Malowanie – sposób na maskowanie rur metalowych

Stare, odrapane rury to niezbyt ładny widok. Ich zamaskowanie jest jednak bardzo proste – nie wymaga dużo pracy, a daje świetne efekty. Wystarczy dobra farba do malowania metalowych rur.

malowanie sposob na maskowanie rur metalowych 1024x683 - Malowanie – sposób na maskowanie rur metalowych

Malowanie metalowych rur to dobry sposób na odświeżenie ich wyglądu, a jednocześnie zamaskowanie elementów instalacji centralnego ogrzewania w pomieszczeniu. Przeczytaj, jak malować metalowych rury, aby skutecznie je ukryć.

Rury metalowe – malować czy maskować?

Wbudowanie rur systemu centralnego ogrzewania w ścianę często nie wchodzi w grę, szczególnie w starszych budynkach wielorodzinnych. Spółdzielnie mieszkaniowe rzadko zgadzają się na wprowadzanie zmian w instalacji c.o., co wynika z obawy o jakość wykonania takich prac oraz spory problem z dostępem do systemu w razie awarii.

Jednym ze sposobów na zamaskowanie metalowych rur jest wykonanie obudowy z płyty gipsowo-kartonowej. Dzięki temu elementy stają się niewidoczne. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – nawet drobna zabudowa np. w rogu pomieszczenia może spowodować lekkie zaburzenie proporcji pomieszczenia.

Inna metoda na ukrycie rur we wnętrzu to wykonanie zabudowy meblowej. Należy jednak zwrócić uwagę, że taka zabudowa musi sięgać samego sufitu, wskutek czego może być zbyt masywna, co wpłynie na odbiór pomieszczenia.

Dlaczego warto malować rury metalowe?

  • Malowanie to najmniej inwazyjny sposób na maskowanie rur. Nie ingerujemy w architekturę pomieszczenia ani go optycznie nie pomniejszamy, jak może mieć to miejsce w przypadku wysokiej zabudowy meblowej.
  • Rury pomalowane na kolor ściany, np. na biało, zupełnie nie rzucają się w oczy, stają się integralnym elementem pomieszczenia.

Malowanie rur metalowych – najważniejsze zasady

  1. Malowanie przewodów instalacji centralnego ogrzewania zda egzamin wyłącznie, jeśli użyjesz do tego odpowiedniego produktu. Wyrób musi tworzyć powłoki odporne na wysokie temperatury, inaczej wkrótce zaczną łuszczyć się lub żółknąć. Do maskowania rur sprawdzi się m.in. farba Nobiles Grzejniki, którą można malować podłoże nagrzewające się do +80°C.
  2. Malowanie rur metalowych należy przeprowadzać poza sezonem grzewczym. Jeśli malowane podłoże ma za wysoką temperaturę, powłoka malarska może wysychać zbyt szybko, co negatywnie wpłynie na jej właściwości.
  3. Prawidłowe przygotowanie podłoża do malowania to bardzo istotny etap prac. Jeśli nałożysz farbę na słabo przyczepne powłoki lub zabrudzoną powierzchnię, nowa warstwa produktu odspoi się wraz ze starą. Dlatego też przed malowaniem dokładnie oczyść podłoże z zabrudzeń, oleju, smaru, łuszczących się powłok farb, luźnej rdzy itd. Na koniec należy zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić rury.
  4. Usunięcie poprzedniej powłoki malarskiej jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli malujesz wyrobem innego producenta niż ostatnio. Jeśli warstwa farby jest w dobrym stanie, w pierwszej kolejności wykonaj wymalowanie próbne, czyli test produktu na niewielkim i niewyeksponowanym fragmencie powierzchni. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepożądane efekty, to oznacza, że trzeba przygotować podłoże do malowania jeszcze raz, tym razem usuwając poprzednie powłoki w całości.
  5. W przypadku usunięcia poprzednich powłok pamiętaj o zabezpieczeniu surowego metalu specjalnym podkładem antykorozyjnym. Informację na temat polecanych produktów znajdziesz w karcie technicznej farby do malowania rur.
  6. Rozprowadzaj wyrób aż do uzyskania równej, jednolitej warstwy. Zazwyczaj potrzeba dwóch warstw farby.
  7. Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy farby przeszlifuj podłoże drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie odpyl rury.
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPompa na miarę
Następny artykułGdzie mogę zamówić produkty poliwęglanowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here