Piana czy wełna? Krótkie porównanie materiałów termoizolacyjnych

Piana czy wełna? To pytanie często pojawia się u inwestorów, którzy planują przeprowadzić termoizolację poddasza. Przyjrzyjmy się bliżej obydwu wyżej wspomnianym materiałom termoizolacyjnym.

Piana czy wełna? Krótkie porównanie materiałów termoizolacyjnych

Piana czy wełna – który materiał termoizolacyjny wybrać?

Właściwości termoizolacyjne wełny nie różnią się zbytnio od analogicznych właściwości piany otwartokomórkowej. Jest to ważne uściślenie w kontekście termoizolacji poddasza, ponieważ niekiedy można się spotkać ze stwierdzeniem, że piana PUR ma zdecydowanie lepsze właściwości termoizolacyjne. Tak rzeczywiście jest, ale w przypadku piany zamkniętokomórkowej. A tej raczej nie używa się na poddaszach – do ich ocieplenia stosuje się głównie piany otwartokomórkowe.

Tak naprawdę największą zaletą wełny mineralnej jest jej dostępność. Wełnę dostaniemy w zasadzie w każdym markecie budowlanym. Poza tym prace ociepleniowe można przeprowadzić samodzielnie – nie ma potrzeby korzystania ze specjalistycznego sprzętu lub z pomocy wykwalifikowanych specjalistów.

REKLAMA

Oczywiście ocieplenie wełną także można wykonać źle lub niestarannie, a tym samym doprowadzić do powstania mostków termicznych. Co więcej, materiał ten sprawdza się przede wszystkim w przypadku prostych dachów dwuspadowych, które nie mają zbyt wielu dodatkowych kątów czy załamań. Gdy poddasze znajduje się pod dachem wielopołaciowym, wówczas wełna może nie być optymalnym wyborem – piana skuteczniej wypełnia wszelkiego rodzaju zakamarki w więźbie dachowej.

Nie jest to jednak jedyna zaleta piany. Dobrej jakości otwartokomórkowa piana PUR, na przykład Purios od firmy Purinova, jest paroprzepuszczalna, lekka i nie nasiąka wodą. Można ją stosować nie tylko do ocieplenia poddasza, lecz także do termoizolacji ścian wewnętrznych czy stropu. Sam natrysk również przebiega bardzo sprawnie – w jeden dzień można zaaplikować nawet 250 metrów kwadratowych tego materiału.

Piana czy wełna? Krótkie porównanie materiałów termoizolacyjnych

Poza tym nie zapominajmy o pianie zamkniętokomórkowej. Materiał ten jest zdecydowanie bardziej wytrzymały od swojego otwartokomórkowgo odpowiednika, dzięki czemu można go stosować chociażby jako warstwę termoizolacji w płycie fundamentowej. Ma również lepsze parametry termoizolacyjne od piany otwartokomórkowej, a odpowiednio zaimpregnowany, może być również aplikowany na przykład na stropodachach. A także na ścianach zewnętrznych, podłogach (również tych na gruncie) czy stropach.

Warto także pamiętać, że zamkniętokomórkowa piana Purios od firmy Purinova jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym dla zastosowań specjalnych. Doskonale sprawdza się chociażby w budynkach przemysłowych, można nią również izolować fundamenty, zbiorniki czy rury ciepłownicze. Ważne jedynie, aby aplikacja przebiegała zgodnie z zaleceniami producenta piany i była wykonywana przez przeszkolonych oraz kompetentnych fachowców, poleconych przez producenta.

Piana czy wełna? Co wybrać?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „Piana czy wełna?” bez znajomości potrzeb inwestora.
Generalnie jeżeli wszystkie prace planujemy przeprowadzić we własnym zakresie, a dach jest relatywnie niewielki i nie ma przesadnie skomplikowanej geometrii, wełna może być dobrym wyborem.
Jeżeli jednak nasz dach jest wielospadowy lub płaski, a na dodatek zależy nam na znalezieniu optymalnego materiału do termoizolacji ścian, fundamentów czy stropu, zdecydowanie warto się zdecydować na pianę PUR, na przykład Purios od firmy Purinova.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz


Najnowsze