Jaka pompa ciepła lepsza – gruntowa czy powietrzna?

Pompy ciepła występują obecnie w wielu wariantach. Można je dostosować zróżnicowanych potrzeb. Klient stojący przed wyborem pompy ciepła musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jednym z podstawowych zagadnień jest wybór dolnego źródła ciepła, z którego urządzenie będzie pobierało energię. Na rynku występuje kilka technologii, jednak do najpopularniejszych należą pompy ciepła powietrzne i gruntowe. Gospodarstwa domowe zostały zdominowane przez pierwszy wariant. Drugi stanowi interesującą alternatywę. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między obiema technologiami i podpowiadamy którą wybrać dla siebie.

Jaka pompa ciepła lepsza - gruntowa czy powietrzna?

Zasada działania pompy ciepła

Ogólna zasada działania pomp ciepła powietrznych i gruntowych jest taka sama. Pobierają energię z dolnego źródła, a następnie przekazują ją do parownika, gdzie dochodzi do odparowania czynnika chłodniczego i przekazania pary do sprężarki, która jest nazywana sercem całego układu. W sprężarce para jest poddawana działaniu wysokiego ciśnienia, co skutkuje wzrostem jej temperatury. W skraplaczu energia jest oddawana do górnego źródła ciepła.

Jedyną różnicę między opisywanymi technologiami stanowi właśnie dolne źródło ciepła, czyli pierwszy etap obiegu termodynamicznego. Jak sama nazwa wskazuje, w gruntowych pompach ciepła jest to energia zgromadzona w gruncie. Analogicznie, w powietrznych pompach ciepła – energia pobierana jest z powietrza.

REKLAMA

Montaż pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła charakteryzują się znacznie bardziej skomplikowanym procesem montażu niż pompy ciepła powietrze-woda. Aby urządzenie gruntowe mogło działać efektywnie, konieczne jest wykonanie odwiertów w ziemi na odpowiednią głębokość. Jest to czasochłonny, kosztowny i inwazyjny proces. Istnieje również wariant z kolektorem poziomym. W takiej sytuacji rozkopujemy działkę, aby umieścić kolektor na dużej powierzchni pod gruntem.

Powietrzne pompy ciepła nie wymagają aż tak skomplikowanego montażu. Pod tym względem najprostsze są pompy ciepła monoblok. Składają się one wyłącznie z jednostki zewnętrznej. Montaż opiera się na usadowieniu jednostki na zewnątrz budynku (na fundamencie bądź dedykowanej konstrukcji) i wykonaniu połączenia z systemem centralnego ogrzewania domu. Całość zajmuje maksymalnie kilka godzin i nie jest inwazyjna dla naszego budynku czy też ogrodu.

Wydajność pompy ciepła

Pod względem efektywności, lepiej wypadają gruntowe pompy ciepła. Są bardziej odporne na niskie temperatury zewnętrzne, dzięki czemu generują niższe koszty eksploatacyjne. Warto jednak zaznaczyć, że w naszym klimacie różnice kosztów eksploatacji powietrznych i gruntowych pomp ciepła będą niewielkie. Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda od Shizen mogą pracować wydajnie nawet w temperaturze -25°C, co w naszym klimacie jest zupełnie wystarczające.

Cena pompy ciepła

Koszt powietrznej pompy ciepła obecnie oscyluje między 30 000 a 40 000 zł. Oczywiście kwota ta zależy od wielu czynników. Gruntowa pompa ciepła ze względu na cenę samego urządzenia i skomplikowany sposób montażu to inwestycja nawet trzykrotnie wyższa.

W takiej perspektywie nawet nieco niższe koszty eksploatacji gruntowej pompy ciepła są wątpliwym argumentem podczas wyboru urządzenia do naszego domu.

Co wybrać?

Nie da się odpowiedzieć na pytanie, która pompa ciepła jest lepsza. Zależy to przede wszystkim od naszych preferencji, potrzeb i możliwości. Z całą pewnością można stwierdzić, że powietrzne pompy ciepła są obecnie znacznie popularniejsze niż ich gruntowe odpowiedniki. Jest to zrozumiałe, ponieważ technologia ta z powodzeniem zaspokaja zapotrzebowanie na energię cieplną przeciętnego (a nawet dużego!) gospodarstwa domowego. Do tego dochodzi prosty montaż i atrakcyjna cena, które ostatecznie przechylają szalę na stronę pomp ciepła powietrze-woda.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *