Każdy, kto planuje wykonać ogrodzenie, chce, aby było ono funkcjonalne, tanie oraz estetyczne. Czy możliwe jest znalezienie takiego ogrodzenia? Okazuje się, że tak. Wszystkie te warunki spełniają ogrodzenia panelowe, które coraz chętniej wybierane są przez inwestorów, zarówno tych indywidualnych, jak i przez firmy.
Bez problemu można dobrać ogrodzenie panelowe do każdej aranżacji domu i ogrodu, ponieważ oferta producentów jest naprawdę bardzo duża i zróżnicowana. Czym się różnią, jakie mają zalety i wady, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, przeczytasz poniżej.

Czym są ogrodzenia panelowe?
Płoty panelowe bardzo często określane są także modułowymi, to dlatego, że składają się z gotowych elementów, które wystarczy ze sobą połączyć. To właśnie ze względu na łatwy i szybki montaż, ogrodzenia panelowe cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów. Ale to nie jedyna ich zaleta.
Ogrodzenia panelowe są przede wszystkim uniwersalne. W zależności od wybranego modelu można zaaranżować je do charakteru każdej posesji, zarówno tych bardzo nowoczesnych, jak i tych o charakterze rustykalnym.
REKLAMA
Rodzaje ogrodzeń panelowych
Panele ogrodzeniowe różnią się przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Ma to wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także na cenę, trwałość oraz sposób konserwacji.
Panele stalowe
Ogrodzenia panelowe wykonane ze stali są obecnie najbardziej popularne. Pręty stalowe ocynkowane i pomalowane proszkowo są niezwykle trwałe i w zasadzie przez wiele lat nie wymagają żadnej konserwacji.
Ocynkowanie sprawia, że ogrodzenie odporne jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie rdzewieje pod wpływem wilgoci i nie odkształca się pod wpływem zmiennych temperatur.
Malowanie proszkowe umożliwia wybranie dowolnego koloru z palety RAL, dzięki temu bez problemu można dopasować kolor ogrodzenia do koloru elewacji.
Przęsła ogrodzenia panelowego mogą być wykonane z drutu okrągłego lub płaskiego, różnią się także wzornictwem. Najczęściej producenci oferują:
- panele 2D – przęsło wykonane jest z prostych pionowych drutów rozmieszczonych co 50 mm, które poprzecinane są poziomymi prętami umieszczonymi co 200 mm, dzięki temu ogrodzenie ma bardzo regularne oczka,
- panele 3D – przęsło również zbudowane jest ze stalowego drutu, ale o większej grubości, pręty poprzeczne są przetłaczane i mają kształt litery V, dzięki temu powstaje dodatkowy element dekoracyjny, pręty poprzeczne przetłaczane najczęściej umieszczane są na górze i dole przęsła, ale mogą być rozmieszczone znacznie gęściej.
Ogrodzenia ocynkowane 2D i 3D mają takie same właściwości użytkowe, zachowują taką samą sztywność i stabilność konstrukcji.
Przęsła ogrodzeniowe dostępne są w różnych wysokościach, najczęściej jest to 150, 175 oraz 200 cm, a więc nie ma trudności z dopasowaniem wysokości do własnych potrzeb. Ewentualnie można zlecić wykonanie paneli ogrodzeniowych na indywidualne zamówienie, ale czas oczekiwania będzie dłuższy.
Niektórzy do wad ogrodzenia panelowego wykonanego ze stali zaliczają jego ażurowość. Rzeczywiście, zaraz po zamontowaniu nie zapewnia odpowiedniej prywatności i odizolowania od otoczenia. Jest to szczególnie ważna w przypadku ogrodów zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych dróg. Prostym rozwiązaniem jest obsadzenie ogrodzenia roślinami pnącymi lub wysokim żywopłotem.
Niektórzy producenci oferują gotowe zestawy ogrodzenia panelowego, czyli przęsło, słupek, obejmy oraz śruby. Wszystkie elementy są ocynkowane i pomalowane proszkowo na ten sam kolor. To bardzo wygodne i korzystne pod względem ekonomicznym rozwiązanie.
Panele drewniane
Panele ogrodzeniowe wykonane z drewna, prezentują się niezwykle elegancko i dodają całej posesji ciepła, zachęcają do odwiedzin.
Wybierając przęsła drewniane koniecznie należy zwrócić uwagę na jakość drewna. Musi być ono dobrze wysuszone i zaimpregnowane środkami chroniącymi przed wilgocią i szkodnikami.
Niestety ogrodzenie panelowe wykonane z drewna wymaga zabiegów konserwacyjnych. W zależności od zaleceń producenta, trzeba co jakiś czas impregnować drewno i co kilka lat pomalować całe ogrodzenie, dzięki temu posłuży znacznie dłużej.
Pozostałe rodzaje
Panelowe ogrodzenia cieszą się tak dużą popularnością, że producenci oferują coraz nowocześniejsze i ciekawsze rozwiązania.
Osoby, które cenią sobie indywidualizm powinny zwrócić uwagę na ogrodzenie panelowe, które łączy w sobie kilka materiałów. Dzięki temu mogą uzyskać bardzo ciekawe i oryginalne aranżacje ogrodzenia.
Do wyboru są przęsła wykonane z połączenia drutu oraz drewna. Połączenie może być zastosowane w pojedynczym panelu lub ogrodzenie może być wykonane z paneli wzajemnie się przeplatających. Takie rozwiązanie daje wiele możliwości aranżacyjnych, a ogrodzenie panelowe nabiera niebanalnego wyglądu.
Inną ciekawą propozycją są ogrodzenia panelowe wykonane z betonu. Zastosowanie nowoczesnego wzornictwa sprawia, że można zastosować je do grodzenia przede wszystkim posesji utrzymanych w nowoczesnym stylu.
Ogrodzenie panelowe wykonane z betonu doskonale chroni prywatność, jest trwałe i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Od czasu do czasu wymaga jedynie umycia, najlepiej myjką ciśnieniową.
Dla niektórych betonowy panel ogrodzeniowy wydaje się zbyt ciężki wizualnie. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie betonu z elementami drewnianymi lub kratą z drutu ocynkowanego. Dzięki temu ogrodzenie zyskuje nie tylko na lekkości, ale także na elegancji.
Montaż ogrodzenia panelowego
Montaż ogrodzenia panelowego jest bardzo prosty, doświadczonej ekipie zajmie jeden lub dwa dni, w zależności od wielkości działki i ukształtowania terenu. Samodzielne montowanie ogrodzenia zajmie znacznie więcej czasu oraz wymaga wiedzy i umiejętności.
Jak wykonać pomiary?
Pomiar ogrodzenia to jedna z podstawowych czynności. Przed przystąpieniem do montażu ogrodzenia należy najpierw oczyścić teren z kamieni, gałęzi i ewentualnie go wyrównać.
Kolejnym krokiem jest wytyczenie przebiegu ogrodzenia. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w kilka drewnianych kołków oraz sznurek. Kołki wbijamy w miejsce przeznaczone na słupki narożne i pośrednie, między nimi przeciągamy sznurek.
Dzięki temu można wyliczyć ilość słupków oraz paneli, których standardowa szerokość wynosi 250 cm. Oczywiście trzeba także uwzględnić szerokość bramy wjazdowej oraz furtki. Najczęściej kilka przęseł trzeba będzie dociąć. Lepszy efekt wizualny uzyskamy obcinając kilka przęseł po kilka centymetrów niż skracając jedno o połowę.
Montaż modułów
Kwestią zasadniczą jest to, czy chcemy ogrodzenie panelowe z podmurówką, czy bez. W tym pierwszym przypadku podmurówka może być samodzielnie wylewana lub sporządzona z gotowych prefabrykatów. To znacznie przyspieszy wykonanie ogrodzenia.
W przypadku ogrodzenia bez podmurówki słupki ogrodzeniowe muszą być bardzo dobrze zakotwiczone w specjalnych bloczkach betonowych. Słupki muszą być bardzo dokładnie zamontowane w pionie i w odległościach odpowiadających szerokości paneli. Trzeba także uwzględnić dodatkowo kilka centymetrów na montaż obejm.
Montowanie ogrodzenia na równym terenie jest łatwe, natomiast doświadczenia wymaga montaż ogrodzeń na terenach pochyłych. Najlepiej sprawdzi się tu metoda kaskadowa (schodkowa). Różnice spadku terenu niwelowane są za pomocą podmurówki, kolejny panel obniżany jest o taką samą wysokość. W rezultacie płot przypomina stopnie schodów.
Brama wjazdowa i furtka
Na koniec zostaje do zamontowania brama wjazdowa oraz furtka. Furtka może być umieszczona w bramie lub obok niej. Najlepiej prezentują się bramy wykonane z tego samego materiału co pozostałe elementy ogrodzenia.
W przypadku bramy można zastosować różne systemy jej otwierania (ręczny, automatyczny), ale należy brać pod uwagę obowiązujące przepisy. Skrzydła bramy nie mogą wychodzić ani na chodnik, ani na jezdnię.
Ogrodzenia panelowe to obecnie najpopularniejszy sposób na szybkie i estetyczne ogrodzenie własnej posesji. Wykonane z materiałów wysokiej jakości, zachowa swój pierwotny wygląd przez długie lata bez konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów konserwujących.
Siła tego ogrodzenia polega na jego uniwersalności. Dostępne kolory, różnorodność rozwiązań pozwalają na dopasowanie ogrodzenia zarówno do posesji prywatnych, jak i przemysłowych.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz