Odpowiednio dobrane kolektory słoneczne mogą skutecznie wspomóc system grzewczy, a w miesiącach letnich w 100 proc. ogrzać wodę użytkową. W ofercie firmy Fondital znajdziemy zarówno kolektory płaskie, jak i rurowe.

Kolektory płaskie
Model VC25 (przeznaczony do instalacji pionowej) oraz HC25 (do instalacji w poziomie) to kolektory, które można zamontować zewnętrznie na dachu lub na południowej ścianie budynku, przy ścianie na ziemi, albo jako wolno stojące. W przypadku urządzeń wolnostojących trzeba uwzględnić straty ciepła powstające podczas przepływu czynnika grzewczego z kolektora do instalacji w budynku.
Model IRC 25 do montażu w strukturze dachu zaopatrzony jest w odpowiednie przyłączenia hydrauliczne umieszczone w górnej części płyty. Takie umiejscowienie przyłączy umożliwia schowanie ich pod systemem mocującym do dachu po wykonaniu instalacji. W obu wersjach kolektorów znajdziemy absorber promieniowania słonecznego połączony z rurkami miedzianymi, którymi płynie tzw. czynnik roboczy – niezamarzający roztwór glikolu. Zastosowanie glikolu umożliwia całoroczne użytkowanie kolektora. Model IRC 25 dodatkowo posiada drewnianą obudowę z aluminiowym profilem.
Kolektory próżniowe – rurowe
W modelu TC25/14 marki Fondital rury szklane wykonane są ze szkła boro-krzemowego doskonale przepuszczającego promieniowanie słoneczne. Ważną cechą kolektora TC25/14 zwiększającą jego wydajność jest zastosowanie technologii luster CPC (Compound Parabolic Concentrator – zespolony koncentrator paraboliczny), które dzięki specjalnej budowie ogniskują padające na absorber promieniowanie słoneczne. Zestaw luster CPC skupia zarówno promieniowanie padające pod kątem, jak i promieniowanie rozproszone dzięki czemu wzrasta dodatkowo sprawności kolektora.
REKLAMA
Źródło tekst i foto: Fondital
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.