Estetyczne, szczelne i trwałe prysznice bez brodzików

Nowoczesna technika przekształca łazienki w oazy dobrego samopoczucia. Komfortowe prysznice potokowe, słuchawki prysznicowe XXL powodują, że prysznic staje się przeżyciem, a woda spływa po skórze jak letni deszcz na podłogę i na ziemię, w którą wnika. Jest to dobrodziejstwo dla ciała, a za razem wyzwanie dla techniki. Jest to spowodowane tym, że odpływ prysznicowy musi zapewnić nie tylko najwyższą wydajność odpływu, aby uporać się z dopływającą ilością wody, ale także musi zapewnić, że cała woda zostanie odprowadzona do systemu kanalizacji a nie wniknie w posadzkę jak deszcz w ziemię. Dziś większość nowoczesnych łazienek to proste geometryczne powierzchnie gdzie nie ma miejsca na tradycyjny brodzik.

Prysznice bez brodzików

Jak uniknąć błędów?

Idealne odpływy do natrysków są tak zbudowane, by wykonanie izolacji przy pomocy folii w płynie i pasów uszczelniających gwarantowało spokojny sen przez wiele lat nawet w przypadku, gdy fugi pomiędzy płytkami nie będą już szczelne. Właśnie nieszczelne fugi są najczęstszym powodem zawilgacania stropów pod łazienkami. Instalatorzy, a także budowlańcy często bagatelizują izolację w pomieszczeniach powyżej poziomu ziemi. Przyjęło się, błędnie, że fugi są nieprzepuszczalne dla wody. Strefy mokre, a takimi są miejsca natrysków wymagają wykonania odpowiedniej izolacji poniżej poziomu płytek, która zapewni, że cała przesiąkająca między fugami woda nie przedostanie się do warstw dolnych posadzki i stropu. Często na budowach spotyka się przypadki gdzie zastosowano, jako jedyną izolację na powierzchni stropu papę termozgrzewalną a na niej umieszczono styropian, jako izolację termiczną i dźwiękową. Jest to błąd, który będzie powodował, że wylana posadzka jastrychowa będzie osiadała i połączenie pomiędzy ścianą a podłogą będzie się rozszczelniało nie zależnie od zastosowanych materiałów na te połączenia. Powodem tego jest styczność papy zawierającej związki węglowodorowe ze styropianem, który pod ich wpływem się rozpuszcza. Efektem tego jest „szczelna” niecka wykonana z papy, w której gromadzi się woda przesiąkająca przez nieszczelne fugi. Inny mit, jaki krąży w kręgach fachowców jest założenie, że uszczelnienie za pomocą mas silikonowych połączeń, które „pracują” będzie nieprzepuszczalne przez długi czas.

{jumi [plugins/content/jumi/porady.html]}

Montaż prysznica bez brodzika
Montaż prysznica bez brodzika
 
Montaż prysznica bez brodzika
Montaż prysznica bez brodzika
 

Szczelna instalacja krok po kroku

Niezależnie od tego, czy odpływ prysznicowy umieścimy na wejściu by oddzielać strefę wilgotną i suchą (również optycznie), czy też preferowane jest umieszczenie odpływu przy ścianie, musimy pamiętać o wykonaniu odpowiedniego spadku. Spadek 1% zapewni skierowanie wody w odpowiednim kierunku. W przypadku rezygnacji z klasycznej kabiny na rzecz szklanego parawanu warto stworzyć próg – uskok płytek ok. 2 mm, co dodatkowo zabezpieczy przed niekontrolowanym wypływaniem wody poza strefę prysznica. W przypadku odwodnień prysznicowych decydujące znaczenie ma gust i architektura. To samo dotyczy wyboru materiału na ruszt. Można zastosować stal błyszczącą jak i matową, szkło oraz płytki, jakie mamy użyte w łazience. Kolejny krok to zamontowanie i podłączenie syfonu do systemu kanalizacji. Następnie należy ustalić wysokość wylewki i odpowiednio dociąć króciec łączący syfon z korpusem odwonienia. Należy jednak zwrócić uwagę, że wydajność spada wraz z długością króćca. Gdy odwodnienie odpowiednio wypoziomujemy i podłączymy uziemienie możemy przystąpić do wylewania jastrychu. Najważniejsze jest teraz odpowiednie wykonanie izolacji. Na powierzchnię posadzki i ścian należy teraz nałożyć pierwszą warstwę foli w płynie, która zapewni nam odpowiednią przyczepność i szczelność przy połączeniu z pasami uszczelniającymi. Po odklejeniu foli ochronnej z korpusu stalowego i nałożeniu kleju montażowego nakładamy pasy uszczelniające na połączenia korpus odwodnienia – posadzka, a także posadzka – ściana. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możemy układać płytki mając pewność, że nawet nieszczelne fugi nie zagrożą stropowi, a cała przesiąkająca woda i tak trafi do systemu kanalizacji.

Podgrzewacze wody

Rozwiązania odwodnień, gdzie szczelny korpus kończy się na poziomie płytek jest rozwiązaniem tylko na pozór bezpiecznym. W takim przypadku musimy zaufać systemom izolacji między odwonieniem i płytkami oraz fugom między płytkami, gdyż nawet najlepiej wykonana izolacja na poziomie posadzki (pod płytkami) nie da ujścia wodzie, która już się znalazła pod płytkami.

Źródło: Viega

Zobacz filmy:

 

 

«
»

Dodaj komentarz