Kiedy instalacja fotowoltaiczna w firmie jest opłacalna?

Fotowoltaika okazuje się być opłacalna nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również i firm. W związku z rozwojem technologicznym, panele fotowoltaiczne możemy zauważyć na coraz to większej liczbie budynków. Kiedy inwestycja ta jest opłacalna dla firm, a kiedy lepiej z niej zrezygnować?

Kiedy instalacja fotowoltaiczna w firmie jest opłacalna?

Korzyści wynikające z fotowoltaiki dla firm

Panele fotowoltaiczne produkują darmową energię – pozwalają więc znacznie obniżyć rachunki za prąd. W przypadku firm jest to najbardziej zauważalne, bowiem najwyższe zużycie energii mieści się w godzinach 8:00-18:00, czyli wtedy, gdy panele pozwalają uzyskać najwięcej energii.

Instalacja fotowoltaiki wiąże się również z korzyściami wizerunkowymi. Firmy, które zwracają uwagę na ekologię i dbają o środowisko, postrzegane są jako świadome i odpowiedzialne. Obecnie o ochronie przyrody jest naprawdę głośno, zatem marka, która szanuje środowisko, będzie pojawiała się wysoko na listach potencjalnych klientów. 

REKLAMA

Niezależność energetyczna jest kolejną, istotną korzyścią wynikającą z fotowoltaiki. Zostanie doceniona podczas przerw i awarii, a także w okresach, w których sieci energetyczne są mocno obciążone. 

I choć wytwarzana energia najczęściej jest wykorzystywana na bieżące potrzeby, firma może również sprzedawać ewentualne nadwyżki do sieci. Do tego potrzebny jest jednak dwukierunkowy licznik energii. 

Kiedy warto postawić na panele w firmie? 

Kiedy fotowoltaika Łódź dla firmy jest atrakcyjnym rozwiązaniem? Przede wszystkim wtedy, gdy firma zużywa odpowiednio dużą ilość energii elektrycznej. Inwestycja w końcu musi być opłacalna. Może zwrócić się po kilku latach, a nawet i po kilkunastu – ważne jest jednak, by się co do tej kwestii upewnić. 

Panele mogą nie być najlepszym rozwiązaniem, jeśli firma zużywa stosunkowo niewiele energii. Jest to zależne przede wszystkim od tego, czym się zajmuje. Inwestycja w fotowoltaikę powinna więc być dobrze przemyślana. 

Dotacje i atrakcyjne finansowania na fotowoltaikę

Opłacalność fotowoltaiki w Łodzi uzależniona jest od wielu czynników. Jednym z nich są wszelkiego rodzaju dotacje i finansowania. Największym zainteresowaniem cieszy się program Mój Prąd, który oferuje bezpośrednie dopłaty do fotowoltaiki. Maksymalna kwota dotacji, którą można uzyskać w 2022 roku to aż 20,500 zł. Warunkiem jest jednak przejście do net-billingu. Dofinansowania są naprawdę spore, a to pozwala zwiększyć opłacalność inwestycji. 

Niemałym zainteresowaniem cieszy się również program Czyste Powietrze. Ten z kolei pozwala uzyskać do 5,000 zł. Gospodarstwa jednoosobowe mogą uzyskać maksymalnie 2,189 zł. Poza bezzwrotnymi dotacjami, dostępne są także preferencyjne pożyczki oraz leasingi. Umożliwiają rozłożenie kosztów związanych z inwestycją, dzięki czemu firma może zachować płynność finansową. 

Opłacalność fotowoltaiki uzależniona jest od wielu czynników, ale pamiętaj, że dzięki dobrze dobranemu projektowi oraz korzystaniu z dostępnych dofinansowań, możesz ją zwiększyć.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *