Toalety myjące – wymogi montażowe i instalacyjne

Toalety myjące nie są wprawdzie nowością, ale w Polsce dopiero stosunkowo niedawno zaczęły zdobywać serca inwestorów. Poza tym, że pomagają dbać o higienę, często wyposażone są w szereg innych funkcji zapewniających komfort korzystania z toalety. O jakich wymogach montażowych i instalacyjnych musimy wiedzieć, decydując się na zakup toalet myjących?

Toalety myjące – wymogi montażowe i instalacyjne.
Fot. 1. Wybierając stelaż i toaletę myjącą tej samej firmy będziemy mieć gwarancję sprawnego montażu. Fot. GEBERIT

Jeszcze całkiem niedawno nowością w polskich domach był bidet. Trudno zresztą ocenić, na ile to rozwiązanie się przyjęło, bowiem szybko pojawiła się jego nowocześniejsza wersja – toaleta myjąca. Ma ona tę przewagę nad poprzednikiem, że nie wymaga instalacji dodatkowego urządzenia. W jednej misce wc odbywają się wszystkie czynności związane z toaletą, co jest zaletą nie tylko ze względu na oszczędność miejsca, ale również na… logistykę wykonywanych działań.

Toaleta myjąca a deska myjąca

Toalety myjące – wymogi montażowe i instalacyjne.
Fot. 2. Stelaż Geberit jest wyposażony w peszel na przyłącze wodne oraz miejsce na przyłącze elektryczne. Oprócz tego zapewnia rozwiązania oszczędzające wodę. Fot. GEBERIT

Wraz z pojawieniem się toalet myjących, na rynku znalazły się ich mocno uproszczone wersje, w postaci desek z funkcją mycia, które w większości przypadków są kompatybilne z wieloma oferowanymi aktualnie sedesami. Zatem walorem takich desek jest to, że można je zainstalować w już działającej misce ustępowej. Otrzymujemy tym samym urządzenie, które pomaga zachować higienę osobistą po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, ale nie wymaga kosztownego remontu łazienki, połączonego z wymianą sanitariatów. Koszt takiej deski nie jest przy tym mały (kosztuje około 2000 zł), choć oczywiście mniejszy niż w przypadku decyzji o zakupie całej toalety myjącej. Tego typu urządzenia mają jednak spore wady – są nieco toporne, bowiem musi się w nich zmieścić mechanizm myjący, co wpływa negatywnie na ogólną estetykę urządzenia oraz pomieszczenia. Toalety myjące produkowane są natomiast w zgodzie z najlepszym współczesnym wzornictwem, a do tego często mają szereg innych funkcji, jak np. podświetlenie, czy system usuwania nieprzyjemnych zapachów.

REKLAMA

z d a n i e m EKSPERTA

Czy do montażu toalety myjącej można zastosować uniwersalne rozwiązanie podtynkowe czy konieczny jest dobór dedykowanego stelaża?
Paweł Karaś
Product Manager Installation Systems and GAC
/ Brand Coordinator Products w Geberit

Aby mieć gwarancję bezawaryjnego działania toalety myjącej warto wybrać najlepsze rozwiązanie, jakim jest stelaż z logo Geberit – firmy, która niemal sześćdziesiąt lat temu jako pierwsza wprowadziła na rynek spłuczkę podtynkową. Ukrycie całej instalacji zmieniło sposób myślenia o projektowaniu łazienek, wpłynęło na ich estetykę, a także komfort codziennego użytkowania. Wybierając stelaż i toaletę myjącą tej samej firmy będziemy mieć gwarancję, że wszystkie elementy doskonale do siebie pasują. Montaż jest prosty i bezproblemowy, ponieważ stelaż Geberit jest wyposażony w peszel na przyłącze wodne oraz miejsce na przyłącze elektryczne. Konstrukcja jest trwała i będzie służyła przez długi czas – żywotność materiału jest obliczona na 50 lat, wszystkie elementy są objęte 10-letnią gwarancją. Nawet po jej upływie nie będziemy mieć problemu z ewentualną wymianą poszczególnych elementów – producent zapewnia dostępność części zamiennych przez 25 lat. Warto wspomnieć, że dzięki specjalnej metodzie produkcji spłuczki od 25 lat nie zaobserwowano nieszczelności stelaży Geberit. Ponadto zastosowane rozwiązania technologiczne wpływają na oszczędność wody. Mimo że montaż toalety myjącej Aqua Clean nie wymaga zastosowania specjalnie przeznaczonego dla niej stelaża, model Geberit jest najlepszym rozwiązaniem – zarówno pod względem instalacji, działania i funkcji, jak i ewentualnego serwisu.

Obowiązkowe przyłącza

Toalety myjące – wymogi montażowe i instalacyjne.
Fot. 3. W stelażu Viega Prevista, zbiornik spłuczki posiada dodatkowy otwór z wyprowadzoną rurką ochronną przez którą można przeprowadzić wąż przyłączeniowy z wodą. Fot VIEGA

Zarówno w desce myjącej jak i w toalecie myjącej, wbudowany jest mechanizm, dzięki któremu przekształcają się one z sedesu w bidet, z funkcją mycia i suszenia miejsc intymnych po załatwieniu potrzeb fizjologicznych. W obydwu znajduje się króciec do przyłączenia wody, grzałka do jej podgrzewania, wysuwająca się dysza użytkowa oraz elementy sterujące.

