Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Fotowoltaika jest dobrym sposobem na oszczędzenie dużych kwot na energii. Jednak mimo bycia dobrym rozwiązaniem posiada pewną wadę. Mianowicie – nadwyżka zgromadzonej energii trafia do dystrybutora, od którego można ją potem odkupić. Poniższy artykuł opisuje magazyny energii, rozwiązanie tej wady.

Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Co dzieje się z niewykorzystaną energią?

Zapotrzebowanie na prąd to rzecz bardzo zmienna. Jednego dnia domownicy położą się wcześniej. Innego miast gotować obiad dla pięciu osób na kuchence elektrycznej pójdą do restauracji. Takie i podobne sytuacje powodują wahania zużycia energii. Niewykorzystana energia nie rozpływa się w powietrzu. Trafia do dystrybutora, od którego można ją odkupić. Nie całą. Według naukowych teorii możliwe jest ponowne wykorzystanie około osiemdziesięciu procent takiej energii. Jednak rzeczywistość weryfikuje teorię i w praktyce możliwe jest odzyskanie znacznie mniejszego procenta nadwyżki. Dodatkowo należy liczyć się z prowizją, jaką dystrybutorzy pobierają za magazynowanie energii. Mogą oni życzyć sobie nawet trzydziestu procent od całości zmagazynowanej energii. A owe trzydzieści procent byłoby bardzo pomocne, gdyby zostało w rękach użytkownika. Po prostu w nadzwyczajnych sytuacjach pozwoliłoby to na znacznie dłuższą i jakże potrzebną niezależność energetyczną.

Co można zrobić z niewykorzystaną energią?

Na ratunek przychodzi domowy magazyn energii. Jest to urządzenie, dzięki któremu można zmagazynować i wykorzystać nadwyżkę w innym terminie. W całości. Jest to dobre rozwiązanie dla wszelkich gospodarstw domowych czy lokali. Nawet tych, które znajdują się na obszarach, na których trudniej jest podłączyć sieć czy na których dochodzi do częstych i długotrwałych awarii zasilania.

REKLAMA

Magazynowanie energii jest sposobem na niezależność energetyczną. Nawet, jeśli prosument korzysta z energii od dystrybutora, domowy magazyn energii pozwala mu korzystać ze zgromadzonego prądu nawet w sytuacji odcięcia dostawy. We współczesnym świecie jest to ważna rzecz. Coraz więcej ludzi pracuje lub uczy się z domu. Nie mogą one pozwolić sobie na uzależnienie swojej pracy czy edukacji od zdarzeń losowych.

Jak działa magazyn energii? Jeśli się z niego nie korzysta, w procesie dążenia do idealnej równowagi między popytem a podażą na energię duża jej część przepada. Gdy zostaje on użyty, problem zostaje całkowicie zniwelowany. Energia nie trafia do dystrybutora, lecz do akumulatora, w którym magazynowana jest pod postacią substancji chemicznej. Wiąże się to z poważnymi korzyściami dla użytkowników fotowoltaiki. W pozostałych przypadkach muszą oddać dystrybutorowi energii dwadzieścia procent nadwyżki (w przypadku instalacji o mocy mniejszej niż dziesięć kWp) lub nawet trzydzieści procent, jeśli mowa o instalacjach, których moc przekracza dziesięć kWp. Zgromadzona nadwyżka pozostaje do dyspozycji użytkownika przez cały czas. Gospodarstwo korzystające z tego rodzaju rozwiązań będzie sprawnie funkcjonować nawet, jeżeli zostanie odcięte od dystrybutora na przykład w skutek poważnych i długotrwałych wiatrów.

Jak magazynować energię?

W krajach zachodniej Europy (między innymi Francji, Niemczech czy Holandii) magazyny energii Risen Energy są bardzo popularnym rozwiązaniem. Istnieje cały rynek firm oferujących te produkty. W Polsce rozwiązanie to dopiero przebija się do świadomości publicznej. W związku z tym w całym kraju znajduje się tylko jeden producent. Jest nim firma Solar Energy Development. Sprzedaje ona produkty chińskiej firmy Risen Energy na obszarze całej Polski. Pracownicy firmy dostarczają magazyny energii pod wskazany adres i przeprowadzają proces montażu. Dostępny jest również serwis techniczny i wymiana gwarancyjna w przypadku wad fabrycznych.

Risen Energy jest pochodzącą z Chin firmą energetyczną. Powstała w roku 1986, zaś od roku 2010 jest przedsiębiorstwem publicznym. W chwili obecnej generowana przez jej produkty moc wynosi ponad dziewiętnaście gigawatów. Firma sprzedaje swoje produkty na całym świecie, za cel stawiając sobie jak największe rozpowszechnienie zielonej energii. Jest to rzecz szczególnie ważna w obliczu narastającego kryzysu klimatycznego. Według naukowców brak reakcji ze strony ludzi (m.in przejścia na zieloną energię) może sprawić, że nasze społeczeństwa i styl życia mogą poważnie ucierpieć z powodu przemian klimatycznych. Wybierając zieloną, magazynowalną energię nie odnosi się tylko osobistych, wyżej opisanych korzyści. Pomaga się także całej ludzkości planecie, dokładając swoją rękę do lepszej, czystszej przyszłości.

Więcej dowiesz się także z artykułu – http://www.zaradnik.pl/fotowoltaika-a-magazyny-energii/.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *