Jak znaleźć właściwy dom modułowy?

Domy modułowe to rozwiązania, które są znane na całym świecie. Również w Polsce zyskują w ostatnim czasie na popularności, ponieważ na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się ich produkcją. Jak zatem znaleźć właściwy dom modułowy? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak znaleźć właściwy dom modułowy?

Czym charakteryzuje się dom modułowy?

Dom modułowy to budowla, której poszczególne elementy (moduły) powstają w fabryce, a następnie są składane w całość na placu budowy. Oczywiście producent musi zadbać o odpowiednią jakość oraz dokładność wytwarzanych modułów, ponieważ warunkuje to możliwość złożenia z nich budynku zgodnego z projektem. Na rynku dostępne są zarówno domy modułowe w wersji parterowej, jak i piętrowej. Różnią się one także metrażem, który w przypadku domów modułowych można elastycznie rozbudowywać dokładając kolejne moduły. Należy jednak pamiętać, że jeżeli powierzchnia budynku będzie przekraczała 35m² inwestor musi najpierw uzyskać pozwolenie na budowę.

Domy modułowe popularność zawdzięczają przede wszystkim szybkości budowy, ponieważ w wersji całorocznej można zamieszkać zazwyczaj po upływie od 1,5 do 3 miesięcy od momentu wyboru projektu. Jeszcze szybciej powstają wersje letniskowe, które są gotowe z reguły po kilku dniach. Tak szybką budowę umożliwia wykorzystanie technologii szkieletowej, która wykonana jest zazwyczaj z drewna lub stali obudowanej wodoodporną płytą OSB-3. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie keramzytobetonu, który cechuje doskonały współczynnik przenikania ciepła. W obu przypadkach dom należy ocieplić, do czego można wykorzystać wełnę mineralną (wewnątrz) lub styropian (na zewnątrz). Ocieplony budynek niczym nie ustępuje standardowemu budownictwu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego?

  • metraż – powinien być dopasowany do potrzeb, dobrym rozwiązaniem jest możliwość dołożenia kolejnego modułu lub jego przesunięcia, jak ma to miejsce w projekcie CUBEEKO MEDIUM „L” / „Z;
  • technologia budowy – wybór pomiędzy keramzytobetonem, a drewnianą lub stalową konstrukcją szkieletową;
  • długość okresu gwarancji – producent udziela gwarancji na okres kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Im będzie on dłuższy, tym większa pewność, że użył najwyższej jakości materiałów;
  • renoma producenta – warto skorzystać z oferty firmy, która cieszy się dobrymi opiniami, zarówno dotyczącymi produkcji domu, jak i jego montażu u klienta;
  • energooszczędność – domy modułowe z reguły są energooszczędne, zastosowane materiały, odpowiednie rozwiązania techniczne oraz właściwe usytuowanie względem stron świata potrafi znacząco obniżyć zapotrzebowanie na energię.

Ile kosztuje dom modułowy?

W poprzednim akapicie, który przedstawia kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze domu modułowego celowo nie wymieniono jego ceny. Wynika to z faktu, że w tym przypadku należy kierować się przede wszystkim jakością. Oczywiście cena również jest ważna, ale bardziej pod kątem stosunku jakości do ceny. Ile zatem może kosztować dom modułowy? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od jego wielkości, zastosowanych rozwiązań oraz użytych materiałów. Średnia cena to od 1500 do 2500 zł za m². Oczywiście bez problemu znaleźć można również droższe oferty. Należy także pamiętać, że w przypadku domów modułowych całorocznych dodatkowym kosztem będzie wykonanie fundamentu.

Domy modułowe to rozwiązania dla każdego, ponieważ mogą to być pojedyncze moduły o małej powierzchni, jak i rozwiązania składające się z kilku połączonych elementów, co pozwala znacznie ją zwiększyć. Oczywiście w każdy przypadku wybór konkretnego domu powinien odpowiadać indywidualnym potrzebom.

Artykuł Partnera

Poprzedni artykułPiana czy wełna? Krótkie porównanie materiałów termoizolacyjnych
Następny artykułSnickers Workwear – profesjonalna odzież robocza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here