Podstawową czynnością wykonywaną podczas produkcji elementów z metalu czy drewna jest cięcie. Zanim detal trafi do obrabiarki, niezbędne jest jego przygotowanie przez ograniczenie wymiarów i dostosowanie ich do możliwości pracy tokarki czy frezarki. Do najczęściej wykorzystywanych maszyn tnących zaliczają się przecinarki taśmowe. Aby spełniały swoje zadania, powinny być właściwie dobrane.
Jakie możliwości stwarza przecinarka taśmowa?
Cięcie jest zaliczane do czynności podstawowych, podczas których materiał jest wstępnie przygotowywany do dalszej obróbki. Trudno przecież umieścić na tokarce kilkumetrowy blok, gdyż nie pozwalają na to rozmiary łoża. Ponadto problemem byłoby wytwarzanie kół zamachowych o małej średnicy z dużych bloków materiału podstawowego. Przecinanie jest też wykonywanie w celach innych niż przygotowanie do frezowania lub toczenia. Dzięki niemu można tworzyć elementy o określonych wymiarach, przeznaczone do dalszego montażu np. stelaży, rusztowań czy konstrukcji nośnych.
Przecinarki taśmowe są podstawowymi maszynami wykorzystywanymi do takiego dzielenia materiału na mniejsze elementy. Ich zaletą jest przede wszystkim stosunkowo prosta obsługa. Dlatego są chętnie wybierane jako podstawowe i jednocześnie niezbędne wyposażenie każdej hali produkcyjnej lub warsztatu. Ich konstrukcja powinna wyróżniać się solidnością i wytrzymałością. Takie cechy powinna mieć przede wszystkim przecinarka taśmowa do metalu, gdyż jest to trudny w obróbce i bardzo wymagający materiał.
REKLAMA
Przecinarka taśmowa do drewna
Czym różnią się przecinarki taśmowe?
Współczesny przemysł maszynowy jest bardzo rozbudowany. Wynika to z potrzeb odbiorców, a także ze specyfiki i coraz większych wymagań stawianych procesom technologicznym. Stąd też w ofercie producentów maszyn obróbczych nie spotyka się już tylko tokarek czy szlifierek, ale ich warianty o różnej budowie i możliwościach. Różne są też przecinarki taśmowe. Podstawowy podział pozwala wyróżnić trzy typy takich maszyn. Są to:
- przecinarka taśmowa grawitacyjna,
- przecinarka taśmowa półautomatyczna,
- przecinarka taśmowa automatyczna.
Nazwy typów maszyn sugerują stopień ich zautomatyzowania. Pierwsze to modele, które tną materiał pod naciskiem własnego ramienia. Są wyposażone w siłownik z regulacją prędkości opadania. Dzięki niemu zostaje zachowana wysoka precyzja cięcia. Natomiast automatyczna przecinarka taśmowa do metalu wszystkie czynności, włącznie z podawaniem materiału, wykonuje bez udziału operatora.
Stopień automatyzacji nie jest jedynym kryterium różnicującym te maszyny. Zależnie od ustawienia i kierunku pracy taśmy tnącej dostępne są przecinarka pionowa i pozioma. Przecinarki poziome zajmują nieco więcej miejsca i ze względu na budowę sprawdzają się przy dzieleniu materiałów o większych gabarytach. W firmach, w których wykorzystuje się takie wyposażenie do różnych prac, najlepszym wyborem będzie przecinarka taśmowa uniwersalna. Można ją bez problemu przygotować zarówno do pracy poziomej, jak i pionowej.
Piła taśmowa
Dobra przecinarka taśmowa – na co zwrócić uwagę?
Różnorodność maszyn dostępnych w ofercie producentów sprawia, że wybór nie jest prosty. Podstawową cechą, jaką powinna wyróżniać się dobra przecinarka taśmowa, jest solidność jej wykonania. Warto pamiętać, że metal jest materiałem trudnym w obróbce i wymaga maszyny o odpowiedniej mocy czy wydajności. Dlatego przed wyborem należy zwrócić uwagę na producenta oraz opinie, jakie mają o nim inni użytkownicy. To one wskażą, czy urządzenie jest wykonane z wytrzymałych materiałów, bezpieczne, wydajne, bezawaryjne i energooszczędne.
Innym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze modelu, jest ilość dostępnej przestrzeni roboczej. Przecinarki poziome umożliwiają cięcie długich elementów, ponieważ często są wyposażone w specjalny stół i prowadnice rolkowe. Potrzebują jednak sporo miejsca, dlatego nie sprawdzą się w małych warsztatach. Z kolei przecinarka pionowa z opcją przestawienia na cięcie poziome jest w takich firmach znacznie bardziej funkcjonalna. Warto też zwrócić uwagę na elementy takie jak system chłodzenia czy ramie skrętne.
Jakie parametry są istotne przy wyborze przecinarki taśmowej?
Przecinarki taśmowe różnią się wieloma cechami, które decydują o możliwościach ich wykorzystania w konkretnej firmie. Podstawowym kryterium jest oczywiście obrabiany materiał. Przecinarka taśmowa do metalu jest wyposażona w inne taśmy tnące i charakteryzuje się większą mocą. Do istotnych parametrów przecinarek taśmowych zaliczają się również:
- wysokość robocza,
- odległość między ramą a linią cięcia (warunkuje szerokość ciętego elementu),
- zakres cięcia (uzależniony od kąta, pod jakim jest przecinany materiał),
- moc silnika,
- zasilanie (230 lub 400 V)
- parametry taśmy tnącej – podziałka uzębienia, długość taśmy (obwód), grubość i wysokość,
- wyposażenie dodatkowe – dobra przecinarka taśmowa powinna być wyposażona w stół lub podajnik rolkowy, przymiary i inne akcesoria.
Przecinarki taśmowe są też wyposażane przez producentów w różne przydatne funkcje, które z jednej strony rozszerzają możliwości pracy, a z drugiej – poprawiają jej komfort. Do takich elementów zalicza się między innymi wymienione wcześniej ramię skrętne. Dobra przecinarka taśmowa ma też wskaźnik napięcia taśmy, żeliwne koła zamachowe, pneumatyczny system zaciskania imadła i podnoszenia ramienia, dociski przedmiotu czy oświetlenie i wskaźnik laserowy.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.