Jakie zbiorniki ciśnieniowe podlegają pod UDT?

W wielu firmach znajdują się urządzenia, które podlegają dozorowi technicznemu. Niestety wiele osób o tym nie wie i nie stosuje się do obowiązku zgłoszenia odpowiednim instytucjom zamiaru użytkowania, np. zbiornika ciśnieniowego. Taki zbiornik należy zgłosić do Biura lub Oddziału UDT, czyli urzędu nadzoru technicznego w celu uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację, dopiero wtedy korzystanie jest w pełni legalne, a co najważniejsze, maksymalnie bezpieczne.

Jakie zbiorniki ciśnieniowe podlegają pod UDT?

Po co te formalności?

Celem dozoru technicznego jest zagwarantowanie bezpiecznej pracy i eksploatacji urządzeń oraz utrzymania bezpieczeństwa publicznego pracy. Przegląd jest przeprowadzany przez odpowiednią jednostkę Urzędu Dozoru Technicznego, której pracownik realizuje całą procedurę. Do dozoru technicznego podlegają urządzenia techniczne, czyli takie, które mogą zagrażać mieniu i środowisku, a w jeszcze gorszym przypadku zdrowiu i życiu ludzkiemu. Dlatego tak ważne jest, by nie unikać odpowiedzialności! Szczególną uwagą powinny być objęte zbiorniki ciśnieniowe, które podczas użytkowania przechowują substancje pod ciśnieniem, w wielu przypadkach, bardzo dużym. W takiej sytuacji zagrożenie stanowi potencjalne rozprężenie substancji, które w niekontrolowany sposób może poczynić wiele szkód, doprowadzić do częściowego lub całkowitego skażenia środowiska, lub przyczynić się do śmierci osoby znajdującej się w pobliżu urządzenia, w którym doszło do awarii.

Zbiornik zbiornikowi nie równy, czyli co należy zgłosić do UDT!

Technicznych aspektów urządzeń ciśnieniowych jest mnóstwo, a zastosowań jeszcze więcej! Najlepszym rozwiązaniem, by mieć pewność, że wszystkie podejmowane przez właściciela zbiornika kroki, są zgodne z prawem, to sprawdzenie informacji w samym ich centrum, czyli oficjalnej stronie UDT. Jest to ważne, ponieważ inne badania dotyczą zbiorników w agregatach gaśniczych, a innych w rurociągach przemysłowo-technologicznych. Natomiast, np. zbiorniki w agregatach sprężarkowych podlegają dozorowi na tych samych zasadach co zbiorniki agregatów gaśniczych. Różnice można też zauważyć w samym procesie dozoru, gdzie dla jednych urządzeń jest to pełny zakres badań, a dla innych, uproszczony. Dodatkowo czas kolejnych rewizji waha się od jednego roku do dziesięciu lat, w zależności od przeznaczenia zbiornika, rodzaju materiału i jego jakości, z którego został wykonany oraz poziomu ciśnienia, z którym zbiornikowi przyjdzie pracować. Rewizje te dzielą się na zewnętrzną, wewnętrzną oraz próbę ciśnieniową.

Gotowi? To sprawdzamy!

Tak jak było wspomniane wcześniej, każdy rodzaj zbiornika ma przypisane określone procedury i badania, których zadaniem jest całkowite zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. Takowe badania zazwyczaj przeprowadza się w warunkach gotowości do pracy urządzenia, by uwidocznić ewentualne wady zbiornika ciśnieniowego. Pracownik urzędu nadzoru technicznego, najprawdopodobniej również sprawdzi poziom kwalifikacji osób obsługujących urządzenie oraz ustali datę kolejnych oględzin, ponieważ trzeba przeprowadzać je regularnie. Żeby instrument przeszedł okresową inspekcję, powinien posiadać odpowiednią dokumentację, składającą się z: instrukcji eksploatacji, dokumentów dotyczących oznakowania CE, opisu i rysunku technicznego oraz charakterystyki doboru zabezpieczeń.

Artykuł Partnera

Poprzedni artykułJak dbać o hydrofor zimą?
Następny artykułZasady działania dyszy Venturiego – poznaj je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here