O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, decydując się na zakup fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne to rozwiązanie rekomendowane przez wielu światowych ekspertów. I chociaż przeważnie kojarzą nam się one z budownictwem mieszkalnym, szczególnie w stylu Smart Building, w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować znaczny wzrost liczby paneli, instalowanych na terenie firm. Nie da się bowiem ukryć, że to właśnie my, przedsiębiorcy, mamy największy wpływ na zmieniający się stan naszej planety.

O czym powinien pamiętać przedsiębiorca, decydując się na zakup fotowoltaiki?

Dotyczy to w szczególności popularnych branż, które sukcesywnie zwiększają produkcję, by nadążać za rosnącym zapotrzebowaniem. Nowoczesne moduły fotowoltaiczne są tu znakomitym rozwiązaniem – zielona energia jest bowiem w stanie zasilić cały zakład, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 oraz znacznej redukcji wydatków na energię elektryczną. Należy jednak pamiętać, że inwestycja w panele słoneczne ma sens wyłącznie wtedy, gdy projekt instalacji faktycznie zostanie dostosowany do potrzeb obiektu. Oto, co powinniśmy wiedzieć na ten temat.

Nadwyżki energetyczne

Wybierając elementy instalacji, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim średnioroczne zapotrzebowanie firmy na prąd. Wielu początkujących przedsiębiorców zamawia bowiem większe ilości paneli, np. modułów JA Solar, nie mając przy tym pojęcia, że w przypadku ich przedsiębiorstwa lepszym rozwiązaniem byłaby mniejsza instalacja. Powód jest prosty – wszystkie nadwyżki produkowanego prądu trafiają do sieci elektroenergetycznej. Korzystając z systemu opustów, musimy pamiętać, że z nadwyżek elektrycznych możemy korzystać wyłącznie przez rok od momentu przesłania ich do sieci. W efekcie rozwiązanie to zdaje egzamin wyłącznie na terenie obiektów pracujących w trybie zmianowym. Podczas nocnych zmian możemy bowiem zasilać urządzenia właśnie z nagromadzonych nadwyżek. Jeśli nasza firma funkcjonuje jednak tylko w godzinach dziennych, powinniśmy postawić na mniejsze instalacje.

REKLAMA

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Pamiętajmy, że instalacje fotowoltaiczne wymagają od nas umiejętnego zaprojektowania ich w taki sposób, aby możliwe było bezproblemowe korzystanie z nich przez cały rok. Z tego też powodu, jeszcze na etapie wstępnych planów powinniśmy skontaktować się z zaufanym integratorem fotowoltaiki, który pomoże nam w efektywnym wdrażaniu zielonej energii do ekosystemu firmy. Przykładem jest tu chociażby polska firma BayWa r.e. – oficjalny dystrybutor nowoczesnych technologii, na przykład inteligentnych liczników dwufazowych Fronius Smart Meter. Integratorzy współpracują bowiem z doświadczonymi projektantami i instalatorami, którzy zapoznają się z budową naszego obiektu i doradzą nam, gdzie powinny zostać umieszczone panele, aby uniknąć zacienienia.

Dobór elementów instalacji

Wybierając poszczególne urządzenia, pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją mającą na celu nie tylko zwiększenie naszych oszczędności, ale też stopniowe zwracanie kosztów jej implementacji. Z tego też powodu nie powinniśmy kierować się tu wyłącznie ceną. Szczególnie, że hurt akcesoriów do falowników oferuje nam szeroką gamę przystępnych produktów odznaczających się najwyższą jakością wykonania. Usługi renomowanych dystrybutorów to także fachowe doradztwo ze strony wieloletnich ekspertów, pozwalające chociażby na dostosowanie instalacji fotowoltaicznej do potrzeb inteligentnego budynku oraz automatyki przemysłowej.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze