Montaż wentylacji mechanicznej w istniejącym budynku w czterech krokach

montaz wentylacji mechanicznej w istniejacym budynku w czterech krokach1 1024x680 - Montaż wentylacji mechanicznej w istniejącym budynku w czterech krokach

Wentylacja mechaniczna kojarzy się głównie z nowoczesnym budownictwem energooszczędnym i pasywnym, a prawda jest taka, że wynajęcie doświadczonych fachowców pozwala na jej montaż również w istniejącym budynku, który jest w trakcie termomodernizacji. Tutaj wiek murów nie ma znaczenia, można wykonać pracę zarówno w starej XIX wiecznej kamienicy, bez ingerencji w fasadę budynku, oczywiście jeśli otrzyma się stosowną zgodę konserwatora zabytków, jak i w domu z lat 50-tych, który właściciele postanowili modernizować. Jednak, aby rekuperacja działała sprawnie konieczne jest wykonanie jej w kilku krokach, z których żadnego nie można pominąć.

montaz wentylacji mechanicznej w istniejacym budynku w czterech krokach2 - Montaż wentylacji mechanicznej w istniejącym budynku w czterech krokach

Wizyta inżyniera budowlanego z odpowiednimi uprawnieniami

Na samym początku konieczne jest znalezienie fachowca, który oceni stan budynku, stopień jego zaizolowania i możliwość przeprowadzenia dalszych prac termomodernizacyjnych polegających na montażu rekuperatora, a także kanałów wentylacyjnych, anemostatów, czerpni i wyrzutni. Wszystko musi zostać precyzyjnie sprawdzone, łącznie z tym czy możliwe jest przeprowadzenie kanałów wentylacyjnych przez kominy dotychczasowej wentylacji grawitacyjnej.

Wykonanie projektu instalacji rekuperatora i kanałów wentylacyjnych

Nie tylko w przypadku nowo budowanych domów wymaga się stworzenia projektów instalacyjnych. To samo tyczy się już istniejących budynków. Przede wszystkim inżynier musi tu wiedzieć jak zostały poprowadzone inne instalacje, zarówno wodna, elektryczna, jak i grzewcza. Dzięki temu może ustalić w jaki sposób mogą być poprowadzone kanały wentylacyjne. Najlepiej jeśli do dyspozycji ma plany instalacji oraz projekt całego budynku. Jeśli takowych właściciele nie posiadają konieczne jest przeprowadzenie wizji lokalnej i przygotowanie projektu.

montaz wentylacji mechanicznej w istniejacym budynku w czterech krokach3 - Montaż wentylacji mechanicznej w istniejącym budynku w czterech krokach

Wybór rekuperatora i jego instalacja

Rekuperacja i plany rozmieszczenia jej wszystkich elementów – w tej kwestii konieczne jest ustalenie także tego, gdzie będzie znajdował się rekuperator, czyli centrala wentylacji mechanicznej. Tu jest kilka możliwości, a najczęstszym rozwiązaniem jest wybór kotłowni bądź piwnicy do zaadaptowania rekuperatora. Może być on również umieszczony w garażu znajdującym się w bryle budynku, o ile temperatura w nim nie spada poniżej 8 stopni lub w przypadku braku możliwości umieszczenia centrali wentylacyjnej wewnątrz budynku może ona być usytuowana np. na dachu. W tym przypadku niezbędne jest wykonanie rekuperatora w standardzie zewnętrznym. Ponadto istotne znaczenie ma zamontowanie rekuperatora w miejscu, gdzie będzie do niego swobodny dostęp przy rutynowych pracach konserwacyjnych, przeglądach i np. wymianie filtrów.

Wybór kanałów wentylacyjnych i ich rozprowadzenie

Obecnie najczęściej stosowane są dwa rodzaje kanałów wentylacyjnych: wykonanych z tworzywa sztucznego bądź stali. W przypadku budynków o znaczniej kubaturze bardziej polecane są kanały stalowe, które mają większą średnicę. Z kolei tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na ich poprowadzenie można zastosować kanały wentylacyjne typu flex. Kanały wentylacyjne można przeprowadzić we wnękach pomieszczeń. W takiej sytuacji rury łatwo można zabudować karton-gipsem. Można także pokusić się o zamontowanie rur za drzwiami szafy przesuwnej jednak tu trzeba zapewnić odpowiednią przestrzeń, aby nie zaburzyć funkcjonalności. Najbardziej popularne jest przeprowadzanie kanałów wentylacyjnych pod sufitem. Tu zabudowa również jest prosta, a do tego ingerencja mniejsza. Oczywiście do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych niezbędne może być kucie w ścianach, czy demontaż części podłogi, jednak za cenę sprawnie działającej wymiany powietrza wywiewanego i nawiewanego trzeba się z tym liczyć. W miejscach wylotu kanałów w pomieszczeniach trzeba zamontować anemostaty. Na rynku istnieje wiele rodzajów nawiewników, które odpowiednio dobrane nie zaburzą aranżacji pomieszczenia.

Rekuperatory to niewątpliwie bardzo dobry wybór do budynków poddawanych termomodernizacji, gdzie zostało wykonane zarówno zewnętrzne ocieplenie, jak i wymiana stolarki okiennej. Nie bez znaczenia jest fakt, że powietrze dostarczane za pośrednictwem rekuperatora jest znacznie czystsze niż w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Zapewniają to wyspecjalizowane filtry cząstek stałych, które radzą sobie z kurzem, pyłkami, bakteriami, wirusami, grzybami oraz smogiem. Dom idealny dla alergika czy osoby cierpiącej z powodu przewlekłej choroby i obniżenia odporności to taki, który wyposażony jest w rekuperację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here