Fluke VT02 – opinie użytkowników

Termowizja, dynamicznie rozwijająca się dziedzina badań pomiarowych, okazuje się niezbędna nie tylko w popularnej już certyfikacji energetycznej budynków. Badania w podczerwieni są efektywną i wiarygodną metodą na przykład przy wykrywaniu nieszczelności w instalacjach HVAC/R. Praktyka pokazuje, że przy takim zastosowaniu kosztowne kamery termowizyjne doskonale można zastąpić lekkim i poręcznym pirometrem graficznym. O opinię na jego temat poprosiliśmy Tomasza Nowakowskiego – specjalistę instalacji HVAC.

Fluke VT02 – opinie użytkowników

1. Na czym polega Pana praca?

Jestem inżynierem, specjalistą od instalacji HVAC/R. Często jeżdżę po całym kraju, odwiedzając nawet kilkadziesiąt miejscowości rocznie i nadzoruję odbiory instalacji oraz ponowne oddanie do eksploatacji, wymiany urządzeń i modernizacje systemów w celu zwiększenia sprawności energetycznej. Prowadzę również wykłady dla studentów wydziałów elektrycznych i inżynierii środowiska.

2. Przy jakich czynnościach, które Pan wykonuje na co dzień, wymagane są pomiary temperatury w podczerwieni oraz diagnostyka związanych z nią problemów?

Pomiary temperatur IR są niezbędne w aplikacjach, w których badam wzrost ciepła i obciążenie cieplne, a niekiedy rozwiązuję problemy z wysoką lub zbyt niską temperaturą. Mogę wykonać szybki skan, aby wykryć wycieki z przewodów. W przypadku konserwacji zapobiegawczej wewnątrz budynków takie pomiary wykonuję również na panelach rozdzielczych.

REKLAMA


3. Jakich przyrządów używa Pan obecnie w swojej pracy?

Używam nowoczesnego pirometru Fluke. Nie korzystam obecnie z kamer termowizyjnych. Rozważaliśmy ich zakup, ale ceny są wysokie. Oczywiście kamery oferują wiele zaawansowanych funkcjonalności i wysoką dokładność pomiarów, jednak w mojej codziennej pracy ich wykorzystanie nie jest konieczne.

4. Jakie były Pana pierwsze wrażenia związane z pirometrem graficznym Fluke VT02?

Rozpracowałem go natychmiast i zacząłem wykonywać podstawowe pomiary, takie jak pomiar dyfuzora na wysokości 9 m. Spodobała mi się funkcja nakładania obrazów, dzięki której mogę wygenerować cyfrowe obrazy pomieszczenia z nałożeniem mapy termicznej. Bardzo pomocne są obrazy mieszane, które można pokazać klientowi. Ponadto badanie i rejestrowanie najwyższej temperatury bezwzględnej wyznacza mi punkt odniesienia, który mogę zapisać w danych klienta lub umieścić w raporcie do późniejszej analizy.

Na wyświetlaczu można pokazać klientowi zwykły obraz uzyskany w paśmie widzialnym, a po chwili przełączyć go na kolorową prezentację mierzonych temperatur.
Na wyświetlaczu można pokazać klientowi zwykły obraz uzyskany w paśmie widzialnym, a po chwili przełączyć go na kolorową prezentację mierzonych temperatur.
 

Na wyświetlaczu można pokazać klientowi zwykły obraz uzyskany w paśmie widzialnym, a po chwili przełączyć go na kolorową prezentację mierzonych temperatur.

5. Jaką przewagę ma model VT02 w pomiarach temperatury?

Jego dużą zaletą jest kompaktowa budowa. Przyrząd ten, mniejszy od kamer termowizyjnych, mieści się bez problemu w kieszeni. Dodatkowo jest przystępny cenowo. Ma wiele zastosowań przy inspekcjach lokali mieszkalnych. Taki przyrząd byłby nieoceniony dla wykonawców, takich jak ci, których uczę, gdyż pomógłby usprawnić wykonywane przez nich prace. Mogliby wykonywać zdjęcia, generować raporty dla zleceniodawców – właścicieli domów. Wówczas inspektorzy opieraliby swoje rekomendacje na rzeczywistych, niezbitych dowodach. Model VT02 jest również bardziej wytrzymały. To bardzo ważne, gdyż wiele przyrządów narażonych jest na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne w trakcie użytkowania. Aby optymalnie wykorzystać przyrząd w pracy, trzeba poznać wszystkie jego zastosowania.

6. Jak korzystanie z profesjonalnego oprogramowania SmartView® do raportowania i edycji mogłoby wpłynąć na Pana pracę?

Technicy są bardziej wiarygodni, gdy generują raporty podsumowujące wykonane prace. Na przykład przy odbiorach poserwisowych, można skonfrontować udokumentowany stan „przed” i „po” naprawie oraz potwierdzić, że dane urządzenie działa sprawniej, generując mniej ciepła i mniejszy opór.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *