgrzewać wodę w nocy, przy użyciu tańszej taryfy na energię elektryczną. Jeżeli w ciągu dnia zabraknie ciepłej wody, to za jej dogrzanie odpowiedzialna jest wydajna grzałka.

Przy wyborze nie bez znaczenia pozostaje dostęp do trójfazowej sieci elektrycznej. Nabyć możemy również ogrzewacze pojemnościowe z tzw. wężownicą, dzięki której zyskujemy możliwość współpracy urządzenia z instalacją centralnego ogrzewania. Nie wszystkie podgrzewacze są przystosowane do pracy z instalacją solarną.

Fot. 9. Inteligentne funkcje dostosowujące produkcję wody do rytmu życia użytkowników, duża wydajność, kompaktowe kształty, a także możliwość zawieszenia w 2 położeniach (pion i poziom) sprawiają, że VELIS PREMIUM to jeden z najbardziej popularnych podgrzewaczy elektrycznych na polskim rynku. Urządzenie doskonale dopasowuje się do potrzeb użytkowników również designersko, dzięki możliwości wyboru jednej z 6 możliwych kolorów obudowy i nowoczesnemu wyświetlaczowi cyfrowemu.Fot. 9. Inteligentne funkcje dostosowujące produkcję wody do rytmu życia użytkowników, duża wydajność, kompaktowe kształty, a także możliwość zawieszenia w 2 położeniach (pion i poziom) sprawiają, że VELIS PREMIUM to jeden z najbardziej popularnych podgrzewaczy elektrycznych na polskim rynku. Urządzenie doskonale dopasowuje się do potrzeb użytkowników również designersko, dzięki możliwości wyboru jednej z 6 możliwych kolorów obudowy i nowoczesnemu wyświetlaczowi cyfrowemu.
Fot. 10. Ogrzewacz przepływowy Kaskada 2 przeznaczony jest do szybkiego podgrzewania wody dla potrzeb sanitarnych. Może być instalowany wszędzie tam, gdzie jest doprowadzenie wody (ciśnienie od 0,2 do 0,6 MPa) i energii elektrycznej (wymagane zasilanie 3-fazowe). Ogrzewacz może zasilać kilka punktów poboru wody równocześnie. Ogrzewacz jest ekonomiczny w użytkowaniu, ponieważ zużycie energii (ilość załączonych grzałek) dostosowuje się automatycznie (sterowanie hydrauliczne) do ilości pobieranej wody oraz zależy od włączonego zakresu nagrzewania.Fot. 10. Ogrzewacz przepływowy Kaskada 2 przeznaczony jest do szybkiego podgrzewania wody dla potrzeb sanitarnych. Może być instalowany wszędzie tam, gdzie jest doprowadzenie wody (ciśnienie od 0,2 do 0,6 MPa) i energii elektrycznej (wymagane zasilanie 3-fazowe). Ogrzewacz może zasilać kilka punktów poboru wody równocześnie. Ogrzewacz jest ekonomiczny w użytkowaniu, ponieważ zużycie energii (ilość załączonych grzałek) dostosowuje się automatycznie (sterowanie hydrauliczne) do ilości pobieranej wody oraz zależy od włączonego zakresu nagrzewania.
 

Podsumowanie

Użytkując podgrzewacz pojemnościowy warto zadbać o dobrą jakość wody w zbiorniku. Należy pamiętać, że w wodzie o temperaturze od 30 do 50°C rozmnażają się bakterie Legionella. Problem ten nie dotyczy zbiorników dwupłaszczowych. Z kolei w pozostałych urządzeniach warto raz na jakiś czas ustawić temperaturę na maksymalną. Tym sposobem zbiornik i będąca w nim woda będą odkażone. Ważne jest również aby temperatura w podgrzewaczu była ustawiona na bezpiecznym poziomie. Jak wiadomo regulacja temperatury w podgrzewaczach pojemnościowych może być płynna lub skokowa. Pamiętać należy aby nie ustawiać wartości maksymalnych bowiem wraz z odkręceniem kranu może dojść do poparzenia. Zbyt wysoka temperatura wody może być również przyczyną odkładania się kamienia kotłowego na ścianach zasobnika co przyspiesza korozję.

Należy pamiętać aby podgrzewaczy przepływowych nie uruchamiać w momencie gdy nie ma w nich wody. Rzecz jasna kluczową rolę odgrywa odpowiednie podłączenie do instalacji elektrycznej poprzez wtyczkę lub na stałe.

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *