Jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdza się najlepiej?

Montaż i eksploatacja paneli fotowoltaicznych to bardzo popularne rozwiązanie które staje się już normą w wielu polskich domostwach. W instalacjach fotowoltaicznych istnieją jednak dwie podstawowe metody rozliczenia wyprodukowanego prądu, które definiują ostateczny koszt rachunków. Jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdza się najlepiej, i na co zwracać szczególną uwagę?

jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdza sie najlepiej - Jaka taryfa przy fotowoltaice sprawdza się najlepiej?

Taryfa rozliczeń prądu to najczęściej jakaś norma na podstawie której wyceniane jest zużycie prądu przez konkretnego użytkownika. Panele fotowoltaiczne które produkują i przetwarzają samodzielnie prąd pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na ostatecznych rachunkach, a nawet całkowicie je wyeliminować, jeżeli wytworzony prąd pokrywa w całości twoje zapotrzebowanie. Jakie taryfy jednak masz do wyboru, i co warto wiedzieć przy ich wyborze?

System off grid – co to jest?

Montując panele fotowoltaiczne mamy zwykle dwa wyjścia – albo produkować samowystarczalnie prąd pokrywający zapotrzebowanie domostwa, albo nawiązać współpracę z elektrownią. W przypadku systemu off grid polega to na tym, że system fotowoltaiczny produkuje wystarczającą ilość energii by pokryć zapotrzebowanie użytkownika, bez konieczności wspomagania się prądem sieciowym. Wówczas można powiedzieć o wzorcowym systemie fotowoltaicznym, ponieważ z założenia prąd z elektrowni powinien przestać być potrzebny.

System on grid – współpraca z elektrownią

System on grid to najpopularniejsza wciąż opcja, głównie przez wzgląd na panele fotowoltaiczne które jedynie częściowo pokrywają zapotrzebowanie użytkowników na prąd, a system nie wytwarza wystarczającej ilości energii. Wtedy niedobór uzupełnia elektrownia, której dostarczenie prądu oczywiście kosztuje. Innymi słowy, mimo obecności instalacji fotowoltaicznej, domostwo czy dany punkt pozostaje cały czas podłączone do sieci energii elektrycznej. Ma to oczywiście swoje plusy, a rachunki za prąd są zdecydowanie niższe.

Sprawdź: dofinansowanie do fotowoltaiki

Który system jest korzystniejszy?

W zależności od wielkości inwestycji oraz twoich możliwości finansowych oba systemy są bardzo pożyteczne i opłacalne, oczywiście najlepiej byłoby całkowicie wyeliminować koszty za prąd z sieci, jednak panele fotowoltaiczne montowane w domach jedynie częściowo pokrywają zapotrzebowanie na prąd. Jeżeli chcesz zrezygnować z dostaw prądu z elektrowni, najlepiej zainwestuj w instalację fotowoltaiczną która wytworzy potrzebną ci ilość prądu, wówczas możesz zdecydować się na system off grid.

Zobacz też: Program Energia Plus

Dostępne opcje dla gospodarstw domowych

Obecne taryfy na rynku dla gospodarstw domowych pozwalają w prosty sposób rozliczać się z zużytego prądu, jednocześnie najpopularniejszą pozostaje taryfa G11, która sprawdza się również w przypadku obecności i funkcjonowania paneli fotowoltaicznych. Ta taryfa rozlicza użytkownika na podstawie stałej stawki cenowej która pozostaje niezmienna. Jeżeli posiadasz panele fotowoltaiczne, to taryfa G11 jest jak najbardziej polecana przez większość specjalistów jako najprostszy sposób rozliczania się z elektrownią.

Inna taryfa dla paneli fotowoltaicznych

Dobrą opcją dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym jest również taryfa G12, której stawka w nocy jest o wiele niższa niż w przypadku dnia. Oznacza to spore oszczędności na rachunku dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, ponieważ za dnia panele fotowoltaiczne pokryją twoje zapotrzebowanie na prąd, natomiast w nocy stawka cenowa będzie o wiele niższa jeżeli będziesz używał prądu.

Czy można zmienić swoją taryfę?

Jak najbardziej jest możliwe dokonanie zmiany taryfy rozliczeniowej z elektrownią, jeżeli uważasz, że twoja obecna taryfa jest niekorzystna i generuje większe koszty. Pamiętaj jednak, że większość elektrowni w Polsce umożliwia zmianę taryfy tylko raz w roku, dlatego dobrze zastanów się nad wszystkimi możliwymi opcjami i dopiero zdecyduj, która będzie dla ciebie najodpowiedniejsza.

Korzystanie z paneli fotowoltaicznych przy jednoczesnym podłączeniu do sieciowego prądu jest bardzo korzystne pod wieloma względami. Wybierz jednak taryfę, która wygeneruje największe oszczędności!

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułJak wybrać drabinę na dach na lata?
Następny artykułAnemostaty sufitowe Lindab HB40 w RAL 9003

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here