„Klimatyzator bez rury” nie istnieje. Nie daj się nabrać!

Kupujesz klimatyzator przenośny zimą? Dobry wybór! Poza sezonem możesz zakupić go taniej, a przy okazji niektóre z modeli wykorzystasz do dogrzewania, wentylowania i osuszania pomieszczeń.
Uwaga na stosowane przez producentów nazwy – nie istnieje „klimatyzator bez rury” i jest to zwyczajny chwyt marketingowy.
Sprawdź, czym różnią się te dwa urządzenia i nie daj się nabić w butelkę.

klimatyzator bez rury nie istnieje nie daj sie nabrac1 - „Klimatyzator bez rury” nie istnieje. Nie daj się nabrać!

Po co rura w klimatyzatorze?

Wybierając klimatyzator do mieszkania i domu, spotkasz się z różnymi rozwiązaniami, a wśród nich:

  • klimatyzator ścienny typu split i multisplit, montowany na stałe,
  • klimatyzator przenośny, tzw. monoblok,
  • klimatyzer / klimator, nazywany błędnie „klimatyzatorem bez rury”.

Popularnym rozwiązaniem jest właśnie klimatyzator przenośny – rozwiązanie opłacalne ze względu na stosunek jego ceny do wydajności. Taki monoblok do chłodzenia potrzebuje rury wyrzutowej, dzięki której ogrzane powietrze może być wyrzucane poza budynek, a w jego zamkniętym obiegu krąży czynnik roboczy.

Natomiast klimator do chłodzenia wykorzystuje wodę lub kostki lodu, a nie czynnik chłodniczy. To sprawia, że temperatura jest minimalnie obniżana tylko przy wylocie urządzenia, a wytwarzana para wodna zwiększa uczucie gorąca i duszności.

Zatem stosowanie „klimatyzatora bez rury” to brak efektu chłodzenia, pogorszenie samopoczucia, a w efekcie możliwe, że również pleśń w mieszkaniu,  zniszczone meble i podłogi z drewna.

Klimatory są co prawda tanie, bo można kupić je na aukcjach w granicach nawet 100 zł, ale nie warto wydawać na nie pieniędzy. Niska cena to w tym przypadku zerowa skuteczność.

klimatyzator bez rury nie istnieje nie daj sie nabrac2 - „Klimatyzator bez rury” nie istnieje. Nie daj się nabrać!

Moc klimatyzatora przenośnego

Parametry urządzenia chłodzącego musisz dobrać do swoich preferencji, w tym przede wszystkim do powierzchni pokoju, w którym ma być używana klimatyzacja przenośna.

1 m³ powietrza potrzebuje ok. 0,03 kW mocy chłodzącej, dlatego dla przykładu pokój o powierzchni 30 m² i wysokości standardowej 2,7 m zostanie optymalnie schłodzony urządzeniem o mocy 2,43 kW, co wynika ze wzoru 30 x 2,7 x 0,03. 

Kolejne istotne parametry klimatyzatora to:

  • Przepływ powietrza, który oznacza szybkość chłodzenia i powinien wynosić nie mniej niż 300 m³/h.
  • Zakres temperatur – w większości klimatyzatorów oscyluje wokół 16-30 st. C. Różnica między temperaturą w środku a na zewnątrz nie powinna jednak przekraczać 7 st. C.
  • Głośność pracy – która w przypadku klimatyzatorów przenośnych jest dość wysoka. Niestety ciche urządzenie oznaczałoby nieefektywność, nawet jeśli producent sugerowałby inaczej. Istotny jest stosunek głośności do wydajności – jeśli klimatyzator cechuje się mocą 3,5 kW, akceptowalna głośność wynosi 55 dB.

Klimatyzer to nie to samo co klimatyzator. Chociaż jest tani, nie wymaga montażu, ani ponoszenia dodatkowych kosztów, jego zakup nie ma większego sensu – urządzenie to nie chłodzi. Najlepszym stosunkiem ceny do wydajności, a więc opłacalnością, charakteryzuje się klimatyzator domowy przenośny. Warto kupić ten o wyższej mocy, np. klimatyzator przenośny Fersk Vind. 

test
Poprzedni artykułPani Ala ułatwia firmom uzyskanie lepszych warunków na leasing sprzętu
Następny artykułJak utrzymać porządek w warsztacie lub piwnicy? Co może nam ułatwić to zadanie? Doradzamy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here