Jak obniżyć koszty korzystania z klimatyzacji?

  Przyjemne uczucie chłodu w upalne dni czy skutecznie oczyszczone
  i przefiltrowane powietrze przestały być udogodnieniami tylko dla wybranych. Coraz częściej, bo już blisko w 150 000 mieszkań i domów
  w Polsce, stawiamy na komfortową instalację klimatyzacji. Przemyślana
  powinna być nie tylko decyzja o jej montażu, ale sposób korzystania
  z niej – najlepiej efektywny i… tani.

  jak obnizyc koszty korzystania z klimatyzacji 669x1024 - Jak obniżyć koszty korzystania z klimatyzacji?
  Fot. 1. Kompleksowe poznanie funkcji jednostki i optymalne ich wykorzystanie może
  zmniejszyć koszty za energię elektryczną lub nieplanowaną usługę serwisową.

  Uruchamiamy ją przez cały rok – latem ochładza, a zimą skutecznie dogrzewa powietrze. Nie wyobrażamy sobie bez niej projektu nowego mieszkania, a odnawiając starszy budynek, za wszelką cenę staramy się o możliwość jej montażu. Klimatyzacja to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy poszukują urządzenia dbającego o zdrowie i codzienny komfort oddychania czystym powietrzem. A to, wbrew pozorom, nie musi być drogie.

  Zacznij od dobrego projektu

  Przemyślane umiejscowienie jednostki, moc dobrana odpowiednio do kubatury pomieszczenia, zwrócenie uwagi na stopień nasłonecznienia czy to, w jaki sposób korzystamy na co dzień z domowej przestrzeni, decydują o tym, na jaki system klimatyzacji warto postawić. Firmy projektowe, które swoje usługi zazwyczaj łączą z późniejszym montażem, każdą realizację zaczynają od szczegółowej wizji lokalnej. Podczas spotkania inżynierowie wyznaczają takie miejsce w mieszkaniu, które zapewni optymalną cyrkulację powietrza i najwyższą wydajność.

  Zadbaj o stolarkę okienną

  Zaniedbana stolarka okienna, w której po wielu latach eksploatacji pojawiło się wiele nieszczelności, może skutecznie zniweczyć nasze starania o jak najefektywniejsze wykorzystywanie jednostek wewnętrznych. Nie w każdym przypadku potrzebne będą drogie i czasochłonne wymiany wszystkich elementów stolarki w domu lub mieszkaniu – czasem wystarczą drobne naprawy w postaci dokręcenia mocowania czy mocniejszego zlicowania szyby z ramą okienną, aby poczuć znaczącą różnicę. Nie chodzi tu jednak o całkowite uszczelnienie pomieszczeń – odpowiednia wentylacja i cyrkulacja powietrza są również istotnymi czynnikami.

  jak obnizyc koszty korzystania z klimatyzacji2 899x1024 - Jak obniżyć koszty korzystania z klimatyzacji?
  Fot. 2. Zbyt wysoka różnica temperatury w mieszkaniu i na zewnątrz może doprowadzić
  nie tylko do wzmożonej pracy urządzenia, ale też pogorszenia stanu zdrowia użytkownika
  klimatyzacji. Optymalna, nagła zmiana temperatury nie powinna przekraczać 8°C.

  Planuj pracę urządzenia

  Poznanie podstawowych funkcji jednostki, jaką zamontujemy w naszym domu lub mieszkaniu, może zmniejszyć koszty za energię elektryczną lub nieplanowaną usługę serwisową. Standardem wśród nowoczesnych urządzeń są zaawansowane czujniki, które pozwalają na kontrolowanie i optymalne sterowanie pracą urządzeń. Intuicyjne sterowniki przewodowe oraz bezprzewodowe, mają możliwość uruchamiania wielu trybów pracy, jak np. samooczyszczania czy automatycznej pracy. – Łatwość obsługi i wszechstronne zastosowanie systemów sterowania sprawiają, że zaplanowanie pracy jednostki wewnętrznej jest nie tylko proste, ale i skuteczne. Przyjmując, że podczas upalnych dni większość z mieszkańców domu lub mieszkania opuszcza je, wychodząc do pracy, w ciągu dnia nie zachodzi potrzeba korzystania z klimatyzacji o pełnej mocy, a tym samym zużywania energii elektrycznej. Co, jeśli wracając późnym popołudniem, chcielibyśmy niezwłocznie skorzystać z komfortowej temperatury? Udogodnieniem są funkcje automatycznego włączania i wyłączania klimatyzacji w cyklu dobowym. Sterownik, odpowiadając na indywidualne potrzeby, uruchomi jednostkę tylko wtedy, gdy faktycznie będziemy chcieli z niej korzystać. To niezwykła wygoda, ale i znaczna oszczędność pieniędzy – radzi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska.

  Pamiętaj o regularnym serwisie

  Zadbana klimatyzacja to podstawa nie tylko do zachowania pełnego zdrowia mieszkańców, ale także znacznego obniżenia kosztów eksploatacji. Serwis obejmujący dokładne czyszczenie tacy skroplin, na której bardzo często gromadzi się woda, dezynfekowanie skraplacza i parownika, które narażone są na działanie czynników zewnętrznych oraz sprawdzenie szczelności całego układu powinien odbywać się przynajmniej dwa razy w roku – przed i po sezonie wysokich temperatur. Skorzystanie z usług profesjonalnych i certyfikowanych jest niezbędne do tego, aby zachować gwarancję na urządzenie. System klimatyzacji, utrzymywany w możliwie jak najlepszym stanie, będzie nam służył bezawaryjnie, a co ważniejsze – niskim kosztem, przez wiele lat.

  Temperatura ma znaczenie

  Coraz gorętsze lata i fakt, że większość czasu spędzamy w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawiają, że tuż po powrocie do domu na wyświetlaczach naszych jednostek wewnętrznych pojawia się jak najniższa, ale wciąż komfortowa temperatura. Choć jest to podyktowane chęcią jak najszybszego schłodzenia pomieszczenia i odczucia ulgi, zbyt wysoka różnica temperatury w mieszkaniu i na zewnątrz może doprowadzić nie tylko do wzmożonej pracy urządzenia, ale też gorszej pracy naszego organizmu i przeziębień! Optymalna, nagła zmiana temperatury nie powinna przekraczać 8°C. Podczas cieplejszych miesięcy odpowiednią temperaturą wewnątrz budynków będzie średni zakres od 23 do 26°C – to wartości, przy których ludzki organizm nie ma problemów z adaptacją do nowych warunków, a systemy chłodzące powietrze w naszych domach mogą efektywnie pracować zgodnie z zaprogramowanymi wcześniej ustawieniami.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here