Jaki prąd taki przewód, czyli jak bezpiecznie ułożyć instalację elektryczną

Bezpieczeństwo w naszym domu to kwestia kluczowa, szczególnie jeśli chodzi o instalację elektryczną. Prace wokół niej powinniśmy zlecać wyłącznie sprawdzonym specjalistom. Skutkiem niewłaściwego dopasowania przewodów elektrycznych może być niegroźne zwarcie, uszkodzenie sprzętu elektrycznego, ale także pożar. Warto zatem pochylić się nad tym zagadnieniem, aby móc w pełni bezpiecznie korzystać z prądu.

Jaki prąd taki przewód, czyli jak bezpiecznie ułożyć instalację elektryczną

Czym się kierować podczas doboru przewodów elektrycznych?

Przygotowując się do zainstalowania przewodu weźmy pod uwagę takie kwestie jak: temperatura przewodu, spadek napięcia, jego wytrzymałość mechaniczną, odporność izolacji na czynniki środowiskowe. Korzystając z zasad fizyki możemy obliczyć, ile ciepła wydzieli się na naszym przewodzie podczas przepływu prądu. Natomiast jego obciążalność określają normy krajowe i międzynarodowe, informujące także o sposobie układania przewodów w zależności od ilości żył, miejsca ułożenia, materiału, w którym przewód jest ułożony czy odległości od innych przewodów.
Projektując instalację elektryczną w prawidłowy sposób trzeba oszacować czy należy ją podzielić na kilka obwodów oraz określić, jaki roboczy i maksymalny prąd obciążenia może popłynąć w każdym z nich.

Dobór przekroju przewodów ze względu na obciążalność prądową długotrwałą

Jeśli maksymalny prąd płynący w żyle (roboczy) IB będzie mniejszy od prądu dopuszczalnego długotrwale IZ, wówczas pozostaje zachowany bilans cieplny pomiędzy ciepłem wytworzonym, a oddanym do otoczenia. Zachowanie tej zasady pozwoli uniknąć uszkodzenia izolacji przewodu. Do prawidłowego obliczenia wartości IB i IZ służą wzory – inne dla różnych rodzajów obwodów.

REKLAMA

Dobór przekroju przewodu ze względu na dopuszczalny spadek napięcia

Przepływ prądu w przewodzie powoduje spadek napięcia. Jest ono różne w zależności od odcinka przewodu. Obowiązujące wymogi narzucają by spadek napięcia między złączem instalacji, a odbiornikiem nie przekroczył 4% znamionowego napięcia instalacji. Podobnie jak powyżej, tu także należy posłużyć się wzorami do obliczeń dla obwodów jedno i trójfazowych.

Dobór przekroju przewodu ze względu na wytrzymałość mechaniczną

Ogólna zasada co do instalacjach elektrycznych wewnątrz budynku mówi że minimalna wartość przekroju dla obwodów oświetleniowych wynosi 1,5 mm2 Cu, natomiast dla obwodów gniazd wtyczkowych 2,5 mm2 Cu. Zawsze trzeba jednak potraktować każdą sytuację indywidualnie i w zależności od  innych parametrów dobrać średnice do konkretnego obwodu. Zagadnienie doboru przekrojów przewodów w zależności od różnych parametrów jest tematem obszernym. Dysponując specjalnymi tabelami, wzorami czy normami, możemy podjąć się próby stworzenia prawidłowej instalacji elektrycznej. Warto jednak, jak zawsze, rozważyć pomoc specjalistów.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://laczynasnapiecie.pl/blog/dopuszczalna-maksymalna-obciazalnosc-przewodow-jaki-prad-w-jakim-przekroju-i-z-jakim-zabezpieczeniem

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *