Fotowoltaika i pompa ciepła – ekologiczne źródła energii

Odnawialne źródła energii (OZE) zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić – są one bezemisyjne i nieszkodliwe dla środowiska, a przy tym pozwalają na generowanie darmowej energii elektrycznej lub stanowią tanie źródła ciepła. Wiele osób rozważających budowę domu zastanawia się nad skorzystaniem z dwóch wiodących technologii: są to pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Koszt inwestycji zwraca się w perspektywie kilku lat, po których można się cieszyć darmową energią, czy to w formie prądu, czy ciepła.

fotowoltaika i pompa ciepla ekologiczne zrodla energii 1024x683 - Fotowoltaika i pompa ciepła - ekologiczne źródła energii

Panele fotowoltaiczne

System fotowoltaiczny absorbuje przez ogniwa, połączone w moduły, energię promieniowania słonecznego i przekształca ją w prąd zmienny, dostosowany do urządzeń domowych. Według FlexiPower Group, koszt inwestycji zwraca się od pięciu do siedmiu lat.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

  • Właściciel instalacji może zostać prosumentem, czyli oddawać do sieci nadwyżkę wyprodukowanej energii, a następnie pobierać prąd bezpłatnie w innym okresie.
  • W Polsce trudno o całkowitą niezależność energetyczną, dlatego użytkownicy paneli korzystają z prądu z sieci, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Według badań BOŚ koszt użytkowania przez nich prądu przy instalacji o mocy 5 kWp wynosi około 275 złotych… rocznie! Wyliczenia zostały przygotowane na podstawie zużycia energii w czteroosobowym gospodarstwie domowym (około 5000 kWh rocznie) i przy przyjęciu kwoty 0,55 zł za 1 kWh.
  • Wykorzystanie energii słonecznej jest całkowicie bezemisyjne. W ten sposób przyczyniasz się do spowolnienia zmian klimatycznych. Takie rozwiązania są więc wyrazem indywidualnej troski o środowisko i klimat.
  • Wartość domu z zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi zdecydowanie wzrasta. Jeśli będziesz chciał sprzedać dom, możesz wliczyć kwotę instalacji w cenę, a i tak znajdziesz kupca. Z badań rynku wynika, że osoby poszukujące nowego domu chętniej zdecydują się na budynek z panelami niż sami je kupią.
  • Panele fotowoltaiczne są praktycznie bezawaryjne. Konserwacja także jest prosta – wystarczy mycie dwa razy w roku, które zleca się firmie lub wykonuje samodzielnie.
  • Panele słoneczne pracują nawet przez kilkadziesiąt lat. Najstarsza elektrownia słoneczna w Europie pochodzi z lat osiemdziesiątych i w dalszym ciągu produkuje prąd.
fotowoltaika i pompa ciepla ekologiczne zrodla energii1 1024x640 - Fotowoltaika i pompa ciepła - ekologiczne źródła energii

Pompy ciepła

Pompy ciepła to dość skomplikowane, ale niemal całkowicie bezobsługowe urządzenia służące do pozyskiwania energii cieplnej z wody, powietrza lub gruntu – to również są odnawialne źródła energii. Można je wykorzystywać do centralnego ogrzewania i do podgrzewania wody użytkowej. Coraz więcej osób budujących dom decyduje się właśnie na zakup pomp ciepła, by nie wykorzystywać standardowych pieców. Pompy wymagają podłączenia do prądu ze względu na pracę sprężarki. Właśnie dlatego coraz częstszym rozwiązaniem jest instalacja w domu zarówno pompy, jak i fotowoltaiki, by jeszcze bardziej zredukować koszty.

Dlaczego warto zainstalować pompy ciepła?

  • Nie musisz zaopatrywać się w opał, czyścić pieca ani go odpalać. Pompa jest bezobsługowa. Wystarczy regularny serwis, zlecany firmie zewnętrznej.
  • To rozwiązanie bardzo przyjazne dla środowiska – w toku pracy pompy nie powstają żadne spaliny, a po podłączeniu do fotowoltaiki pompa nie wymaga także korzystania z prądu z elektrowni.
  • Nie ma tu żadnego ryzyka wybuchu w przeciwieństwie do standardowych pieców.
  • Jeśli połączysz pompę ciepła z fotowoltaiką, to miesięczny koszt ogrzewania wyniesie około 20 złotych.

Dofinansowanie

Na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych i/lub pompy ciepła, podobnie jak na inne OZE, możesz uzyskać dofinansowanie. Najczęściej wybieranym w przypadku fotowoltaiki jest „Mój Prąd”, czyli jednorazowa dotacja w wysokości pięciu tysięcy złotych. Osoby inwestujące w pompy ciepła korzystają z dofinansowania „Czyste Powietrze”, w którym maksymalna kwota dotacji wynosi 47,7 tysięcy złotych i która pokrywa od 30 do 90% kosztów instalacji, w zależności od dochodów w gospodarstwie. Warto zawczasu sprawdzić takie możliwości – wiele dofinansowań ma tylko zasięg regionalny, inne są krajowe, a w niektórych przypadkach (jak podczas zakupu takiej instalacji do firmy) można skorzystać z funduszy międzynarodowych. Dzięki temu łatwiej pokryjesz koszty zakupu urządzenia, które szybciej się zwrócą.

Jeśli zainteresowały Cię panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, zachęcamy do przejrzenia oferty FlexiPower Group – dostawcy kompleksowych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Przedstawicie firmy nie tylko zaproponują najlepszy system dla Twojego domu, ale także pomogą Ci w wypełnieniu formalności do uzyskania dofinansowania.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułToalety bezkołnierzowe – czym wyróżniają się na tle innych rozwiązań?
Następny artykułWszystko w jednym miejscu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here