9 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy montażu instalacji fotowoltaicznej

Elektrownie słoneczne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, fotowoltaika kojarzy się z ekologią i oszczędzaniem. W związku z tym pojawia się wiele pytań, dotyczących paneli fotowoltaicznych. Na jakie rzeczy trzeba zwrócić uwagę przy montażu instalacji fotowoltaicznej?

9 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy montażu instalacji fotowoltaicznej

1. Czym firma fotowoltaiczna powinna się wyróżniać? 

Gdy chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną, powinieneś zadać sobie pytanie: dlaczego to właśnie ta firma ma mi zamontować panele fotowoltaiczne, a nie inna? Podczas sprawdzania ofert, warto zwrócić uwagę, czym dane przedsiębiorstwo się wyróżnia. To, co przyszłego posiadacza instalacji fotowoltaicznej najbardziej powinno interesować to:

 • Czy firma posiada swoje ekipy instalatorskie?
 • Czy produkty, które oferuje są od renomowanych producentów?
 • Czy instalacja fotowoltaiczna będzie objęta gwarancją na komponenty?
 • Czy firma dopełni wszystkich formalności z zakładem energetycznym?
 • Czy w razie potrzeby firma pomoże w dobraniu dogodnego finansowania?
 • Czy zaopiekuje się Klientem i jego instalacją, nawet po montażu?

Na rynku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) istnieją firmy fotowoltaiczne, które w swojej ofercie posiadają dodatkowe udogodnienia dla klientów. Przykładem jest Strefa Energii, która jako pierwsza w Polsce stworzyła aplikację do wizualizacji paneli fotowoltaicznych na dachu. W tym celu przyjeżdża specjalista na audyt i za pomocą drona pokazuje wygląd przyszłej instalacji.

REKLAMA

2. Gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną? 

Istnieją dwie możliwości umiejscowienia paneli fotowoltaicznych. Na dachu budynku lub na gruncie. Zaletą montażu na dachu jest możliwość ograniczenia zacienienia. Wówczas instalacja fotowoltaiczna jest mniej widoczna, niż w przypadku umieszczenia jej na gruncie. Panele dachowe są tańsze, ale ingerują w poszycie dachowe i mają dłuższy czas montażu. 

Fotowoltaikę można umieścić również na gruncie. Takie usytuowanie paneli fotowoltaicznych daje większą możliwość ustawienia optymalnego kąta pochylenia modułów oraz skierowania ich w kierunku południowym. Do instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na gruncie łatwiej jest się dostać i usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Co istotne, obie formy montażu są tak samo efektywne.

3. Jakiej mocy instalacji i ilu paneli fotowoltaicznych potrzebujesz? 

Ilość paneli fotowoltaicznych jest zależna od tego, ile zużywasz prądu. Posiadając gospodarstwo domowe, będziesz zużywał mniej prądu niż rolnik lub właściciel firmy. Przyjmuje się, że instalacja fotowoltaiczna powinna produkować nadwyżkę 20% energii zużywanej, dzięki czemu może pokryć zapotrzebowanie na prąd. 

Nie wiesz, jaką dokładnie moc powinna mieć Twoja instalacja? Najlepiej zapytać o to specjalistów z firmy, która będzie montować Twoją fotowoltaikę. Podczas pierwszego spotkania przeprowadzą audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu dokładnie określą Twoje dokładne zapotrzebowanie na energię.

4. Doświadczenie firmy fotowoltaicznej 

Przed wyborem firmy fotowoltaicznej, warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku. Wybierz taką, która bez problemu będzie mogła dojechać do Ciebie, również po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Przeczytaj opinie na temat wybranej firmy, sprawdź, jakie ma doświadczenie i jaką ilość instalacji zrealizowała do tej pory. Zapoznaj się z jej stroną internetową oraz kanałami w social mediach. 

5. W którym kierunku i pod jakim kątem zamontować panele fotowoltaiczne? 

Zarówno w przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie, jak i dachu, ważne jest, aby elektrownia słoneczna była skierowana w stronę południową. Dzięki temu będzie najbardziej wydajna.

