Kamery termowizyjne – co nowego w najnowszych modelach

W okresie pandemii kamery termowizyjne przeżyły rozkwit, znajdując zastosowanie w coraz szerszych dziedzinach nie tylko przemysłu, ale również medycyny. Od lat technologia ta z powodzeniem implementowana była w branży spożywczej i automotive. Najbardziej oczekiwany rozwój dotyczy obecnie połączenia kamer termowizyjnych z systemami analizującymi treść obrazu, opartymi na sztucznej inteligencji i nauczaniu maszynowym.

Kamery termowizyjne mają szereg zastosowań i sprawdzają się niemal w każdej dziedzinie życia. Najczęściej spotkać je można w systemach detekcji, wykrywających ludzi i obiekty w zadanym polu. Używane są do zabezpieczenia granic, w inspekcji geograficznej, w połączeniu m.in. z dronami. W budynkach mogą m.in. kontrolować szczelność instalacji w tym identyfikować miejsca wycieków tlenku węgla. W zakładach produkcyjnych wykorzystywane są do nieinwazyjnego i bezkontaktowego przeprowadzania testów materiałów.

Automatyczne ustawianie ostrości dostępne w nowoczesnych modelach kamer termowizyjnych znacznie przyspiesza i ułatwia pracę, oferując wysoką jakość obrazów i dokładny pomiar w kilka sekund
Fot. 1. Automatyczne ustawianie ostrości dostępne w nowoczesnych modelach kamer termowizyjnych znacznie przyspiesza i ułatwia pracę, oferując wysoką jakość obrazów i dokładny pomiar w kilka sekund

Termografię stosuje się także do monitoringu parametrów technicznych i instalacji elektrycznych, szczególnie podczas prac związanych z uszczelnianiem lub kontrolą poprawności wykonania instalacji. Kamery termowizyjne mogą też dokonywać inspekcji urządzeń mechanicznych, wykrywając temperaturę poszczególnych elementów. Tzw. szybka termografia sprawdza się natomiast w aplikacjach wymagających obserwacji i kontrolo procesów chemicznych. No i oczywiście pandemia – w jej trakcie termografia znalazła zastosowanie w szeregu obiektów użyteczności publicznej, takich jak dworce, szpitale a nawet galerie handlowe. Dzięki niej możliwe było zidentyfikowanie w tłumie osób tych, które mają podwyższoną temperaturę. Do takich zadań najczęściej wybierane były ręczne kamery termowizyjne przeznaczone do selektywnego mierzenia temperatury oraz kamery, które są w stanie dokonać precyzyjnego i szybkiego pomiaru temperatury kilku osób jednocześnie.

REKLAMA

Kamery z serii eksperckiej

Rozwój technologii termowizyjnej pociągnął za sobą podwyższenie standardów, zwłaszcza w zakresie jakości wyświetlanego obrazu czy szczegółowości rejestrowanego materiału. Wysokiej klasy kamery mogą być wyposażone w obiektyw przegubowy o kącie widzenia 180°, a także w czuły ekran dotykowy LCD o przekątnej 5,7 cala. Pozwala to na szybszą identyfikację problemów w terenie. Kamery łączą się bezprzewodowo ze smartfonami, a zgromadzone dane przechowują w chmurze, co pozwala na współpracę pomiędzy operatorami a działem technicznym, bez względu na odległość. Takie urządzenia znajdują zastosowanie w aplikacjach obsługiwanych przez inżynierów, badaczy, projektantów i zaawansowanych specjalistów ds. termografii. Obszary, w których są używane, to badania i rozwój, kontrola jakości i konserwacja prognostyczna w sektorach o wysokich wymaganiach (np. ropa naftowa i gaz, instalacje elektryczne). Takie kamery mają jeszcze jedną zaletę – operatorzy mogą z łatwością nawigować ponad, pod lub wokół obserwowanych obiektów i bez problemu rejestrować obrazy. Dzięki temu tak zaawansowane kamery termowizyjne są skutecznym narzędziem w konserwacji prognostycznej, w pracach badawczo-rozwojowych, w zastosowaniach w rafineriach i zakładach chemicznych oraz w infrastrukturze użytkowej, gdzie elastyczność i wyższa rozdzielczość są kluczowe. Ciekawą funkcją jest tryb Super- Resolution, który zwiększa rozdzielczość czterokrotnie do wartości 640 x 480 (307 200 pikseli) względem standardowej rozdzielczości 320 x 240 (76 800 pikseli). Pozwala to na rejestrowanie szczegółów, które dotąd nie były możliwe do uchwycenia. Do kamery można opcjonalnie zastosować teleobiektyw lub obiektyw szerokokątny, co zwiększa zakres możliwych zastosowań. Interesująca jest także technologia LaserSharp® Auto Focus, zastosowana przez jednego z producentów, która wyostrza obrazy. Ta kamera obsługuje także wbudowany laserowy dalmierz, który precyzyjnie określa, oblicza i wyświetla odległość od celu. Inną wartą przytoczenia funkcją jest obraz w obrazie, pełny obraz widzialny i AutoBlend™, które mają za zadanie ułatwić identyfikację i zgłaszanie problemów. Co więcej, kamery termowizyjne tego typu posiadają zaawansowane funkcje analizy, wykorzystywane do regulowania i poprawiania obrazu bezpośrednio w kamerze, bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania.

