GMV6 Gree – systemy VRF jakich jeszcze nie było

Pościg za energooszczędnością oraz coraz większa dbałość o ekologię są w ostatnich latach jednym z priorytetów dla wielu branż technicznych. Tendencję do ciągłego doskonalenia urządzeń widać również w branży klimatyzacji. Starania zespołów inżynierów, projektantów i konstruktorów urządzeń klimatyzacyjnych owocują coraz to nowszymi rozwiązaniami pozwalającymi na efektywniejszą i lepiej zaspokajającą potrzeby użytkowników pracę. Jedną z innowacji przygotowanych przez największą fabrykę klimatyzatorów na świecie – Gree jest nowa 6. seria systemów VRF – GMV6 oferująca dotychczas niestosowane rozwiązania i nowości.

Fot. 1. Jednostka zewnętrzna GMV6 Gree.
Fot. 1. Jednostka zewnętrzna GMV6 Gree.

Komercyjne systemy klimatyzacyjne oparte o zmienny przepływ czynnika chłodniczego serii GMV Gree obecne były od kilku lat na polskim rynku w wersji GMV5. Zdobyły one sporą popularność zarówno wśród instalatorów, jak i inwestorów. Z początkiem roku 2021 wyłączny przedstawiciel marki – Free Polska prezentuje najnowszą serię jednostek zewnętrznych Modular. Są one kompatybilne z dotychczasowymi jednostkami wewnętrznymi, ale oferują znacznie szersze możliwości.

REKLAMA

Inżynierowie Gree, opracowując nowe jednostki, położyli duży nacisk przede wszystkim na efektywność energetyczną oraz większy komfort montażowy i eksploatacyjny. W porównaniu do poprzedniej serii, agregaty Modular mają nowszy design i co najważniejsze – wyższe parametry pracy. Przede wszystkim moduły o wydajnościach powyżej 50 kW charakteryzują się znacznie wyższymi współczynnikami efektywności energetycznej zarówno dla chłodzenia, jak i grzania (odpowiednio EER i COP).
Poza wyższą efektywnością, dzięki unowocześnionej konstrukcji ogrzewanie pomieszczeń może być realizowane do niespotykanych dotąd temperatur zewnętrznych. Wszystkie jednostki serii GMV6 realizują proces ogrzewania aż do -30°C! Aby osiągnąć jak największą oszczędność energii o 65% zredukowany został również pobór mocy elektrycznej w trybie standby, który aktualnie może wynosić zaledwie 1 W.

Fot. 2. Agregaty GMV6 są kompatybilne ze wszystkimi jednostkami wewnętrznymi GMV5.
Fot. 2. Agregaty GMV6 są kompatybilne ze wszystkimi jednostkami wewnętrznymi GMV5.

Urządzenia oferują również szersze od dotychczasowych możliwości eksploatacji: maksymalny spręż wentylatorów jednostek zewnętrznych został zwiększony z 82 do 110 Pa. Pozwala to na montaż kanałów wyrzutowych powietrza o jeszcze większych oporach. Nowe jednostki umożliwiają ponadto realizowanie pracy wentylatorów na wstecznych obrotach, co pozwala automatycznie usunąć zanieczyszczenia z wymiennika.
Inżynierowie Gree nie zapomnieli również o monterach. Systemy GMV6 są bowiem łatwiejsze w instalacji i rozruchu od swoich poprzedników z serii GMV5. Urządzenia zawierają mniej czynnika chłodniczego, nie ma już konieczności instalacji rury wyrównania oleju między modułami oraz znacznie zwiększone zostały ograniczenia długości instalacji. Długość instalacji od jednostki zewnętrznej do najdalszej jednostki wewnętrznej wzrosła na przykład ze 165 m do 200 m. Maksymalna różnica wysokości między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną z 90 do 110 m, a między jednostkami wewnętrznymi z 30 do 40 m. Jednostki zewnętrzne nie wymagają również tak dużej przestrzeni montażowej i oddalenia od przeszkód.

Fot. 3. Zalety GMV6 Gree.
Fot. 3. Zalety GMV6 Gree.

Ułatwiony został również pierwszy rozruch systemów. Obowiązkowe wygrzewanie sprężarki, trwające dotychczas 8 godzin, może być w nowych systemach GMV6 zrealizowane w zaledwie 2 godziny. Ponadto liczba przycisków funkcyjnych zmniejszyła się o połowę (z 8 do 4), podobnie jak liczba przełączników DIP Switch (z 8 do 3). Wśród innowacji warto wspomnieć również o wykorzystaniu czynnika chłodniczego do chłodzenia płyty elektronicznej czy zastosowaniu sprężarek z technologią EVI (Enhanced vapour injection) podnoszących parametry pracy kompresorów. Wszystkie powyższe rozwiązania techniczne i innowacje sprawiły, że w kategorii komercyjnych systemów klimatyzacyjnych w roku 2021 poprzeczka dla wszystkich konkurentów Gree została wysoko postawiona. Rozwojowi systemów VRF z ciekawością przyglądają się instalatorzy i inwestorzy. Z pewnością skorzystają oni na technologicznym wyścigu, w którym wyróżnia się Gree, produkujące coraz lepsze urządzenia.

Tabela 1. Porównanie współczynników efektywności energetycznej jednostek GMV6 i GMV5.
Model GMV-224WM / * GMV-280WM / * GMV-335WM / * GMV-400WM / *
EER / COPGMV54,73 / 5,204,48 / 5,563,99 / 5,253,80 / 4,73
GMV64,73 / 5,204,48 / 5,563,99 / 5,253,80 / 4,73
Zmiana GMV6 / GMV50% / 0%0% / 0%0% / 0%0% / 0%
Model GMV-450WM / * GMV-504WM / * GMV-560WM / * GMV-615WM / *
EER / COPGMV53,51 / 4,603,25 / 4,012,80 / 3,802,10 / 3,65
GMV63,51 / 4,603,25 / 5,503,00 / 4,602,40 / 4,50
Zmiana GMV6 / GMV50% / 0%0% / +37%+7% / +21%+14% / +23%

www.gree.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beretta logo

Patron sekcji Klimatyzacja

Marka Beretta należy do Riello Group, lidera w produktach i usługach związanych z ogrzewaniem, klimatyzacją i efektywnością energetyczną, jest również częścią Carrier, wiodącego światowego dostawcy innowacyjnych technologii HVAC, chłodnictwa, przeciwpożarowego, bezpieczeństwa i automatyki budynkowej. W Polsce marka Beretta to część spółki RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A., która prowadzi działalność produkcyjną oraz handlowo-szkoleniową.

Marka Beretta zapewnia komfort cieplny na świecie poprzez dostarczanie kotłów kondensacyjnych, pomp ciepła, klimatyzacji i akcesoriów. Stawia na ciągłą poprawę efektywności energetycznej produktów oraz zmniejszenia emisji gazów, by chronić środowisko naturalne.

Dzięki systemowi szkoleń zapewnia rozwój i aktualną wiedzę techniczną swoim partnerom biznesowym.


Najnowsze