Farby lateksowe

Zdecydowanie najpopularniejszymi obecnie farbami są farby akrylowe, czyli farby, w których czynnikiem wiążącym są specjalne żywice akrylowe. Są to substancje, które w czasie wysychania tworzą jednolitą, twardą, pozwalającą na zmywanie powłokę, która gwarantuje ładną prezencję koloru powłoki malarskiej i jest wyjątkowo wytrzymała na ścieranie. Farby lateksowe są odmianą farb (emulsji) akrylowych. Czym się od nich różnią?

farby lateksowe 1024x683 - Farby lateksowe

To samo, ale bardziej

Podział na farby akrylowe i na farby lateksowe jest w dużej mierze sztuczny, ponieważ farba lateksowa to farba akrylowa. Jedyna realna różnica pod względem składu polega na tym, jak dużo substancji wiążącej, czyli żywicy syntetycznej, znajduje się w litrze produktu. Emulsje lateksowe posiadają więcej żywic syntetycznych, przez co są zazwyczaj trochę droższe, ale też zmieniają się ich niektóre właściwości. Zdecydowana ich większość pozostaje jednak bez zmian.

Emulsje lateksowe, podobnie jak emulsje akrylowe, to farby dyspersyjne, czyli rozcieńczane za pomocą wody. Pozwala to z jednej strony na łatwe kontrolowanie konsystencji farby, którą malujemy, a z drugiej strony powoduje, że proces wysychania powłok malarskich jest bezpieczny i nie wymaga od nas intensywnego wietrzenia pomalowanego pomieszczenia. Opary farby nie są niebezpieczne, ponieważ składają się przede wszystkim z wody.
Wytworzona przez farby lateksowe powłoka malarska jest wytrzymała na działanie czynników mechanicznych i na zmywanie, chociaż należy pamiętać, że przepuszczalność powietrza zależy od dokładnego rodzaju farby.

Wykończenie połyskujące i matowe

Dokładny rodzaj żywicy syntetycznej i jej ilość zawarta w emulsji decyduje o tym, czy farba lateksowa będzie posiadała połysk, czy stworzona przez nią powłoka malarska będzie miała charakter matowy. Jest to bardzo istotne przede wszystkim ze względu na efekt estetyczny ogólny. Zazwyczaj posiadanie ścian z połyskiem nie jest pożądane, chociaż oczywiście taki stan rzeczy może być korzystny dla aranżacji. Powłoka połyskująca rozprasza światło, co oznacza, że mniejsze pomieszczenia będą wydawać się większymi, a miejsca ciemniejsze zostaną wyraźnie rozjaśnione. Połysk może okazać się pożądany na przykład w korytarzach. Z drugiej strony, farby z połyskiem są wyborem ryzykownym, ponieważ powierzchnie matowe są w stanie skutecznie maskować niedoskonałości podłoża. Posiadające dużo żywicy emulsje lateksowe są pod tym względem bardzo skuteczne. W przypadku powłok połyskujących wszystkie nierówności i pęknięcia stają się bardzo widoczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here