Oczywiście, w toalecie myjącej mechanizm schowany jest wewnątrz muszli klozetowej, którą pokrywa standardowo wyglądająca deska. Jeśli chodzi o wybór stelaża, należy wziąć pod uwagę, czy system będzie montowany w ścianie murowanej czy w lekkiej konstrukcji.

Podstawowe przyłącza wodne oraz kanalizacyjne, jakie konieczne są przy montażu toalety z funkcją mycia, zazwyczaj rozrysowane są na projekcie przez architekta. Podłączenie do kanalizacji ułatwia kolano, które można ustawić w kilku pozycjach, pamiętając o konieczności zachowania 2-5% spadku w kierunku pionu kanalizacyjnego. Tym, czego może tam brakować, a co jest niezbędne w przypadku toalet wyposażonych w elektronikę, jest doprowadzenie w miejsce ich montażu instalacji elektrycznej. Na etapie przygotowania instalacji należy podjąć decyzję, czy system myjący będzie sterowany ręcznie czy automatycznie. W pierwszym przypadku zasilanie elektryczne powinno być podłączone do punktu zewnętrznego, takiego jak np. włącznik światła. Jeśli wybór padnie na sterowanie automatyczne, które – co warto podkreślić – ma szereg dodatkowych funkcji, takich jak czujnik wykrywania użytkownika czy podświetlenie przełącznika, w pobliżu toalety należy umieścić gniazdo podtynkowe. Najlepiej zamontować je przy podłodze, około 1 m od sedesu lub ukryć pod tynkiem.

Toalety myjące – wymogi montażowe i instalacyjne.
Fot. 4. Duży otwór rewizyjny, sw telażu Viega Prevista, schowany pod miską wiszącą, pozwala na wygodne wyprowadzenie przewodu elektrycznego. Fot VIEGA

Bez względu na to, który system wybierzemy, musimy doprowadzić przewody elektryczne do miejsca docelowego w stelażu, lub osadzić w ścianie peszle, które później ułatwią doprowadzenie instalacji. Niektórzy producenci oferują gotowe zestawy montażowe, na które składa się gniazdo podtynkowe z pokrywą, peszel oraz zabezpieczenia w postaci korka i zatrzasku. Pozostaje pytanie, czy toaleta myjąca wyposażona dodatkowo w system usuwania nieprzyjemnych zapachów wymaga podłączenia do systemu wentylacji? Odpowiedź brzmi: zazwyczaj nie. Urządzenia tego typu pracują w obiegu zamkniętym, w którym powietrze zasysane jest z muszli a następnie oczyszczane w filtrze ceramicznym.

Toalety myjące – wymogi montażowe i instalacyjne.
Geberit AquaClean Tuma miska WC z deską wolnoopadającą z funkcją higieny intymnej. Kompatybilna z aplikacją Geberit AquaClean.
Posiada funkcję automatycznej dezynfekcji (wstępnej i po użyciu) dyszy natryskowej
cena: 5 300,99 zł Źródło: lazienkaplus.pl
Toalety myjące – wymogi montażowe i instalacyjne.
Duravit SensoWash Starck f Lite Compact miska WC z deską sedesową myjącą.
Oferuje techniczne udoskonalenia od czujnika zbliżeniowego do automatycznego otwierania pokrywy i rozpoznania użytkownika do możliwości regulacji podgrzewania deski, rodzaju strumienia i osuszania ciepłym powietrzem gwarantuje maksymalny komfort.
cena: 9 990,00 zł Źródło: lazienkaplus pl
Toalety myjące – wymogi montażowe i instalacyjne.
Roca Inspira In-Wash zestaw miska WC wisząca Rimless z deską myjącą.
Wyposażona w technologię Rimless miska WC przystosowana jest do spłukiwania 2/4, 3/4, 5 oraz 3/6 litra Łatwa w obsłudze z funkcją mycia i suszenia
cena: 7 048,99 zł Źródło: lazienkaplus.pl

z d a n i e m EKSPERTA

Jakie cechy powinien posiadać stelaż podtynkowy do toalety myjącej?
Bohdan Goralsk
/ koordynator ds marketingu w firmie Viega

Rosnąca od kilku lat popularność toalet z funkcją bidetu pociąga za sobą większe zapotrzebowanie na spłuczki podtynkowe, z którymi można bezproblemowo połączyć taką toaletę.
Aby właściwie dobrać stelaż, należy zapoznać się z dokumentacją techniczną wybranej toalety myjącej. Na rynku dostępnych jest wiele produktów i różne są wymogi odnośnie przygotowania miejsca. Najczęściej potrzebujemy zasilania elektrycznego i przyłącza zimnej wody. Teoretycznie większość toalet myjących można połączyć ze standardowym stelażem, jeśli instalator od początku zna wymogi i jest w stanie przygotować przyłącza w odpowiednim miejscu. Wiodący producenci stelaży posiadają jednak w swojej ofercie specjalne rozwiązania, które w dużym stopniu ułatwiają połączenie z toaletą myjącą. W przypadku stelaża Viega Prevista, zbiornik spłuczki posiada dodatkowy otwór z wyprowadzoną rurką ochronną przez którą można przeprowadzić wąż przyłączeniowy z wodą. W zbiorniku wąż podłączany jest przez trójnik do wody zasilającej spłuczkę. Takie rozwiązanie jest niezwykle proste w montażu i umożliwia odcięcie zasilania wody bez potrzeby zamykania zaworów głównych. Pozwala to również na podjęcie decyzji na późniejszym etapie, gdy wykonanie standardowego, oddzielnego przyłącza wody nie będzie już możliwe. Duży otwór rewizyjny schowany pod miską wiszącą, pozwala również na wyprowadzenie przewodu elektrycznego. Nawet gdy pierwotnie przygotowany zostanie w pobliżu rur przyłączeniowych, instalator będzie miał możliwość sięgnięcia po niego. Odpowiednia wielkość otworu jest „wymuszona” przez odpowiednią zaślepkę zabezpieczającą przyłącza spłuczki podczas zabudowy. To znacznie ułatwia zabudowę stelaża płytami GK i płytkami.

Toaleta myjąca bez zasilania

Na rynku urządzeń sanitarnych znaleźć można również toalety myjące, bez przyłącza prądu. Dysza myjąca jest w nich uruchamiana za pomocą ciśnienia wody, pochodzącej bezpośrednio z instalacji. Podłączenie wody do takich systemów poprowadzone jest przez krótki przewód wody ciepłej z cyrkulacją. Sterowanie temperaturą oraz ilością wody przeznaczoną do mycia następuje poprzez przekręcanie pokręteł. Montaż tego typu toalet jest stosunkowo prosty – zazwyczaj są one wyposażone w mocowania, które wystarczy nasunąć na gwintowane pręty umieszczone w ścianie, a następnie dokręcić śruby montażowe i przesunąć klin dociskający do ściany. Deskę toaletową wystarczy nałożyć na sworznie w misie ceramicznej, a w razie potrzeby w równie prosty sposób zdjąć.

z d a n i e m EKSPERTA

Mariusz Rzepecki
/ Ekspert ds doradztwa technicznego i sprzedaży
Lazienkaplus.pl

Jakimi kryteriami, podczas wyboru toalety myjącej, kierują się inwestorzy, a na co zwracają uwagę instalatorzy?

Podczas wyboru toalety myjącej inwestorzy zawracają uwagę na kształt produktu. Zależy im na dopasowaniu go do stylu i aranżacji łazienki. Dodatkowym atutem toalety myjącej jest łatwość utrzymania higieny samej miski – jest ona bezkołnierzowa. Ważna jest również funkcjonalność, intuicyjna obsługa oraz komfort użytkowania produktu. Inwestorzy zwracają także uwagę na cenę oraz obsługę gwarancyjną i pogwarancyjną. W dużym zakresie decyzje zakupowe inwestorów poparte są wcześniej zebraną wiedzą, opinią od znajomych i internautów, wiedzą zaczerpniętą z prasy branżowej oraz własnym doświadczeniem i korzystaniem wcześniej z produktu. Nierzadko decydującą rolę odgrywa koszt zakupu względem całości inwestycji przeznaczonej na wyposażenie łazienki. To z pewnością odróżnia ich od instalatorów, dla których o zakupie toalety myjącej decyduje głównie montaż oraz wparcie techniczne serwisu producenta.

Czy myjące deski sedesowe, jako alternatywa dla całych nowoczesnych toalet to rozwiązanie godne polecenia?

Dzięki dopasowanej desce myjącej do już zamontowanej miski WC zyskujemy dodatkową funkcje bidetu, co pozwala nam na mycie i suszenie okolic intymnych z poziomu miski WC jednocześnie. Deski myjące nierzadko posiadają takie same funkcje jak kompaktowe miski myjące i z powodzeniem można je stosować w nowoczesnych łazienkach. Montaż desek myjących na miskach WC nie jest trudny. Należy do nich doprowadzić wodę oraz prąd.

Czy toalety myjące to trend, który ma szansę stać się standardem w polskich łazienkach?

Myślę, że w obecnej sytuacji toalety myjące to już nie tylko trend ale sposób na podniesienie standardów codziennego korzystania z łazienki z zachowaniem najwyższego poziomu higieny oraz rozwiązań techniki, które w dużym stopniu ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Wszystko to sprawia, że mają one ogromną szansę stać się standardem wyposażenia polskich łazienek.

Podsumowanie

Toalety myjące zyskują popularność nie tylko ze względu na to, że dbają o higienę użytkownika, ale również dlatego, że eliminują konieczność używania papieru czyli mają korzystny wpływ na środowisko Ich montaż nie jest tak skomplikowany, jak to się wydaje. Zazwyczaj wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej. Są jednak toalety myjące, które do działania nie potrzebują zasilania, bowiem ich napędem jest samo ciśnienie wody.

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *