Kolektory słoneczne, jako ekologiczny sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej

Świadomość ekologiczna społeczeństwa z roku na rok jest coraz większa. Dlatego też, coraz popularniejsze są alternatywne rozwiązania w obszarach ogrzewnictwa. Do ogrzewania budynków, dobierane są systemy grzewcze nieemitujące do środowiska szkodliwych substancji. Na rynku jest dostępnych wiele takich rozwiązań. Niekonwencjonalne rozwiązania, zyskały również popularność, jako systemy przeznaczone do podgrzewania wody użytkowej.

Kolektory słoneczne, jako ekologiczny sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej

W tym przypadku, bardzo popularne są kolektory słoneczne. Wykorzystywanie promieniowania słonecznego do przygotowania ciepłej wody nie powoduje degradacji oraz zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, jest korzystne finansowo i działa bezobsługowo.

Instalacje solarne – charakterystyka

Typowa instalacja solarna składa się z:

REKLAMA

  • kolektorów słonecznych,
  • czujnika temperatury kolektora,
  • regulatora solarnego,
  • grupy pompowej,
  • zaworu bezpieczeństwa,
  • manometru,
  • naczynia wyrównawczego,
  • zbiornika wodnego.

Najbardziej popularne rodzaje solarów to kolektory płaskie i rurowo-próżniowe. Zasada ich działania jest bardzo podobna. Czynnik roboczy (najczęściej glikol), krąży w układzie hydraulicznym instalacji, odbierając ciepło z nagrzanego kolektora oraz oddając je w zbiorniku. Aby kolektor efektywnie wykorzystywał energię słoneczną, pod szybą ochronną, montowana jest płyta absorbująca promieniowanie słoneczne. Wydajność instalacji solarnej zależy w dużej mierze od sposobu montażu kolektorów. Ważne, aby w nie były zacieniane przez infrastrukturę dachową bądź drzewa. Optymalnym kierunkiem świata, w stronę, którego powinny być zwrócone kolektory słoneczne jest południe. Do wydajnego funkcjonowania instalacji opartej o kolektory słoneczne, niezbędne są również regularne przeglądy oraz wymiana czynnika roboczego.

Instalacja solarna a ekologia

Aby instalacja oparta o pracę kolektorów słonecznych była efektywna i ekologiczna, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Pierwszą z nich jest dostosowanie wielkości instalacji do rzeczywistego zapotrzebowania. Dobór zbyt dużej instalacji może powodować powstawanie nadmiaru ciepła w okresie letnim. W konsekwencji, może dojść do przegrzania się czynnika grzewczego, co powoduje awarię instalacji. Wynikiem takiej awarii jest konieczność gruntownego czyszczenia instalacji oraz wymiana glikolu. Aby zapobiec powstawaniu naddatków ciepła, dobrym rozwiązaniem jest ustawienie kolektorów słonecznych pod nieco większym kątem (60 stopni). W okresie letnim będzie to skutkowało redukcją nadmiaru energii, natomiast wydłuży czas pracy kolektorów jesienią i wiosną. Sprawdza się to szczególnie w przypadkach, gdy użytkownik instalacji często wyjeżdża w okresie letnim i nie może zapewnić bieżącego odbioru ciepła. Marnowanie ciepłej wody np. poprzez upuszczanie jej do kanalizacji jest całkowicie sprzeczne z ideą dbania o środowisko. W takim przypadku, montaż instalacji solarnej z pewnością nie jest sprzyja ekologii. Dlatego też, podstawą jest rozsądny dobór wielkości instalacji solarnej, odpowiedni do własnych potrzeb.

Odnawialne źródła energii, z roku na rok zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Powodem tego jest nie tylko troska o środowisko, ale również aspekty ekonomiczne. Kolektory słoneczne wymagają jedynie zasilenia niewielkiej pompy, dlatego też koszty eksploatacyjne są znikome. Co więcej, użytkowanie takiego systemu jest niezwykle komfortowe. Kolektory słoneczne to doskonały przykład na to, że można dbać o środowisko, jednocześnie ciesząc się wygodnym systemem, generującym oszczędności.

Komponenty niezbędne do wykonania instalacji solarnych, można znaleźć na stronie internetowej Hurtowni Instalacyjnej Swatt.pl

«
»

Dodaj komentarz