Ile potrzebujesz paneli słonecznych dla swojego domu?

Tytułowe pytanie wydaje się jak najbardziej istotne, biorąc pod uwagę przesunięcie terminu wejścia w życie nowych regulacji prawnych dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Stare zasady będą obejmować inwestycje realizowane do końca marca 2022 roku.
Czasu pozostało niewiele, jednak mając możliwość zmniejszenia aż ośmiokrotnie wysokości opłat za energię elektryczną (w zależności od typu instalacji oraz wielkości zapotrzebowania), stawka wydaje się bardzo wysoka. Ile paneli należy zainstalować w Twoim gospodarstwie? Jak obliczyć zapotrzebowanie? Zapytajmy eksperta z Polenergia Fotowoltaika.

Ile potrzebujesz paneli słonecznych dla swojego domu?

Chcesz oszczędzać? Zainwestuj w fotowoltaikę

Dlaczego? Paradoksalnie rosnąca inflacja sprzyja inwestycjom w OZE (odnawialne źródła energii). Dzisiejsze koszty inwestycyjne są niższe, aniżeli te, które będzie trzeba ponieść w najbliższej przyszłości. Poza tym rosnące ceny energii elektrycznej powodują, iż w czasie bieżącym wzrastają także profity płynące z własnej produkcji prądu. Jest to szczególnie widoczne na rynku PV.

Dla lepszego zrozumienia dokonajmy pewnej wizualizacji. Przykładowy rachunek za energię elektryczną w styczniu wyniósłby 400 zł, zatem taka kwota pozostaje w budżecie domowym w gospodarstwie lub firmie korzystającej z własnej fotowoltaiki. Przyjmijmy, że wzrost cen powoduje zawyżenie kolejnego rachunku do 500 zł.

Ile oszczędza użytkownik? Dokładnie tyle samo. W prostej linii prowadzi to do konstatacji, iż oszczędności wynikające z braku zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł zewnętrznych, nie są pochłaniane przez niekorzystne wskaźniki ekonomiczne (wysoka stopa inflacyjna).

Dla porównania. Oprocentowanie rachunków oszczędnościowych oscyluje w granicach od 1 do 1,5 procent, co przy sześcioprocentowej inflacji wydaje się niedorzecznością.

Dokładnie w tych samych kategoriach należy rozpatrywać koszty inwestycyjne oraz stopę zwrotu. Własna fotowoltaika dzisiaj jest tańsza o około 15 do 25 procent od tej samej instalacji za mniej więcej sześć miesięcy.

Fotowoltaika z Polenergia Fotowoltaika, czas na decyzję

Na szczęście nie trzeba się martwić o wsparcie finansowe. Dla naszych klientów mamy przygotowany program, polegający na wszechstronnej pomocy w uzyskaniu dotacji wynikających z założeń inicjatywy rządowej „Mój Prąd”.

Ponadto nasi eksperci służą swoją wiedzą nie tylko w trakcie procesu instalacyjnego. Kontakt z Polenergia Fotowoltaika jest zapewniony także w przypadku pytań powstałych już podczas eksploatacji gotowej fotowoltaiki.

Wsparcie finansowe ma stanowić zachętę do inwestycji we własne panele fotowoltaiczne.

Przypominamy! Termin wejścia w życie nowych, przepisów przesunięto ze stycznia 2022 na koniec marca. Rząd odchodzi bowiem od systemu opustów na rzecz tak zwanego net-billingu. Zgodnie z nim, prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną na dotychczasowych warunkach preferencyjnych, warto wziąć pod uwagę, iż stopniowo zaczyna brakować wolnych terminów na montaż instalacji, a na rynku — dostępnych części i mikroprocesorów.

Polenergia Fotowoltaika dokłada wszelkich starań, by zapewnić swoim klientom dostęp do najnowszych technologii na najwyższym możliwym poziomie, jednak zabiegi logistyczne w tym zakresie są ograniczone podażą mikroprocesorów oraz ważnych elementów instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika w domu na przestrzeni ostatnich kilku lat zyskała sobie ogromną popularność, zatem chęć zagwarantowania sobie 15 lat preferencyjnych warunków wymiany energii elektrycznej z zakładem energetycznym nie powinna nikogo dziwić.

Dodatkowo prace instalacyjne mogą się odwlekać z powodów atmosferycznych. Krótsze dni, dokuczliwy chłód i wilgoć stanowią poważną przeszkodę. Trzeba pamiętać, że montaż musi odbywać się w porach suchych, w końcu dotyczy instalacji elektrycznych.

Fotowoltaika, kalkulacja kosztów i zysków

O tym, że fotowoltaika sprzyja naszej planecie, nie trzeba nikogo przekonywać, jednak w większości przypadku czynnikiem determinującym wybór PV jest ekonomia. Nie wspomnieliśmy o tym, że często zamontowana instalacja PV znacząco podnosi wartość rynkową danego obiektu budowlanego.

Koszt instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od wielu czynników. Kilka z nich wymieniamy poniżej:

Wywiad

W Polenergia Fotowoltaika przed rozpoczęciem prac wysyłamy delegowanego pracownika celem dokonania ogólnej inspekcji budynku, mającej na celu zebranie niezbędnych informacji w zakresie prowadzonych czynności.

Ocena konstrukcyjna

Ocenie podlega wytrzymałość np. dachu, technologia montażu itp. Całość musi spełniać wymagania bezpieczeństwa przy jednoczesnej wydajności.

Ocena czynników zewnętrznych

Nasz pracownik sprawdza nie tylko kierunek ułożenia paneli, lecz także stopień ich nachylenia oraz wszystkie elementy powodujące zacienienie.

Analiza potrzeb

Zbierane są dane sumaryczne dotyczące bieżącego zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie lub firmie. W efekcie pozwoli to na określenie wielkości samej instalacji.

Analiza ekonomiczna

Na tym etapie brane są pod uwagę:

  • Finansowanie inwestycji;
  • Prognozowanie cen energii elektrycznej w przyszłości;
  • Planowana wydajności instalacji;
  • Sposoby rozliczeń z zakładem energetycznym.

Wymienione działania podejmowane przez naszą firmę mają na celu ustalenie opłacalności instalacji dla inwestora.

Polenergia Fotowoltaika od lat stawia, na najwyższą jakość swoich usług, o czym świadczą liczne opinie usatysfakcjonowanych klientów. Już dzisiaj możesz stać się jednym z nich. Zapraszamy.

Artykuł Partnera

Poprzedni artykułCzy grzejniki szklane to dobry wybór do domu?
Następny artykułJak ogrzać garaż? Najłatwiejszy sposób

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here