Skuteczny sposób na mniejsze rachunki za prąd

Ceny energii stale rosną, a wraz z nimi rachunki wielu gospodarstw domowych czy firm. W ograniczeniu kosztów na pewno pomoże zmiana urządzeń na energooszczędne. Nie zaszkodzi również popracować nad własnymi nawykami dotyczącymi użytkowania sprzętu elektrycznego. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by drastycznie zmniejszyć rachunki, warto zastanowić się nad montażem fotowoltaiki – to najskuteczniejszy sposób!

skuteczny sposob na mniejsze rachunki za prad - Skuteczny sposób na mniejsze rachunki za prąd

Czym jest fotowoltaika i w jaki sposób pomaga w obniżeniu rachunków?

Fotowoltaika to zjawisko, które okazało się prawdziwą rewolucją w branży energetycznej. Polega na wykorzystywaniu energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej, czyli prądu. Wystarczy zamontować panele fotowoltaiczne o właściwych parametrach wraz z niezbędnym osprzętem, by cieszyć się własną produkcją prądu.

Panele zbudowane są z modułów składających się z ogniw fotowoltaicznych. Są one stworzone z materiału półprzewodnikowego. Gdy padają na nie promienie słoneczne, elektrony w półprzewodniku są wprawiane w ruch, co prowadzi do wytworzenia energii (prądu stałego). Aby przekształcić go w prąd zmienny, którego potrzebują domowe urządzenia i instalacje, należy zamontować inwerter (falownik).

Taka instalacja podłączona do domowego systemu może dostarczać wystarczająco dużo energii elektrycznej na pokrycie większości (lub nawet całości) zapotrzebowania. Co ważne, inwestycja w fotowoltaikę to kwestia jednorazowa. Trwałość instalacji szacuje się na kilkadziesiąt lat, a w tym czasie pracuje ona praktycznie bezawaryjnie i bezkosztowo.

Własna produkcja prądu – najlepszy sposób na niższe rachunki

Obniżanie zużycia energii w domu na pewno nie zaszkodzi, ale przy wciąż rosnących cenach prądu może na niewiele się zdać. Tymczasem fotowoltaika pozwala się uniezależnić od podwyżek i cieszyć w zasadzie darmowym prądem. Nie bez powodu panele fotowoltaiczne pojawiają się przy coraz większej liczbie domostw. Odpowiednio dobrana instalacja może pomóc obniżyć koszty nawet o ponad 90% rocznie! Pomaga w tym możliwość podpisania umowy prosumenckiej z dostawcą energii.

Fotowoltaika najintensywniej pracuje w warunkach silnego nasłonecznienia – czyli latem. Wówczas często powstają nadwyżki, które dzięki umowie prosumenckiej można „oddać” do sieci. W zamian możliwe jest odebranie energii elektrycznej w ilości 0,8 kWh za każdą oddaną 1 kWh dla instalacji o mocy poniżej 10kW. Przy większych instalacjach przelicznik ten wynosi 0,7. Tym samym można zapewnić sobie bardzo tanią energię przez cały rok. Wystarczy instalacja fotowoltaiczna dobrana do zużycia prądu danego budynku.

Instalacja fotowoltaiczna to, jak już wspomniano, jednorazowa inwestycja, która pozwala niemal całkowicie zrezygnować z poboru prądu z zakładu energetycznego. Obecnie sprawność fotowoltaiki jest tak duża, że jest ona bardzo opłacalna. Jednocześnie maleją też koszty jej montażu, przez co zwracają się znacznie szybciej (obecnie średnio po ok. 7 latach).

Produkcja energii elektrycznej w domu – dofinansowanie

Chcesz płacić mniej za zużycie energii? Powinien Cię ucieszyć fakt, że obecnie działają różne programy dofinansowania, które pozwalają zamontować panele fotowoltaiczne na jeszcze korzystniejszych warunkach. Ogólnopolski program „Mój Prąd” umożliwia pozyskanie 5000 zł na inwestycję w fotowoltaikę. Ponadto warto sprawdzić również program „Czyste Powietrze” oraz lokalne inicjatywy (np. na szczeblu powiatowym lub gminnym). Osoby, które nie spełniają warunków pozwalających na zdobycie dofinansowania, najczęściej mogą zaś skorzystać z preferencyjnych kredytów.

Płać mniej za energię – gdzie można zamontować fotowoltaikę?

Fotowoltaikę może zamontować każdy, kto dysponuje kawałkiem dachu lub przestrzeni na działce. Najczęściej panele montuje się właśnie na dachach, co jest najwygodniejszym i zwykle najskuteczniejszym rozwiązaniem. Można jednak również zamontować instalację na gruncie, na specjalnych wspornikach, które umożliwią ich odpowiednie nachylenie i skierowanie. Obecnie to właśnie mikroinstalacje powstają najczęściej, pozwalając gospodarstwom domowym na zasilanie urządzeń darmową, ekologiczną energią.

Postaw na oszczędności dzięki fotowoltaice

Dobrze dobrana fotowoltaika może zasilać domowe urządzenia niemal przez cały czas, znacząco obniżając wysokość rachunków. Jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem? Sprawdź ofertę montażu fotowoltaiki Erato Energy! Eksperci firmy pomogą Ci dobrać elementy systemu w taki sposób, by pokryć roczne zużycie energii nawet w 100%! Wystarczy skontaktować się z jej przedstawicielami, by uzyskać darmową wycenę.

Artykuł Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here