Kotłownie na pellet – schemat pomieszczenia

Kotłownie na paliwa stałe takie jak pellet powinny spełniać wymagania normy PN-B-02411:1987 „Kotłownie wbudowane na paliwo stałe”. Ze względu na moc kotłownie możemy podzielić na kotłownie o mocy cieplnej do 25 kW i kotłownie o mocy od 25 do 2000 kW.

kotlownie na pellet schemat pomieszczenia 1024x683 - Kotłownie na pellet – schemat pomieszczenia

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kotłowni na pellet?

Wykonując schemat kotłowni na pellet, warto znać szczegóły dotyczące pomieszczenia, w którym znajdować ma się projektowana instalacja. Jeśli na etapie projektowania bądź budowy wiemy, jaki kocioł i instalacje będziemy posiadać, warto zadbać o kilka zasad, tworząc pomieszczenie kotłowni. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania w większości domów jednorodzinnych stosuje się kocioł o mocy do 25 kW. W dalszej części rozważono zatem wymagania dotyczące kotłowni do 25 kW.

Kocioł powinien być umieszczony w specjalnie do tego wydzielonym pomieszczeniu, najlepiej centralnie w stosunku do pomieszczeń, w których realizowane jest ogrzewanie. Drzwi do kotłowni muszą umożliwić wprowadzanie kotła, dlatego zaleca się te o szerokości 90–100 cm. Rekomenduje się, by podłoga była wykonana z materiałów niepalnych lub obita blachą o grubości 0,7 mm, w odległości minimum 50 cm od obrysu kotła. Pomieszczenie kotłowni powinno wyposażone być w oświetlenie sztuczne, niemniej jednak zalecane jest oświetlenie naturalne. Odległość przegród od kotła powinna umożliwiać swobodne przemieszczanie się. Dystans od tyłu kotła do przegrody nie może być mniejszy niż 70 cm, od boków kotła 100 cm, natomiast od przodu – 200 cm. Wysokość kotłowni zaleca się, by wynosiła minimum 220 cm, w istniejących kotłowniach dopuszcza się 190 cm. Wentylacja nawiewna odbywać ma się niezamkniętym otworem o przekroju min. 200 mm2 na wysokości do 100 cm od poziomu podłogi. Wentylacja wywiewna powinna być realizowana otworem o wielkości minimum 14×14 cm. Przekrój komina nie może być mniejszy niż 20×20 cm.

Pomieszczenia na składowany pellet

Pomieszczenie, w którym zamierzamy przechowywać pellet, powinno być pomieszczeniem suchym wyposażonym w naturalną wentylację. Zaleca się, by nie posiadało instalacji elektrycznej, co wynika z faktu, iż powietrze i zawieszony w nim pył drzewny tworzą mieszankę wybuchową. Wysokość składowania nie powinna być wyższa niż 3 metry, a okres magazynowania nie dłuższy niż rok. Sam pellet nie jest podatny na samozapłon, co sprawia, że nie sprawia problemów z jego magazynowaniem. Pellet może być konfekcjonowany w workach od 10 do 25 kg lub w tzw. big bagach o masie od 700 do 1000 kg. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here