Podstawowym zadaniem systemów oświetleniowych w halach przemysłowych jest zapewnienie bezpiecznych warunków do pracy na wszystkich stanowiskach. Normy oraz parametry, którymi powinny charakteryzować się lampy w zakładach produkcyjnych, są dokładnie opisywane w prawie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zapewnienie odpowiedniej jakości oświetlenia to nie tylko obowiązek dla pracodawców, ale również czynnik wpływający na samopoczucie oraz motywację pracowników. Rozwiązania dla oświetlenia przemysłowego to obecnie kompromis pomiędzy przestrzeganiem wymogów prawnych a ukłonem w stronę bardziej ekonomicznych produktów. Dzięki temu pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki w bezpiecznych warunkach, a właściciele firm są w stanie opłacić rachunki, które w związku z inflacją nie należą do najniższych.
Dowiedz się, jakie technologie z zakresu oświetlenia zmieniają przemysł!
Oświetlenie przemysłowe – podstawowe kryteria
Każdy projekt polegający na dobraniu opraw oświetleniowych dla hal przemysłowych powinien rozpocząć się od pogłębionego audytu. To dzięki tej czynności zespół projektantów jest w stanie dobrać rozwiązania spełniające wszystkie potrzeby konkretnego zakładu. Pierwszym krokiem w audycie jest podliczenie źródeł światła, które znajdują się na terenie obiektu i oszacowanie ich średniej mocy. Dodatkowo ekspert zapoznaje się z warunkami panującymi w hali przemysłowej. Na co szczególnie zwraca uwagę?
- Na warunki panujące w obiekcie, np. temperatura, wilgoć, zapylenie, ewentualne czynniki chemiczne;
- normy oświetleniowe, które muszą spełniać poszczególne stanowiska pracy w danym zakładzie;
- oczekiwania właścicieli obiektu, w szczególności na kwestie związane z energooszczędnością, skutecznością świetlną oraz żywotnością oprawy oświetleniowej.
Powyższe punkty są również argumentami przemawiającymi za współpracą z profesjonalną firmą zajmującą się tworzeniem opraw dla zakładów przemysłowych. Specjaliści zajmą się wszystkimi kwestiami związanymi z normami oraz przepisami, a także dopasują projekt do potrzeb i oczekiwań właścicieli firmy.
REKLAMA
Nowoczesne rozwiązania dla oświetlenia przemysłowego
Obecnie modernizacja systemów oświetleniowych w zakładach przemysłowych ma na celu zapewnienie ekonomicznych rozwiązań przy jednoczesnym dostarczeniu wysokiej jakości źródeł światła. W związku z tym najczęściej stosowane są lampy LED, które są idealnym rozwiązaniem dla oświetlenia przemysłowego w dużych halach. Zapewniają one neutralną barwę światła o temperaturze barwowej bliskiej 4000 K – takie parametry bardzo dobrze wpływają na samopoczucie i sprawiają, że efektywność pracowników wzrasta.
Kolejną innowacją jest zastosowanie zaawansowanego systemu automatycznie sterującego oprawami LED. To dużo wygodniejsze rozwiązanie niż manualne systemy, a dodatkowo ogromna oszczędność czasu. W przypadku dużych zakładów produkcyjnych włączanie oraz wyłącznie oświetlenia może zajmować niemałą część dnia u przynajmniej jednego pracownika. Automatyczne systemy sterujące oświetleniem reagują na określone warunki panujące w obiekcie. Przykładowo można zaprogramować je w taki sposób, by od poniedziałku do piątku uruchamiały cały system oświetlenia równo o godzinie 6 rano, a gasiły wszystkie światła o godzinie 22 wieczorem.
Przedstawione powyżej przykłady nowoczesnych rozwiązań dla oświetlenia przemysłowego to zaledwie ułamek możliwości. Jeśli chcesz zmodernizować swój zakład, warto skonsultować tę kwestię z doświadczoną firmą zajmującą się projektowaniem systemów oświetleniowych. Specjaliści zapoznają się z potrzebami danej firmy i doradzą rozwiązania najlepiej spełniające Twoje oczekiwania.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.