Najnowsze kamery termowizyjne wyposażone w nowoczesne matryce, szeroki zakres pomiaru temperatury oraz wysokiej jakości obiektywy gwarantują wysoki poziom szczegółowości zarejestrowanych obrazów oraz dokładności wykonanych pomiarów.
Fot. 2. Najnowsze kamery termowizyjne wyposażone w nowoczesne matryce, szeroki zakres pomiaru temperatury oraz wysokiej jakości obiektywy gwarantują wysoki poziom szczegółowości zarejestrowanych obrazów oraz dokładności wykonanych pomiarów.

Czego możemy oczekiwać od kamer termowizyjnych najnowszej generacji?

Marcin Magierowski Menedżer Produktu SONEL S.A.:Termowizja jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią technologii pomiarowych – wiele trendów generowanych jest przez rosnące potrzeby rynku i końcowych klientów na konkretne rozwiązania techniczne, które sprawią, że wykonywanie pomiarów termowizyjnych jest jeszcze prostsze i bardziej efektywne. Widać na rynku dążenie do – przede wszystkim – uzyskania jak najwyższej jakości termogramów tak, aby zwiększyć ich czytelność oraz – dzięki większej liczbie punktów pomiarowych – poprawić parametr IFOV (instantaneous field of view), mówiący o tym, jak małych rozmiarów obiekt jesteśmy w stanie zmierzyć z konkretnej odległości. Mówiąc krótko – od nowych kamer, jakie wchodzą na rynek, klienci końcowi oczekują możliwości wykonywania jeszcze precyzyjniejszych pomiarów. Firma Sonel zauważa te trendy i w najbliższym czasie wprowadza do oferty kamerę termowizyjną klasy entry-level z funkcją auto-focus oznaczoną symbolem Sonel KT-256F, która dzięki dostosowaniu ostrości umożliwiać będzie uzyskanie wysokiej jakości termogramu nawet z odległości 20 m. Dodatkowo zachowuje wszystkie korzyści swojej poprzedniczki – kamery KT-256, czyli: długi czas działania na zasilaniu bateryjnym (około 16 godzin ciągłej pracy na jednym naładowaniu akumulatora), poręczną obudowę i szybkie uruchamianie (około 1 sekundy). Drugim planowanym wdrożeniem jest kamera Sonel KT-1K, przeznaczona dla użytkowników oczekujących od kamery termowizyjnej najwyższej jakości termogramów. KT-1K oferować będzie rozdzielczość sensora mikrobolometrycznego na poziomie 1024 × 768, co sprawia, że pomiar realizowany będzie jednocześnie dla niemal 800 tysięcy punktów, a współczynnik IFOV przy standardowym obiektywie wynosi jedyne 0,43 mrad. Dodatkowo oferować będzie wysoką czułość termiczną na poziomie ≤30 mK, wymienne obiektywy (w tym szerokokątne, tele, ultra-tele oraz filtr wysokotemperaturowy), zapasowy akumulator, moduł GPS, WiFi, wskaźnik laserowy oraz wychylny ekran„.

Co nowego w programach?

Nadal rozwijane są funkcje automatycznej analizy obrazu, a algorytmy stosowane w oprogramowaniu kamer opierają się na uczeniu maszynowym. Oznacza to, że nie tylko odczytują obraz, ale także analizują go i przesyłają informacje o zdarzeniach. Stosowane są także zmodyfikowane algorytmy do czytania tekstu, takie jak OCR czy ACR, bez względu na warunki atmosferyczne, pozwalające kamerom na odczyt, nawet z dużej odległości, zapisów alfanumerycznych i piktogramów. Jest to stosowane często do odczytu tablic rejestracyjnych. Pomocne są także te programy, które służą do tworzenia statystyk i raportów. Niektóre oprogramowanie, dedykowane do konkretnych modeli kamer, daje narzędzia do przeglądania, optymalizowania i analizowania obrazów w podczerwieni oraz dodawania do nich komentarzy. Na uwagę zasługują także drony i roboty, wyposażane w kamery termowizyjne. Takie rozwiązania wykorzystywane są nie tylko w przemyśle, ale także w służbach mundurowych i ratowniczych. Posyłane są tam, gdzie człowiekowi trudno jest dotrzeć lub gdzie istnieje duże ryzyko zagrożenia życia.

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *