Mierniki wielofunkcyjne do kontroli parametrów technicznych instalacji wentylacyjnej

W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom budynku, niezbędna jest kontrola parametrów technicznych instalacji wentylacyjnej, dokonywana w trakcie odbioru budynku a także okresowo podczas jego eksploatacji. Istnieje szeroki katalog urządzeń niezbędnych do wykonania tego zadania. Najbardziej popularne pomiary – prędkości przepływu oraz jakości powietrza – można znacznie uprościć stosując mierniki wielofunkcyjne, a w szczególności te, które wyposażone zostały w nowoczesne rozwiązania m.in. w zakresie transmisji danych.

Dla prawidłowej pracy instalacji wentylacyjnej konieczne jest osiągnięcie zaprojektowanych parametrów powietrza. W pomiarach jakości powietrza za punkt odniesienia przyjmuje się zawartość dwutlenku węgla CO2, a także temperaturę, wilgotność i CO. Niezwykle ważnym parametrem jest także prędkość oraz ilość przepływającego powietrza. Zazwyczaj zakresy te mierzone są bezpośrednio w przewodach lub w okolicach kratek wentylacyjnych i nawiewników.

Pomiar prędkości przepływu i wydatku powietrza w kanałach wentylacyjnych najczęściej dokonywany jest:

REKLAMA

 • przy pomocy pomiaru różnicy ciśnień za pomocą rurki Pitota i mikromanometru różnicowego,
 • przy użyciu anemometru z sondą termiczną (cieplno-oporową),
 • dzięki zamontowanemu na stałe modułowi pomiarowemu przepływu powietrza, czyli tzw. „lancy pomiarowej”,
 • za pośrednictwem kryz pomiarowych lub zwężek Venturiego.

  Bez wątpienia dużym uznaniem instalatorów cieszą się przyrządy wielofunkcyjne, które wyposażone zostały w rozbudowane możliwości pomiarowe. W tego typu urządzeniach mierzone parametry zależą od rodzaju podłączonej sondy pomiarowej. W bardziej zaawansowanych miernikach wbudowany jest przetwornik ciśnienia różnicowego oraz ciśnienia barometrycznego. Dzięki oprogramowaniu komputerowemu dołączonemu do urządzenia możliwe jest automatyczne sporządzanie protokołów i zarządzanie wynikami pomiarów. Wyposażenie urządzenia w dodatkowe, wymienne sondy pozwala na pomiary m.in. CO, CO2, prędkości powietrza, przepływu objętościowego, wilgotności (w tym wilgotności względnej oraz parametrów pochodnych), temperatury mokrego termometru oraz punktu rosy. W sposób automatyczny kompensowana jest gęstość powietrza. Warto pamiętać, że w miejscach o utrudnionym dostępie wygodnie jest zastosować sondę łamaną.

  Kolejnym walorem urządzeń wielofunkcyjnych do pomiaru jakości i prędkości powietrza w wentylacji jest to, że pomiar przeprowadzany jest jednocześnie, a na wyświetlaczu pojawiają się wszystkie mierzone parametry.

Zastosowanie miernika wielofunkcyjnego

Mierniki wielofunkcyjne przeznaczone do pomiarów parametrów powietrza najczęściej znajdują zastosowanie:

 • w pomiarach i kontroli systemów klimatyzacyjnych i wentylacyjnych,
 • w pomiarach w kanałach i na kratkach wentylacyjnych, systemach chłodniczych i pompach ciepła,
 • w pomiarach ciśnienia powietrza, natężenia oświetlenia, CO2, temperatury w halach magazynowych i na liniach produkcyjnych,
 • w laboratoriach i pomieszczeniach czystych.

Za pośrednictwem standardowego przyrządu wielofunkcyjnego przy użyciu właściwej sondy, możliwe jest przeprowadzenie pomiaru prędkości powietrza w zakresie od 0 do 50 m/s z rozdzielczością 0,01 m/s. Pomiar prędkości powietrza przy użyciu rurki Pitota/Prandtla odbywa się w zakresie od 1,27 do 78,7 m/s. W zależności od użytej sondy istnieje możliwość mierzenia temperatury w zakresie od -18 do 93°C z dokładnością ±0,3°C. Wykorzystując do pomiaru termoparę można zmierzyć temperaturę w zakresie od -40 do 650°C. Użycie odpowiedniej sondy pozwala na pomiar wilgotności względnej od 0 do 95% RH. Można także dokonać pomiaru ciśnienia statycznego/ różnicowego od –3735 do +3735 oraz barometrycznego (atmosferycznego) w zakresie 517,15 do 930,87 mm Hg.

Nowoczesne mierniki wielofunkcyjne

Co oczywiste, nowoczesne urządzenia tego typu to przyrządy cyfrowe. Obecnie na rynku dostępne są wygodne, kompaktowe mierniki wielofunkcyjne wyposażone w intuicyjne menu oraz szeroki wybór sond służących m.in. do pomiaru prędkości przepływu oraz jakości powietrza – najczęściej zamawianych osobno. Do urządzeń można podłączyć jednocześnie 3 sondy, w tym sondę Bluetooth, sondę przewodową i czujnik temperatury ze złączem termopary typu K. Urządzenie automatycznie wykrywa podłączone sondy, dzięki czemu jego obsługa jest bardzo prosta. Przejrzyste menu wyświetla wyniki pomiarów przepływu objętościowego, stopnia turbulencji, mocy grzewczej i chłodniczej, wykrywania zawilgoceń oraz pomiaru CO2. Dzięki bezprzewodowej sondzie Bluetooth nie ma potrzeby noszenia, przechowywania i transportowania zbędnych przewodów. Na dużym i czytelnym wyświetlaczu może się znaleźć od 3 do 5 odczytów jednocześnie.

Tego typu urządzenia wyposażone są w port USB do eksportu danych, a także wewnętrzną pamięć do ich przechowywania. Szeroki wybór wysokiej jakości sond cyfrowych umożliwia pomiar wszystkich potrzebnych parametrów.

MOŻE CI SIĘ PRZYDAĆ

Mierniki wielofunkcyjne do kontroli parametrów technicznych instalacji wentylacyjnej
Termoanemometr Extech AN100 to urządzenie do badania przepływu powietrza i prędkości wiatru, przy pomocy wiatraka. Dzięki funkcji pokazywania objętości powietrza, urządzenie nadaje się doskonale do pomiarów w dziedzinie techniki wentylacyjnej. Pomiar temperatury otoczenia od -10 do +60ºC. Zakres pomiaru objętości powietrza od 0 do 9999 m³/min (CMM). cena: 809,00 zł Źródło: www.conrad.pl
Mierniki wielofunkcyjne do kontroli parametrów technicznych instalacji wentylacyjnej
Termoanemometr VOLTCRAFT PL-135HAN nie zawiera części mechanicznych do pomiaru powietrza. Dużą zaletą jest to, że rejestruje nawet najmniejsze prądy powietrzne i ma bardzo mały czujnik. Połączenie czujnika cieplnego z termoelementem umożliwia szybki pomiar warunków klimatycznych jednocześnie. Pomiar temperatury powietrza od 0 do 50°C. Zakres pomiaru objętości powietrza od 0 do 9999 m³/min. cena: 899,00 zł Źródło: www.conrad.pl
Mierniki wielofunkcyjne do kontroli parametrów technicznych instalacji wentylacyjnej
Termoanemometr testo 410i Smart Probes przystosowany jest do pracy ze smartfonem lub tabletem. Służy do pomiaru prędkości powietrza, strumienia objętości i temperatury. w kanałach wentylacyjnych. Poprzez zainstalowanie aplikacji testo SmartProbes użytkownik może łatwo odczytać zmierzone wartości i szybko skonfigurować parametry pomiaru. Szczególnie praktyczne: podczas regulacji systemów wentylacyjnych. Na koniec dane pomiarowe i protokoły mogą być wysyłane w formie pliku PDF lub Excela. Zakres pomiarowy temperatury od -20 do +60°C. Zakres pomiarowy prędkości wiatru od 0,4 do 30 m/s. cena: 436,35 zł Źródło: www.conrad.pl

Podsumowanie

Podczas kontroli instalacji wentylacyjnej sprawdzane są jej poszczególne elementy pod kątem prawidłowej pracy zgodnej z dokumentacją urządzeń, instrukcjami eksploatacji i wymaganiami BHP. Pracę tę znacznie upraszczają urządzenia wielofunkcyjne. W celu dokonania obliczeń można też skorzystać z dostępnych kalkulatorów parametrów wentylacyjnych.

Damian Żabicki

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *