Jak dbać o hydrofor zimą?

Zbiornik hydroforowy zapewnia stałe ciśnienie w instalacji wodociągowej. Pompy hydroforowe dostarczą wodę zarówno w naszym gospodarstwie domowym, jak i na działce. W przypadku montażu na działce zbiornik hydrofor wymaga spuszczania wody w sezonie zimowym.

Jak dbać o hydrofor zimą?

Odpowiedni hydrofor na Twojej działce

Zestaw hydroforowy składa się z pompy hydroforowej, zbiornika hydroforowego oraz włącznika ciśnieniowego. Całość instalacji pozwala na swobodny dopływ wody w wyznaczone przez nas miejsca.

Dobór odpowiedniego hydrofora będzie zależał od naszych potrzeb.

REKLAMA

Jeżeli źródło, z którego będziemy czerpać wodę, znajduje się na bardzo dużej głębokości, będziemy potrzebowali oprzeć instalację na pompie głębinowej. Ważne jest również zapotrzebowanie oraz nasze oczekiwania względem niego. 

Jeżeli zdecydujesz się na zakup zestawu hydroforowego, wejdź na stronę https://www.dostudni.pl/. To profesjonalny sklep, któremu możesz zaufać pod względem jakości produktów. 

Jak dbać o hydrofor zimą?

Przed okresem zimowym bardzo ważne jest zabezpieczenie hydroforu. Najważniejszą czynnością jest pamiętanie o tym, że należy spuścić wodę. Przed spuszczeniem wody odłącz hydrofor od zasilania.

Ujemne temperatury zamroziłyby wodę w urządzeniu przez co doszło by do jego uszkodzenia, a niekiedy nawet zamarznięta woda mogłaby rozsadzić rury przez zwiększenie swojej objętości.

Po całkowitym spuszczeniu wody możemy zdemontować całe urządzenie, jeżeli jest taka możliwość. Jego części warto jest dokładnie osuszyć i przechowywać w bezpiecznym miejscu, gdzie nie będzie zagrażał mróz.

W przypadku kiedy instalacja jest stała, należy dokładnie zakryć każdą jej część w ten sposób, by zapewnić jej dodatkową warstwę izolacyjną przed chłodem. Rozwiązaniem jest zamontowanie na urządzeniu np. styropianowej skrzynki, która będzie w zestawie z urządzeniem grzewczym włączającym się, kiedy temperatura znacznie się obniży.

Spuszczenie wody należy powtarzać każdego sezonu. Resztki wody nie musisz marnować, możesz użyć ich do podlewania ogrodu.

Im większe narażenie na niskie temperatury, tym szybciej będą zużywać się poszczególne elementy instalacji. Jeżeli należycie będziemy dbać i ochraniać przed mrozem hydrofor oraz samą pompę, będą one służyć przez długi czas. 

Nieszczelności, które powstają na skutek osłabienia niezabezpieczonych części po zimie wprowadzą w system ssący powietrze, co będzie skutkowało zapowietrzeniem się całego systemu. Zapowietrzone przewody nie będą we właściwy sposób pompować wody. 

Odpowietrzanie hydroforu

Dla dobrego funkcjonowania hydroforu należy go od czasu do czasu odpowietrzyć. Odpowietrzenie jest również bardzo ważne podczas montażu urządzenia. Nowa rura ssąca będzie wypełniona powietrzem.

Odpowietrza się hydrofor podczas demontażu lub prac konserwacyjnych. 

Zestawy hydroforowe, które podczas sezonu zimowego są odłączane i demontowane, muszą być wcześniej odpowietrzone. Również przed zamontowaniem instalacji ponownie należy pozbyć się nagromadzonego powietrza.

Pozbywając się wody z instalacji wodnej dopuszczamy do obiegu powietrze, które należny usunąć przed ponownym włączeniem hydroforu. 

Odpowietrzanie odbywa się poprzez wprowadzenie wody do przewodu ssącego. Dopiero kiedy woda znajduje się w przewodzie, możemy włączyć urządzenie.

Kiedy zdarza się, że mimo odpowietrzania pompa nie zaskoczy odpowiednio, wówczas należy powtórzyć czynność.

Jeżeli chcesz uniknąć komplikacji podczas odpowietrzania, sprawdź kompletny poradnik: https://www.dostudni.pl/jak-odpowietrzyc-hydrofor,b190.html.

Decydujesz się na podłączenie instalacji w gospodarstwie domowej i nie wiesz jak wybrać zestaw hydroforowy w domu? Zaufaj radom ekspertów, którzy bardzo chętnie pomogą Ci w wyborze.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz