W przypadku silnych opadów poziom wody może przekroczyć tak zwany poziom zalewania, czyli powierzchnie drogi (ulicę, chodnik, pobocza).

W wyniku czego niżej położone pomieszczenia jak np.: piwnice lub sutereny mogą zostać zalane. Skutki tego są bardzo kosztowne. Nie tylko ze względu na straty materialne w postaci zniszczonych wykładzin, czy sprzętów, ale również z powodu pracy związanej z usuwaniem niehigienicznych zanieczyszczeń. Elementy odwadniające, takie jak wpusty podłogowe, pralki, umywalki, prysznice lub WC leżące poniżej poziomu zalewania muszą być w skuteczny sposób chronione przed przepływem zwrotnym. Zabezpieczeniem ścieków, które ze swobodnym spadkiem odpływają do kanału będzie zawór zwrotny.





Rys.5. W celu osiągnięcia minimalnej głębokości zabudowy nasadę należy skrócić.

Po dokonaniu wyboru zaworu zwrotnego można rozpocząć jego zabudowę . Należy szczególnie zwrócić uwagę na to, aby zawór zwrotny nie został zabudowany bezpośrednio na głównym przewodzie odprowadzającym, ponieważ w przypadku tego wariantu odwadniane są przez urządzenie przeciwzalewowe również te miejsca odpływu, które leżą powyżej poziomu zalewania. W czasie przepływu zwrotnego mechanizm roboczy zamyka się i w ten sposób zapobiega wniknięciu wody do budynku. Jeśli jednak podczas przepływu zwrotnego korzysta się z przyborów usytuowanych powyżej poziomu zalewania, wówczas przewód zbiorczy wypełnia się i woda występuje w piwnicy. W ten sposób można samemu doprowadzić do zalania. Aby wykluczyć taką sytuację, należy odwadniać przez urządzenie przeciwzalewowe wyłącznie miejsca odpływu rzeczywiście zagrożone przepływem zwrotnym.
Istotą bezawaryjnego działania różnych urządzeń jest ich właściwy montaż. Przyjrzyjmy się więc, na przykładzie Staufix FKA jak zainstalować i zabudować zawór zwrotny.

Dodaj komentarz