Lato w SFA – pompki do klimatyzacji i chłodnictwa

Zdarza się, że instalacja klimatyzatora w żądanym miejscu jest utrudniona lub nawet niemożliwa np. ze względu na brak możliwości grawitacyjnego odprowadzenia skroplin z tacy ociekowej klimatyzatorów typu Multi-Split. Może być to spowodowane tym, że główna kanalizacja ściekowa znajduje się za daleko lub instalacja wewnętrzna jest położona poniżej poziomu odpływu. SFA daje możliwość rozwiązania tych problemów za pomocą małych pomp do klimatyzacji.

Rys. 1.Rys. 1.

Leader i wynalazca sanirozdrabniacza na rynku instalacji sanitarnych – SFA – od ponad 55 lat konstruuje skuteczne pompy i sanirozdrabniacze do fekaliów łączące zdobycze techniki z komfortem użytkowania (cichość pracy – seria Silence, alarm nieprawidłowości, wzornictwo, pobór mocy). W swojej ofercie posiada pompy do skroplin z pieców kondensacyjnych, lad chłodniczych a także z klimatyzatorów typu Multi-Split. Oferta kierowana jest zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i dla mieszkań oraz zastosowań komercyjnych (puby, gabinety, restauracje, hotele, galerie, przychodnie, kotłownie). Urządzenia SFA są znane na całym świecie i charakteryzują się wysokim poziomem skuteczności i bezpieczeństwa. Tematem przewodnim tego artykuły są klimatyzacje, produkujące w sposób naturalny skropliny w procesie swej pracy, które czasem trzeba odprowadzić.

Rys. 2.Rys. 2.

Nowością w ofercie SFA są specjalne pompki do klimatyzatorów typu Multi-Split. Pompki o nazwach Sanicondens CLIM MINI (pompa dwumodułowa), Sanicondens CLIM PACK (pompa fabrycznie zamontowana w listwie do dołączenia na zewnątrz klimatyzatora), oraz Sanicondens CLIM DECO (montowana pod klimatyzatorem) rozwiążą problemy z odprowadzeniem skroplin w wymuszony sposób. Doskonale chronią przed zawilgoceniem pomieszczeń jak i samych klimatyzatorów. Sanicondens CLIM MINI jest pompką do odprowadzenia skroplin do instalacji poniżej tacy ociekowej klimatyzatora.

REKLAMA


Pływak pompki CLIM MINI (rys. 1.) montujemy w jednostce wewnętrznej klimatyzatora, a silnik w listwie zewnętrznej z okablowaniem.

1, 2 śruby mocujące urządzenie do sciany1, 2 śruby mocujące urządzenie do sciany
1 podłączyć rury wejściowe i wyjściowe skroplin  2 podłączyć pompę do sieci elektrycznej1 podłączyć rury wejściowe i wyjściowe skroplin
2 podłączyć pompę do sieci elektrycznej
 

  Rys. 4. Sposób montażu

Urządzenie załącza się wtedy gdy skropliny napłyną z tacy ociekowej do modułu znajdującego się pod nią. Silnik Clim MINI (19 W) zasysa skropliny z modułu załączającego i przepompowuje je dalej do kanalizacji.

Ta cicha i dyskretna pompka odprowadza skropliny z klimatyzatorów i urządzeń chłodniczych na wysokość do 10 m i tłoczy na odległość do 30 m, przy silniku o mocy 19 W i głośności pracy < 21dBA, a wszystko to rurką o grubości 8 mm. CLIM MINI posiada również możliwość podłączenia alarmu zewnętrznego. Może być to alarm dźwiękowy, wizualny bądź wyłączenie chłodzenia wtedy, gdy skropliny nie są odbierane z powodu awarii pompki bądź zawieszenia pływaka załączającego. Moduł silnika może być instalowany w różnych miejscach co pokazuje nam rys. 2.

Fot. 1. Sanicondens Clim Pack w praktyceFot. 1. Sanicondens Clim Pack w praktyce
Fot. 2. Sanicondens Clim DecoFot. 2. Sanicondens Clim Deco
 

Rys. 3.Rys. 3.

Urządzenie Sanicondens CLIM PACK technicznie nie różni się od urządzenia Sanicondens CLIM MINI. CLIM PACK to pompka CLIM MINI fabrycznie zamontowana w listwie, przeznaczona do dołączenia na zewnątrz klimatyzatora.

Moduł załączający pompkę nie znajduje się, tak jak w CLIM MINI, pod tacą ociekową, tylko w specjalnej listwie. W zestawie CLIM PACK znajduje się dodatkowa rurka o dł. 50 cm służąca do podłączenia modułu pompki z tacą ociekową.

Sanicondens CLIM DECO jest kompaktową pompą zewnętrzną do podwieszania pod klimatyzator (rys. 3.).

Różni się od wcześniej przedstawianych pompek pod względem wizualnym. Urządzenie jest przeznaczone do montowana na zewnątrz pod klimatyzatorem (rys. 1 i rys. 2), z którego napływają grawitacyjnie skropliny do pompki. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości pływak wewnątrz pompki załącza ją i skropliny pompowane są dalej do kanalizacji.

Fot. 2. Sanicondens Clim DecoFot. 2. Sanicondens Clim Deco
Fot. 3. SaniCondens MiniFot. 3. SaniCondens Mini
 

Fot. 4. SaniCondens PlusFot. 4. SaniCondens Plus

CLIM DECO – mocy silnika 16 W – wypompowuje skropliny do 4 m w górę i tłoczy na odległość do 30 m. Sanicondens CLIM DECO jest wyposażony w system bezpieczeństwa, który eliminuje przegrzanie się silnika, przelewanie się skroplin ze zbiornika i zabezpiecza przed porażeniem prądem elektrycznym.

SFA posiada w swojej ofercie wysokowydajne pompki z serii SANICONDENS MINI, PLUS i BEST przeznaczone do przetłaczania skroplin z dużych jednostek chłodniczych (np. lady chłodnicze inne) jak również do przetłaczania skroplin z kotłów kondensacyjnych. Pompki pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni i montowanie urządzeń chłodniczych oraz kotłów kondensacyjnych niezależnie od położenia pionów kanalizacyjnych. Urządzenie SANICONDENS BES T jest dodatkowo wyposażony w neutralizator skroplin z kotłów kondensacyjnych. Pompki te umożliwiają podpięcie kilku urządzeń równocześnie.

Łukasz Natur
Szef Serwisu SFA POLAND

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *