Jak oszczędzić energię elektryczną w domu?

Gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia czy korzystanie z żarówek energooszczędnych to tylko niektóre z wielu sposobów na oszczędzanie prądu w domu. Warto także pomyśleć, jak oszczędzać prąd, który wykorzystywany jest w instalacjach sanitarnych. W tekście podpowiadamy, jakie jeszcze kroki można podjąć, aby oszczędność energii była zauważalna przez długi czas.

Jak oszczędzać prąd dzięki sterownikowi MiPro Saunier Duval?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak oszczędzać prąd dzięki pompom obiegowym,
  • jak na oszczędzanie wpływa sterowanie instalacją i podgrzewanie c.w.u.,
  • dlaczego warto wiedzieć więcej o taryfach energetycznych,
  • jak oszczędzać prąd z pompą ciepła.

Oszczędzanie prądu jest ważne nie tylko z perspektywy rachunków, lecz także przyczynia się do dbania o środowisko naturalne. Dzięki temu produkujemy mnie odpadów i korzystamy z bardziej ekologicznych urządzeń. Warto więc zadbać o to w każdym gospodarstwie domowym, montując takie urządzenia, jak regulatory pogodowe bezprzewodowe czy pompy ciepła do ogrzewania domu marki Saunier Duval. Sprawdź, jak jeszcze możesz oszczędzać energię elektryczną!

REKLAMA

Jak oszczędzać prąd w domu za pomocą pompy obiegowej?

Większość energii elektrycznej zużywana w naszych domach jest przez urządzenia AGD i RTV, takie jak pralka, telewizor, lodówka oraz oświetlenie. W przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych mamy określoną klasę energetyczną, która mówi nam między innymi o zużyciu energii. Jak wiemy, powinniśmy wybierać urządzenia, która mają najwyższą klasę i zużywają jak najmniej energii. Ale czy znasz inne sposoby, jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Część energii zużywana jest przez urządzenia do przygotowania i dostarczenia ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania. W instalacjach sanitarnych używamy wiele pomp obiegowych. Ważne jest, aby wybierać również te energooszczędne – z trwałym magnesem. W ostatnich latach rozwój w tej dziedzinie jest znaczący, a nowe pompy obiegowe zużywają znacznie mniej energii. Jeśli więc nasza instalacja jest przestarzała, to wymiana pompy obiegowej znacząco zredukuje zużycie. Modernizacja instalacji to również świetny moment na uproszczanie jej, tak aby liczba pomp obiegowych była jak najmniejsza.

W dużej mierze pompy obiegowe są też przewymiarowane i nie mają modulacji. Jedną z pomp, która pojawia się w instalacjach jest pompa cyrkulacyjna. Nie ma potrzeby, aby pracowała ona przez cały czas. Sterownik MiPro Saunier Duval umożliwia programowanie pracy pompy cyrkulacyjnej tak, aby pracowała tylko wtedy, gdy jesteśmy w domu. Inną opcją jest włącznik czasowy i uruchomienie pracy pompy cyrkulacyjnej na jedynie 5 min. od włączenia. Wymiana pompy, redukcja ich liczby oraz odpowiednie sterownie mogą ograniczyć koszt eksploatacji budynku nawet o kilkaset złotych rocznie.

Jak oszczędzać prąd poprzez odpowiednie sterowanie instalacją i podgrzewaniem c.w.u.?

Aby urządzenie grzewcze osiągnęło najwyższą klasę energetyczną, musi mieć regulator pogodowy. Sterownik pogodowy MiPro pozwala zoptymalizować pracę nie tylko pompy cyrkulacyjnej, o czym wspominaliśmy wcześniej, ale wpływa pozytywnie na cały układ grzewczy. Sterownik pilnuje, aby w pomieszczeniach była zawsze odpowiednia temperatura, przez co urządzenia grzewcze pracują tylko wtedy, gdy jest zapotrzebowanie i tylko z taką mocą, jaka jest potrzebna w danej chwili.

W instalacjach sanitarnych, tak jak zostało wspomniane, największe zużycie wynika z pracy pomp obiegowych, dlatego sterownik powinien pilnować, by pracowały tylko wtedy, gdy jest zapotrzebowanie. Niestety bardzo często pompy obiegowe pracują przez cały czas.

Innym urządzeniem, które zużywa energię jest grzałka elektryczna. Jest ona wykorzystywana do grzania ciepłej wody w okresie letnim lub do wspomagania urządzeń grzewczych w okresie zimowym. Prąd jest jednym z najdroższych źródeł energii, jednak bardzo często, szczególnie w domach z kotłami stałopalnymi, jest wykorzystywany do podgrzewania ciepłej wody. Ważne jest więc, aby to zużycie było jak najmniejsze. Mniejsze zużycie ciepłej wody to oczywiście również mniejsze rachunki za wodę i ścieki. Warto więc zwrócić uwagę na armaturę, z której korzystamy. Może się bowiem okazać, że nasza deszczownica zużywa bardzo dużo wody, a efekt jest niewidoczny. Pomocny w oszczędzaniu energii i ciepłej wody jest również montaż perlatora.

Oprócz zmniejszenia zużycia, które jest intuicyjne, musimy pamiętać o odpowiedniej izolacji rur oraz zasobnika ciepłej wody. Stare zasobniki ogrzewane elektrycznie, bez izolacji cieplnej, generują bardzo duże zużycie prądu. Jest to kolejny argument za tym, że warto modernizować stare, energochłonne instalacje sanitarne. Grzałki elektryczne wykorzystywane są również w celach dogrzewania pomieszczeń. Musimy pamiętać, że jest to najdroższy sposób ogrzewania i powinniśmy z niego zrezygnować. Grzałki występują również w pompach ciepła, jednak tam pełnią rolę szczytowego źródła, które pracuje tylko kilka godzin w roku. Odpowiednio zaprojektowany i wykonany system z pompą ciepła Genia AIR i grzałką elektryczną pozwala zaoszczędzić pieniądze pomimo tego, że korzysta z prądu.

Obecnie programy środowiskowe, jak np. „Czyste Powietrze”, które wspierają wymianę starych urządzeń grzewczych, mobilizują do tego, aby wybierać urządzenie grzewcze o wyższej klasie energetycznej.

Jak można oszczędzać prąd w domu poprzez wybór odpowiedniej taryfy energetycznej?

Równie ważnym elementem, co używanie energooszczędnych urządzeń, jest korzystanie z odpowiednio dobranej do potrzeb gospodarstwa domowego taryfy energetycznej. Wiele osób, pracując poza domem i przebywając w nim głównie wieczorami oraz w weekendy, nadal korzysta z taryfy G11. Taryfa ta narzuca stałą cenę energii elektrycznej przez cały dzień i noc. W takiej sytuacji warto ją zmienić na taryfę elektryczną G12W, w której w godzinach nocnych i w weekendy mamy tańszą energię.

Korzystając z tej taryfy możemy przygotowywać ciepłą wodę tylko w nocy i magazynować ją na dzienne potrzeby. W takim układzie warto wybrać większy zasobnik, np. FEW 300l, który przystosowany jest również do pracy z pompą ciepła. W połączeniu ze sterownikiem Saunier Duval otrzymujemy możliwość pracy urządzenia grzewczego tak, aby pracowało na pogrzanie c.w.u. tylko w taniej taryfie. Tak zagrzany zasobnik powinien wystarczyć na cały dzień. Zmiana taryfy i przyzwyczajeń użytkowników może prowadzić do oszczędności rzędu nawet kilkuset złotych rocznie!

Pompa ciepła do ogrzewania domu a niższe rachunki za energię

O tym, że pompy ciepła korzystają z prądu w celach ogrzewania i przygotowania ciepłej wody wie każdy inwestor. Pojawia się natomiast pytanie, czy i jak możemy zmniejszyć zużycie prądu przez to urządzenie. Najważniejsze jest odpowiednie wykonanie (izolacja) budynku oraz dobór pompy ciepła. Zbyt mała pompa ciepła będzie pracowała przez długi czas z niską efektywnością, wspomagana przez grzałkę elektryczną. W przewymiarowanej pompie ciepła grzałka się nie uruchomi, a sam koszt jej zakupu będzie znacząco wyższy.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, które będzie wspomagane przez grzałkę elektryczną tylko szczytowo, czyli kilka godzin w roku, a przez większość sezonu grzewczego będzie pracowało z najwyższą wydajnością. Podczas doboru urządzeń warto skonsultować się z doradcami Saunier Duval, który zaproponują takie urządzenie, aby pasowało do budynku oraz generowało jak najmniejsze zużycie prądu. Najwyższą sprawność pompy ciepła do domu osiągamy z instalacjami niskotemperaturowymi, czyli ogrzewaniem podłogowym. Aby zmniejszyć zużycie prądu wybierz więc ten rodzaj ogrzewania.

Wiesz już, jak oszczędzać prąd w domu. Jest to nie tylko kwestia wyłączania światła i zakręcania ciepłej wody. To znacznie bardziej długofalowe działania, a także inwestycja w odpowiedni sprzęt, która zwraca się właśnie dzięki oszczędnościom na energii!

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz


Najnowsze