Kotły CO w domowym użytku – jak dobrać kocioł o odpowiedniej mocy?

Kotły CO to bardzo rozbudowana kategoria produktów, w której znajdziesz różnego typu kotły przeznaczone do wytwarzania energii cieplnej wykorzystywanej w ogrzewaniu pomieszczeń. Kotły CO znajdują zastosowanie zarówno w budynkach mieszkalnych jak i tych o użytku przemysłowym. Poniżej przyglądamy się kotłom z bliska oraz podpowiadamy – jakie rodzaje tych urządzeń znajdziesz na sklepowych półkach oraz gdzie warto się zaopatrywać w kotły wysokiej klasy.

Kotły CO w domowym użytku - jak dobrać kocioł o odpowiedniej mocy?
Fot. materiały prasowe

Kotły CO – jak kupować, by trafić?

Rozmaite parametry mogą mieć wpływ na Twoją decyzję zakupową. Przeglądając poszczególne kotły, warto porównać parametry ich pracy oraz upewnić się, że będą one odpowiadać Twoim oczekiwaniom i potrzebom. Najważniejszą sprawą jest ustalenie jakiej mocy powinno być urządzenie, z którego będziesz korzystać. Moc kotła jest ważna i nie należy sięgać po urządzenia ani zbyt słabe, ani zbyt mocne. W obu przypadkach niewłaściwe oszacowanie zapotrzebowania, będzie generować niepotrzebne problemy użytkowe. Kotły o niewystarczającej mocy nie będą efektywnie ogrzewać budynku, natomiast urządzenia zbyt mocne będą generować zbyt wysokie rachunki.

Instalator systemów grzewczych może dostać wszystkie potrzebne produkty na bridom.pl. Obliczenie mocy kotła, którego potrzebujesz, nie jest zupełnie proste. Pod tym względem również warto zdać się na pomoc specjalistów z Bridom. Najczęściej, w obliczaniu zapotrzebowania bierze się pod uwagę takie parametry jak rozmiar budynku (w metrach kwadratowych), średnią wysokość pomieszczeń, ilość kondygnacji, rodzaj paliwa wykorzystywanego do ogrzewania.

REKLAMA

Moc kotłów – a rodzaj używanego paliwa i pozostałe ważne sprawy

Każdy producent kotła CO podaje najważniejsze informacje na jego opakowaniu – w tym również moc danego kotła. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to moc maksymalna, osiągana przy wykorzystaniu wydajnego paliwa grzewczego. W innym wypadku – moc, z którą pracuje dane urządzenie, będzie niższa. W praktyce oznacza to, że przez większość czasu kocioł pracuje z nieco obniżoną mocą.

Przyglądając się dostępnym kotłom, warto także uwzględnić jaki rodzaj paliwa został dla niego przewidziany. Ponadto, niektóre kotły nadają się nie tylko do ogrzewania wody w kaloryferach, ale również do podgrzewania wody użytkowej. Urządzenia takie nazywane są dwufunkcyjnymi i wykorzystywane są nie rzadziej niż ich jednofunkcyjne odpowiedniki.

W niektórych wypadkach pożądana moc kotła może być nieco niższa niż wynikałoby to z obliczeń. Mowa przede wszystkim o budynkach o obniżonym współczynniku przenikalności ciepła. Także budynki, w których zastosowano nowoczesną instalację grzewczą (wykorzystującą minimalne ilości wody), mogą być ogrzewane kotłami o obniżonej mocy.

W obliczaniu zapotrzebowania na moc kotła nie bierze się pod uwagi pomieszczeń takich jak garaże, piwnice czy schowki gospodarcze. Ich ogrzewanie nie jest konieczne, często nie stosuje się w nich w ogóle grzejników, a tym samym – nie trzeba ich uwzględniać w obliczaniu mocy kotła.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz