Jak dbać o rynny? Drożność i szczelność rynien

Drożny i szczelny system rynnowy w prawidłowy sposób odprowadza wodę z dachu, chroniąc budynek przed zawilgoceniem. Dowiedz się, jak szybko, skutecznie i bez nakładów pracy usunąć zatory z rynien i rur spustowych.

Jak dbać o rynny? Drożność i szczelność rynien

Dlaczego czyszczenie i konserwacja rynien są ważne?

System rynnowy pełni bardzo ważną funkcję. Odprowadzając wodę z dachu, chroni elewację i ściany. W przeciwnym razie wilgoć doprowadziłaby do powstania zacieków oraz rozwoju pleśni i grzybów. Zimą zaś zamarzająca w szczelinach woda mogłaby prowadzić do pękania fasady. Rynny zapobiegają także tworzeniu się kałuż wokół domu i zabrudzeniu dolnej części elewacji.

Z uwagi na budowę i umiejscowienie, w rynnach i rurach spustowych grodzi się dużo różnych zanieczyszczeń. Liście, igliwie, szyszki, kasztany, żołędzie, piach, mech, gałęzie to tylko niektóre powody niedrożności, które w przypadku obfitych opadów deszczu powodują problemy z przepustowością systemu rynnowego i w konsekwencji przelewanie się nadmiaru wody oraz zalanie elewacji. Efektem mogą być poważne uszkodzenia budynku, wymagające nawet kosztownego remontu.

REKLAMA

Co więcej, liście i inne zanieczyszczenia po pewnym czasie gniją i tworzą zbitą, ciężką masę, która całkowicie zatyka rynny i dodatkowo je obciąża. Z kolei zimą zamarznięte zatory powodują pęknięcia, odkształcenia, rozszczelnienie połączeń, a nawet rozsadzenie orynnowania. Z tego powodu warto okresowo kontrolować drożność i szczelność rynien dachowych.

Jak dbać o rynny dachowe?

Orynnowanie wymaga regularnego czyszczenia, konserwacji i napraw, a szczególnie, gdy budynek nie posiada okapu dachowego lub usytuowany jest wśród wysokich drzew. Drożność i szczelność warto sprawdzać 2 razy w roku – wczesną wiosną i późną jesienią.

Podczas przeglądu należy zwrócić uwagę na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, stabilność elementów mocujących, jak również odpowiedni spadek rynien w stronę sztucera, którym woda spływa do rury spustowej. Wszelkie uszkodzenia warto naprawiać na bieżąco, np. uszczelnić dziury i miejsca przecieków, zabezpieczyć ewentualne plamy rdzy, poprawić poluzowane elementy czy wymienić zniszczone części na nowe. W przypadku zauważenia zalegających zanieczyszczeń, należy przystąpić do udrażniania i czyszczenia.

Warto też wiedzieć, że na częstotliwość czyszczenia orynnowania ma wpływ materiał, z którego jest wykonane. Rynny z PCV, cynku czy miedzi mają gładką powierzchnię, przez co rzadziej tworzą się w nich problematyczne zatory. Natomiast te wykonane ze stali z czasem stają się chropowate, a to sprzyja zatrzymywaniu się zanieczyszczeń.

Przejdź do poradnika i dowiedz się więcej o czyszczeniu rynien dachowych:

Jak i czym czyścić orynnowanie? Sposoby na udrażnianie rynien

Udrażnianiem systemu rynnowego możemy zająć się sami lub wynająć w tym celu specjalistyczną firmę. Jednak trzeba mieć na uwadze, że ceny czyszczenia rynien są dość wysokie, a na przyjazd fachowców trzeba często długo czekać. Dlatego najlepiej usunąć zanieczyszczenia samodzielnie. Tym bardziej, że na rynku dostępne są urządzenia, które maksymalnie ułatwiają to zadanie, a przy tym zapewniają bezpieczeństwo. Oczywiście można wykorzystać węża ogrodowego, szczotkę i drabinę, ale jest to metoda pracochłonna, mało skuteczna i ryzykujemy upadkiem z wysokości.

Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie popularnej myjki ciśnieniowej, a najlepiej w komplecie z odpowiednimi akcesoriami dedykowanymi do czyszczenia i udrażniania rynien oraz rur. Tego typu przyrządy znajdziemy w ofercie marki Kärcher.

Fot. zestaw do udrażniania rynien dachowych i rur - Kärcher
Fot. zestaw do udrażniania rynien dachowych i rur – Kärcher

Jak wyczyścić rynny przy pomocy myjki ciśnieniowej i zestawu do udrażniania?

Wielofunkcyjna myjka ciśnieniowa Kärcher doskonale sprawdza się do czyszczenia rynien. Wystarczy wyposażyć urządzenie w specjalny zestaw do udrażniania. Połączenie mocy wysokiego ciśnienia wody i odpowiednich akcesoriów gwarantuje doskonały rezultat usuwania zatorów przy minimalnym nakładzie pracy.

Zestaw do udrażniania rynien dachowych i rur Kärcher wyróżnia się tym, że działa samoczynnie dzięki ciśnieniu, które generuje myjka. Zawiera niezbędne elementy do kompleksowego czyszczenia systemu rynnowego – wąż wysokociśnieniowy, mosiężne dysze, płozę, zacisk z prowadnicą, filtr siatkowy oraz wymienne dysze do podłączenia urządzenia ciśnieniowego. System jest kompatybilny ze wszystkimi myjkami klas K 2 – K 7, a do konkretnego modelu przeznaczony jest inny kolor dyszy.

Aby wyczyścić rynnę dachową, należy do płozy podłączyć wąż wysokociśnieniowy z odpowiednią dyszą. Następnie do rynny zamocować zacisk z prowadnicą i umieścić w niej wąż. Po uruchomieniu myjki, płoza pod wpływem wysokiego ciśnienia przemieszcza się samoczynnie wzdłuż koryta, usuwając zalegający brud, który trafia do filtra siatkowego zamocowanego w sztucerze. Cały proces kontroluje się wygodnie i bezpiecznie z ziemi, bez konieczności wspinania się po drabinie.

Z kolei do udrażniania rur spustowych wykorzystuje się wzmocniony i zabezpieczony przed skręcaniem wąż wysokociśnieniowy z mosiężną dyszą, która wytwarza 4 strumienie wysokociśnieniowe skierowane do tyłu. Także w tym przypadku wąż przemieszcza się samoczynnie i udrażnia rury. Posiada także specjalny znacznik, aby móc monitorować, jak głęboko znajduje się w rurze. Dla najlepszych efektów warto kilkukrotnie wyjmować i ponownie umieszczać wąż, aby skutecznie pozbyć się zatorów.

Co więcej, zestaw Kärcher można także wykorzystać do udrażniania odpływów i rur kanalizacyjnych. Sprawdzi się równie dobrze jak w przypadku rynien dachowych, zapewniając łatwą i wygodną pracę. Zestaw do czyszczenia rynien przyda się w każdym gospodarstwie domowym.

Czytaj także: Ile kosztuje mycie elewacji? Czym i jak zrobić to samemu? >>

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz


Najnowsze