Czy warto samodzielnie układać płyty chodnikowe?

  czy warto samodzielnie ukladac plyty chodnikowe 1024x684 - Czy warto samodzielnie układać płyty chodnikowe?

  Układanie płyt chodnikowych zupełnie samemu, bez jakiejkolwiek pomocy specjalisty, wydaje się zadaniem dość karkołomnym. Gdy jesteśmy osobą, która nie podejmowała się do tej pory tego typu technicznych zadań, może być nam faktycznie bardzo trudno. Jeśli jednak mamy choć trochę doświadczenia w pracach budowlanych, położenie chodnika na naszym podjeździe nie powinno nastręczać specjalnych trudności. O czym warto przy tym pamiętać?

  Przygotowanie powierzchni

  Przed zabraniem się za układanie płyt musimy zadbać o odpowiednie korytowanie. Tak nazywamy proces, który polega na usunięciu wierzchniej powierzchni gruntu (zwykle jest to ok 30 cm) w taki sposób, aby uzyskać równą taflę. Możemy tego dokonać zarówno ręcznie, jak i przy użyciu specjalistycznych maszyn budowlanych. Efektem tych działań powinien być brak różnicy między poziomem chodnika a znajdującej się w jego pobliżu ziemi. Może się okazać, że służący nam za podstawę grunt nie jest dostatecznie zbity. W takim przypadku zmuszeni jesteśmy wzmocnić go cementem. 

  Przyrządzenie zaprawy

  Skład zaprawy murarskiej jest oczywiście wszystkim znakomicie znany. Piasek i cement mieszamy w odpowiednich proporcjach z wodą. Półpłynny materiał przenosimy na powierzchnię gruntu służącego nam za podłoże i równomiernie rozprowadzamy. Tworzymy w ten sposób perfekcyjnie równą warstwę, na której szybko (nie możemy czekać, aż zaprawa zwiąże się przed położeniem płytki) umieszczamy kolejny element. Musimy stale kontrolować, czy poziom pozostaje równy.

  W jaki sposób układać płyty?

  Najtrudniejsze w samym kładzeniu płyt chodnikowych na podłożu jest zachowanie pomiędzy nimi odpowiednich odstępów. Szczeliny mogą być różnej szerokości, jednak nie powinny przekraczać dziesięciu milimetrów. Należy uważać, by tej odległości nie zmienić wyrównując poziom płyt specjalnym gumowym młotkiem. Czas na wypełnienie przerw fugą przyjdzie dopiero dwa dni po zakończeniu właściwych prac. Dzięki temu całej konstrukcji nie będzie podmywać woda, która w wypadku wystąpienia przymrozków mogłaby dodatkowo zamarzać i rozsadzać bruk.

  Układanie chodnika nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Mamy nadzieję, że skutecznie tu udowodniliśmy. Dla osób wykonujących hobbystycznie różnego rodzaju prace remontowo-budowlane (choćby tylko w swoim własnym domu), nie powinno to stanowić problemu. Nawet jeśli jednak trzeba włożyć wiele pracy, by uzyskać efekt na pożądanym poziomie, satysfakcja z pewnością zrekompensuje wysiłek.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here