Na czym polega efektywne i dobrze zbilansowane nawożenie?

O tym, że nawożenie jest niezbędne podczas uprawy roślin polowych, wie nie tylko każdy rolnik, ale również wszyscy konsumenci. Często proces ten kojarzy się negatywnie, jako zatruwanie roślin chemikaliami i pozbawianie ich walorów zdrowotnych. W rzeczywistości bez odpowiednio dobranych nawozów rośliny dawały małe i niskiej jakości plony. Złotym środkiem jest więc taki program nawożenia, który przyniesie maksimum korzyści i jak najmniej strat.

Na czym polega efektywne i dobrze zbilansowane nawożenie?

Nawozy wieloskładnikowe jako sposób na usprawnienie pracy

Rozwój polega między innymi na tym, że większość czynności jest usprawniania i upraszczana przez stosowanie innowacyjnych rozwiązań. W następstwie jest możliwe ograniczenie wkładu pracy i czasu przy uzyskaniu takich samych efektów. Takie podejście stosuje się też w rolnictwie, które jest dziedziną wymagającą wyjątkowo wiele wysiłku i zaangażowania. Uprawa roli nie ogranicza się bowiem do ośmiu godzin dziennie i pięciu dni w tygodniu.

Aby ograniczyć czas i nakład pracy oraz zmniejszyć koszty prowadzenia upraw, firmy takie jak ADOB proponują rolnikom i ogrodnikom wieloskładnikowe nawozy rolnicze, często o szerokim zastosowaniu. Dzięki kompozycji schelatowanych mikro- i makroelementów zapewniają one bazę do uprawy większości roślin zbożowych, warzyw i owoców. Przykładem takiego preparatu jest ADOB ProFit 18-18-18 + mikro, którego skład został opracowany z myślą o suplementacji zbóż, rzepaku, kukurydzy, warzyw kapustnych i korzeniowych, owoców jagodowych i wielu innych gatunków.

REKLAMA

Preparaty wieloskładnikowe to nie tylko doskonałe nawozy pod kukurydzę, truskawki czy właściwie zbilansowany nawóz do malin letnich, ale też sposób na połączenie wielu aplikacji w jednym procesie.

Mieszanka mikro- i makroelementów:

  • pokrywa zapotrzebowanie na składniki zaledwie podczas jednego zabiegu agrotechnicznego,
  • zmniejsza ilość przejazdów maszyny, co wiąże się z obniżeniem kosztów jej eksploatacji,
  • stanowi profesjonalnie skomponowany zestaw składników dostosowanych do potrzeb konkretnego gatunku rośliny uprawnej,
  • często jest przystosowana do aplikacji doglebowej, dolistnej i fertygacji.

Nawozy jednoskładnikowe i ich znaczenie

Powyższe zalety skłaniają do zastanowienia się, czy w tej sytuacji stosowanie nawozów jednoskładnikowych jest w ogóle potrzebne. Producent takich preparatów – firma ADOB – oferuje szeroki wybór mononawozów. Co ważniejsze, chociaż głównym celem ich stosowania jest uzupełnianie braków pierwiastków uwidocznionych w pokroju liści czy ich wybarwieniu, nie jest to jedyne zastosowanie.

Nawóz do warzyw wieloskładnikowy zawiera standardową kompozycję mikro- i makroelementów, przeznaczoną do użytku na większości gleb i przy wielu gatunkach uprawnych. Nie wszystkie aplikowane składniki są jednak przyswajane w tym samym stopniu przez cały okres wegetacji. Te niewykorzystane uwsteczniają się do postaci nieprzyswajalnej lub są wypłukiwane przez wodę. W konsekwencji, w okresie wzrostu zapotrzebowania na nie, jest niezbędne uzupełnienie braków.

Stosując nawozy cynkowe zamiast wieloskładnikowych z cynkiem, rolnik dostarcza roślinom tylko potrzebnego pierwiastka. W efekcie eliminuje ryzyko przedawkowania pozostałych. Preparaty takie jak ADOB ProFit 18-18-18 + mikro Owoce i Warzywa zawierają bowiem również spore ilości azotu, potasu i fosforu, których nadmiar może negatywnie wpływać na jakość plonów.

«
»

Dodaj komentarz