Gazowe pompy ciepła aisin z grupy Toyota

Urządzenia te, najbardziej ekonomiczne z dostępnych na rynku klimatyzatorów, produkowane są w Japonii od 1986 roku. Poniżej omówiono zasadę ich działania, koszty eksploatacyjne oraz rodzaje instalacji.

Fot. 1. Jednostka zewnętrzna serii D1 o mocy 56/67 kWFot. 1. Jednostka zewnętrzna serii D1 o mocy 56/67 kW

Nowatorskie rozwiązania techniczne

Gazowe pompy ciepła produkcji AISIN SEIKO CO LTD z grupy TOYOTA napędzane są silnikami spalinowymi iskrowymi. Silniki te mogą zasilane być gazem ziemnym, płynnym propanem bądź biogazem po oczyszczeniu. Moc na wale każdego współczesnego silnika spalinowego wynosi około 31% mocy otrzymywanej z paliwa. Pozostałe 69% jest zwykle tracone w postaci emisji ciepła do atmosfery. W urządzeniach AISIN to ciepło jest odzyskiwane z układów chłodzenia i wydechowego i zastosowane do ogrzewania. Skutkuje to brakiem spadku mocy pompy ciepła w temperaturach ujemnych (do -30°C) jak też brakiem przerw na cykle rozmrażania parownika. Oba te zjawiska występują w klimatyzatorach napędzanych silnikami elektrycznymi, dyskwalifikując je w zastosowaniach całorocznych w naszym klimacie. W czasie ogrzewania w okresach z temperaturami dodatnimi oraz w czasie chłodzenia, ciepło odzyskane z silnika wykorzystywane jest do wspomagania produkcji ciepłej wody użytkowej.

Fot. 2. Jednostka zewnętrzna serii B o mocy 22,4/25 kWFot. 2. Jednostka zewnętrzna serii B o mocy 22,4/25 kW

Niskie koszty eksploatacji

Współczynnik efektywności przy ogrzewaniu COP z wykorzystaniem produkcji c.w.u. wynosi ponad 190%, przy chłodzeniu EER wynosi powyżej 180% liczone tak jak dla urządzeń spalających gaz. Przeliczając to na współczynniki urządzeń napędzanych silnikami elektrycznymi otrzymamy odpowiednio COP = 4,75 oraz EER = 4,50. Zużycie gazu przy zapotrzebowaniach częściowych jest proporcjonalne do mocy nominalnych.

Dodatkowe możliwości oszczędzania tkwią w oprogramowaniu urządzeń wewnętrznych – możliwe jest programowanie krzywych grzania i chłodzenia dla każdego dnia tygodnia.

Oszczędności inwestycyjne wynikają z możliwości wybudowania tylko jednej instalacji ogrzewającej i chłodzącej, rezygnacji z budowy komina i przeznaczenia pomieszczenia kotłowni na inne cele. Nie bez znaczenia jest fakt, iż urządzenie gazowe znajduje się poza budynkiem.

Tab. 1. Typoszereg produkowanych jednostek zewnętrznych
jednostki zewnętrzne moce nominalne
[kW]
produkcja c.w.u.
[kW]
zużycie gazu
[kW]
GHP8HP 22,4/26,5 8,0 16,0/16,3
GHP10HP 28,0/33,5 10,0 19,7/21,3
GHP13HP 35,3/42,5 13,0 25,6/26
GHP16HP 45,0/53,0 16,0 30,0/30,9
GHP20HP 56,0/67,0 20,0 39,6/39,8
GHP25HP 71,0/84,0 25,0 53,1/53,7

Rodzaje instalacji wewnętrznych

Stosujemy zasilanie bezpośrednie freonowe czynnikiem R410A albo wodne z użyciem dodatkowego modułu AWS YOSHI (wymiennik freon/woda).

Fot. 3. Jednostka zewnnętrzna serii D1 o mocy 71/84 kWFot. 3. Jednostka zewnnętrzna serii D1 o mocy 71/84 kW

Zasilanie bezpośrednie wymaga zastosowania klimatyzatorów wewnętrznych firmy AISIN, jest prowadzone w rurach miedzianych łączonych lutem twardym. Sterowanie VRV, protokół DAIKIN. Urządzenia wewnętrzne dostępne są w pełnej gamie: naścienne, podsufitowe, kasetonowe, stojące, kanałowe o niskim i wysokim sprężu.
Dostępne są komponenty fabryczne do sterowania wymiennikami freonowymi w centralach wentylacyjnych.

Zasilanie instalacji wodą o parametrach w ogrzewaniu 47/42°C i chłodzeniu 6/12°C dopasowane jest do klimakonwektorów, jak i wymienników w centralach wentylacyjnych.

W obu przypadkach instalacja do produkcji c.w.u. jest niezależna od freonowej i prowadzona do wymiennika w zasobniku mieszanką glikolową o parametrach 60/55°C.

Aleksander Łącki
www.atmopomiar.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SCHIESSL logo

Patron sekcji Pompy ciepła

Schiessl Polska Sp. z o.o. to doświadczony dystrybutor szerokiej gamy produktów z zakresu chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła i czynników chłodniczych. Na rynku polskim działamy już od ponad 25 lat.

W całym kraju dysponujemy siecią 13 doskonale zaopatrzonych Oddziałów, w których znajdują się: salon sprzedaży, magazyn i stacja napełniania czynników. Na miejscu pomocą służą wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści.

Jesteśmy dystrybutorem klimatyzatorów (split i multisplit) RAC/LCAC marki Hisense. Nowoczesne urządzenia spełniają wszystkie normy energetyczne i środowiskowe, a przy tym zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniu, zarówno w trybie chłodzenia, jak i grzania. Klimatyzatory Hisense wyróżniają się nowoczesnym designem i efektywnymi rozwiązaniami.

Jesteśmy dystrybutorem urządzeń VRF marki Hisense, charakteryzujących się wysoką wydajnością i niezawodnymi rozwiązaniami. Typoszeregi systemów VRF serii Hi-FLEXi i Hi-Smart obejmują szeroką gamę jednostek zewnętrznych zaprojektowanych, aby spełnić różnorodne wymagania w kwestii chłodzenia i ogrzewania, uwzględniając uwarunkowania wynikające z konstrukcji obiektów ich kubatury oraz aranżacji przestrzeni. Kompleksowe rozwiązania z zakresu systemów VRF pozwalają stworzyć warunki dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Część naszego asortymentu jest dostępna również online na platformie zakupowej branży HVAC – schiessl24.pl.

W swojej działalności dostarczamy więcej niż produkty, każdego Klienta wspierając:

  • technicznie,
  • inwestycyjnie,
  • legislacyjnie,
  • szkoleniowo.

Jako Współzałożyciel Fundacji Ochrony Klimatu PROZON pomagamy również w odzysku i regeneracji czynników chłodniczych.

W naszej kompleksowej ofercie znajdują się produkty czołowych, renomowanych marek, m.in.: Hisense, LG, Panasonic, Bitzer, Bock, Danfoss, Guntner, Rivacold, Sanhua, Swep, Tecumseh, Thermokey, Honeywell.

Zapraszamy do współpracy!


Najnowsze