Jak wybrać klucz nastawny?

  Dobry uniwersalny klucz nastawny umożliwia dostosowanie go do rozmiaru śrub czy mocowanych elementów instalacyjnych. To niezbędne wyposażenie w skrzynce narzędziowej każdego profesjonalisty i majsterkowicza. Klucz nastawny ratuje sytuacje, gdy pod ręką brak innego narzędzia i jest niezbędnym uzupełnieniem każdego zestawu narzędzi.

  Jak wybrać klucz nastawny?

  Klucze nastawne do śrub i nakrętek

  Realizacja wszelkiego rodzaju prac montażowych, demontażu i obsługi serwisowej wymaga stosowania specjalistycznych narzędzi. Jednym z częściej stosowanych łączników we współczesnej technice są łączniki śrubowe. To doskonałe rozwiązanie pozwala na sprawne łączenie elementów o różnej wielkości i rozmiarze. Co do zasady, stosuje się śruby o znormalizowanych wymiarach i gwintach, co ułatwia montaż i wszelkie prace serwisowe. Łączniki śrubowe to wyposażenie do połączeń pośrednich, czyli takich, w których wykorzystuje się elementy złączne, takie jak: śruba, podkładka i nakrętka. Duży klucz nastawny to doskonałe rozwiązanie do dokręcania i odkręcania połączeń śrubowych wszelkiego typu, w tym połączeń dociskowych, pasowanych i połączeń z tzw. śrubą zwykłą. 

  Ogólne zastosowanie klucza nastawnego 

  Zastosowanie dużych kluczy nastawnych to doskonała alternatywa dla wieloelementowych zestawów narzędzi. Dzięki regulacji rozstawu klucza nastawnego można w prosty sposób dopasować go do rozmiaru łba kolejnej śruby bądź nakrętki. Dobre duże klucze nastawne pozwalają na odkręcanie i dokręcanie śrub z określonym momentem. Dzięki temu narzędzia tego typu sprawdzają się świetnie podczas realizacji większości zadań związanych z obsługą typowych połączeń śrubowych i gwintowych. 

  Płaski klucz nastawny do śrub i nakrętek

  Klucz nastawny do połączeń śrubowych i gwintowanych ma charakterystyczną budowę. Długa solidna rękojeść stanowi jeden element z nieruchomą szczęką klucza. Szczęka ruchoma jest przemieszczana za pomocą śruby umieszczonej tuż pod końcówką roboczą narzędzia. Zmiana rozstawu szczęk i dopasowanie rozmiaru klucza nastawnego do łba śruby czy nakrętki trwa tylko chwilę. Wystarczy przemieścić ruchomą część końcówki poprzez przekręcanie śruby w jedną lub drugą stronę. 

  Klucz nastawny z podziałką rozmiarową

  Warto mieć na uwadze, że regulację można wykonać podczas pasowania klucza do łba. Użytkownik zmienia rozmiar klucza kciukiem, trzymając klucz jedną ręką. To duża zaleta dużego klucza nastawnego. Dobry płaski klucz nastawny do śrub i nakrętek może być wyposażony w specjalną podziałkę, która ułatwia szybkie dostosowanie rozstawu klucza do typowych rozmiaru łbów. Dzięki podziałce użytkownik może przygotować narzędzie bez pasowania klucza na śrubie czy nakrętce.

  Nastawne klucze instalacyjne

  Uniwersalne narzędzia cieszą się ogromną popularnością i mają szerokie zastosowanie. Dobrym przykładem jest duży nastawny klucz instalacyjny, który jest wykorzystywany do realizacji połączeń podczas prac montażowych i serwisowych związanych z obsługą instalacji wodnych i gazowych. Popularne szczypce są dostępne w różnych rozmiarach. Ich budowa umożliwia mocne uchwycenie śrub, rur i innych przedmiotów. Budowa szczęk została opracowana w taki sposób, aby rozkładać nacisk na całej chwytanej powierzchni. Dzięki temu dobrze dobrane szczypce, czyli duży klucz nastawny do rur i armatury redukują ryzyko uszkodzenia krawędzie montowanych elementów.

  Do kupienia w sklepie Istools: https://istools.pl/produkty/narzedzia-reczne/klucze/klucze-nastawne-szwedzkie,2,10813

  Artykuł Partnera

  Poprzedni artykuł9 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy montażu instalacji fotowoltaicznej
  Następny artykułJak dobrać wentylacje do firmy?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here