Kładki dla pieszych i rowerzystów – co warto o nich wiedzieć?

Solidne kładki stanowią jedno z najczęstszych rozwiązań służących zapewnieniu swobodnego ruchu dla rowerzystów i pieszych na terenach, na których występują rozmaite przeszkody. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, przemieszczając się po mieście. Zwykle postrzegamy je bowiem jako zwyczajny i oczywisty element infrastruktury.

kladki dla pieszych i rowerzystow co warto o nich wiedziec - Kładki dla pieszych i rowerzystów – co warto o nich wiedzieć?

Warto jednak to zmienić i zastanowić się nad tym, jak konieczne, a przy tym estetyczne są kładki. Sprawdź najważniejsze informacje na ich temat.

Niezbędny element przestrzeni

Kładki pieszo-rowerowe stanowią niezbędny element przestrzeni w mieście, na wsiach, a także poza terenami mieszkalnymi, np. w parkach krajobrazowych. To bardzo praktyczny typ konstrukcji, który zapewnia swobodę ruchu pieszym, rowerzystom, rodzicom z wózkami dla dzieci itp. Są montowane w miejscach przeszkód stworzonych przez człowieka, np. trasach komunikacji samochodowej czy kolejowej, a także powstałych w wyniku działań natury, takich jak strumyki, wąwozy, rzeki itp. Kładki służą poprawie warunków życiowych mieszkańców i ułatwiają komunikację na danym obszarze.

Eleganckie kładki dla pieszych i rowerzystów

Warto też wziąć pod uwagę, że kładki są nie tylko praktycznym, ale również estetycznym elementem przestrzeni. Co istotne, zazwyczaj w konkursach czy przetargach na budowę kładki, organizowanych przez urzędy miast i gmin, ważnym warunkiem dotyczącym powstania konstrukcji jest jej estetyka. Kładka powinna bowiem odpowiednio wpisywać się w otaczającą przestrzeń. Dlatego też innych materiałów i wykończenia wymaga np. kładka znajdująca się w pobliżu dużego osiedla w mieście, a innych konstrukcja w parku krajobrazowym.

Na estetyczny wygląd kładki wpływa przede wszystkim jej wykonanie i zastosowane materiały, takie jak stal nierdzewna, naturalne drewno, szkło laminowane, stal niskostopowa albo beton. Konstrukcje te są również wykonywane z materiałów kompozytowych, stali o dużej wytrzymałości, tekstyliów oraz aluminium. Wykorzystanie tak różnorodnych tworzyw pozwala na mnóstwo możliwości konstrukcyjnych.

Kładki są ponadto często wykańczane dobrej jakości materiałami, takimi jak ceramika budowlana, kamień łamany, płyty betonowe lub innego typu ozdobne elementy.

Kładka jako „test” przed budową większych konstrukcji

Niekiedy kładki pieszo-rowerowe są wykonywane jako swego rodzaju prototypy dla bardziej skomplikowanych konstrukcji, np. mostowych. Do ich zaprojektowania, a następnie montażu wykorzystywane są wtedy zazwyczaj nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i architektoniczne. Budowa mniejszej kładki pozwala ocenić w bezpiecznych warunkach, czy zastosowanie owych rozwiązań jest wskazane i zasadne. Najczęściej w sytuacji, gdy kładka pomyślnie zda taki „test”, użyte w niej rozwiązania zostają przeniesione do bardziej obciążonych i rozbudowanych konstrukcji.

Warto przy tym podkreślić, że kładki rowerowo-piesze, pomimo pozornie prostych konstrukcji, wymagają dużej wiedzy i umiejętności architekta. Proces ich tworzenia jest skomplikowany, wymaga dokładnego zaplanowania oraz indywidualnego podejścia.

Artykuł Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here