Największą efektywność dają panele fotowoltaiczne, które są ustawione pod kątem 35 stopni, względem powierzchni ziemi. Należy uważać również na ewentualne zacienienie, ponieważ nawet 3% nieoświetlenia paneli, potrafi zmniejszyć wydajność instalacji fotowoltaicznej aż o 25%! Dlatego bardzo ważne jest, aby zmniejszyć je do minimum, a nawet do zera.

9 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy montażu instalacji fotowoltaicznej

6. Ulgi i dotacje na instalacje fotowoltaiczne

Gdy już zdecydujemy się na kupno paneli fotowoltaicznych, pojawia się kolejne ważne pytanie: Czy istnieją ulgi albo dofinansowania do fotowoltaiki? Oczywiście, że tak! Obecnie występują dotacje zarówno dla przedsiębiorcy, jak i klienta indywidualnego, czy rolnika:

 • Program „Mój Prąd” – dzięki niemu każda osoba fizyczna, która jest właścicielem nowej instalacji fotowoltaicznej, może liczyć na bezzwrotną dotację. W lipcu rozpoczyna się kolejna edycja programu – Mój Prąd 3.0. Szczegóły będą znane wkrótce. 
 • Program „Czyste Powietrze” – jego celem jest walka ze smogiem. Umożliwia uzyskanie pożyczki, nie tylko na wymianę pieca, ale też na zakup oraz instalację fotowoltaiki. Maksymalna kwota dofinansowania to 30 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że przy wsparciu z programu „Czyste powietrze”, nie możemy skorzystać z programu „Mój Prąd”.
 • Ulga inwestycyjna dla rolników – po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, przez kolejnych 15 lat, można odpisać od podatku rolnego 25% nakładów udokumentowanych rachunkami. Instalacja fotowoltaiczna musi być jednak zakupiona z własnych środków oraz położona na terenie gminy, w której opodatkowane są dane grunty rolne.

7. Instalacja fotowoltaiczna i gwarancja od producenta 

Pamiętaj, aby wybrać firmę, która da Ci gwarancję na instalację fotowoltaiczną i będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb:

 • Gwarancja na montaż i serwis – wybierz firmę, która da Ci minimum 2 lata gwarancji na montaż oraz serwis Twojej elektrowni słonecznej. Najczęściej wynosi ona około 5 lat lub więcej.
 • Gwarancja wydajności i zysku – tutaj liczy się efektywność oraz stuprocentowa sprawność fotowoltaiki. Producenci często informują, że ich moduły fotowoltaiczne mają 11 lat gwarancji produktowej i około 25 lat gwarancji mocy. Po tym czasie instalacja PV powinna produkować minimum 80% energii elektrycznej.
 • Gwarancja na podzespoły – w tym przypadku producenci często dają 5-10 lat gwarancji na komponenty. Warto jednak wspomnieć, że w wielu firmach można przedłużyć okres gwarancji nawet do 25 lat.

8. Logistyka oraz opieka nad fotowoltaiką

Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezawaryjna, ale gdy już dojdzie do uszkodzenia, to potrzebuje fachowej naprawy. Niestety nie każda firma posiada specjalistów, którzy są w stanie przyjechać i naprawić instalację fotowoltaiczną. Warto zatem wybrać firmę, która nie będzie miała problemu z dotarciem do elektrowni słonecznej i jej naprawieniem. Najlepiej gdy działa na terenie paru województw. 

Strefa Energii wykonuje zlecenia w ośmiu województwach: mazowieckim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, dolnośląskim, śląskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim. W każdym z nich posiada swój oddział. Tym sposobem nie musisz martwić się o dostępność specjalistów w razie problemów. Im bliżej firma się znajduje, tym szybciej dotrze do Ciebie, a instalacja fotowoltaiczna będzie mogła znowu zamieniać energię słoneczną w prąd.

9. Instalacja fotowoltaiczna – alternatywa pozyskiwania energii

Kiedy myślimy, jak zmniejszyć rachunki za prąd w naszym domu to instalacja fotowoltaiczna jest świetnym rozwiązaniem. Kiedy już wiesz, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze fotowoltaiki, nie pozostaje nic innego, jak tylko znaleźć swoją wymarzoną firmę, która zamontuje Twoją elektrownię słoneczną.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *