Najlepszy stół warsztatowy — czym kierować się przy jego wyborze

  Stół warsztatowy to podstawa dobrze zorganizowanego stanowiska pracy. Jego odpowiedni wybór ma znaczenie zarówno dla komfortu, jak i efektywności działań. Odpowiedni stół warsztatowy pomaga bowiem utrzymać porządek w narzędziach i materiałach oraz zapewnia łatwy do nich dostęp Zwiększa dzięki temu ergonomię i wygodę. Sprawdźmy więc, jaki stół warsztatowy najlepiej wybrać.

  najlepszy stol warsztatowy czym kierowac sie przy jego wyborze1 - Najlepszy stół warsztatowy — czym kierować się przy jego wyborze

  Jak dopasować stół warsztatowy do profilu działalności?

  Na rynku dostępne są stoły warsztatowe różnego typu i przeznaczenia. Poszczególne typy takich mebli dostosowane są do różnych profili działalności, mają więc inne funkcje i udogodnienia. Na początek należy więc zastanowić się, do czego potrzebny będzie stół warsztatowy i jaki jego typ wybrać.

  Stoły warsztatowe dzielą się na kilka podstawowych rodzajów, w tym:

  1. Warsztatowe stoły zaciskowe

  Stoły zaciskowe wyposażone są w systemy szczęk i uchwytów, które umożliwiają przytrzymanie i stabilizację elementów, nad którymi trwają pracę. To idealny wybór m.in. do warsztatów, w których zajmujemy się obróbką materiałów. Ten typ stołów warsztatowych bardzo często ma regulację wysokości i kąta nachylenia blatu.

  2. Warsztatowe stoły stolarskie

  Stolarskie stoły warsztatowe dedykowane są, jak sama nazwa wskazuje, pracom stolarskim i obróbce drewna. Maja obszerny blat roboczy oraz liczne półki, przegródki, pojemniki i szuflady na narzędzia, gwoździe, śrubki i inne materiały. Takie stoły często wykonane są z drewna, choć spotyka się też konstrukcje metalowe z drewnianym blatem.

  3. Składane stoły warsztatowe

  Ciekawym wyborem są składane stoły warsztatowe. Zapewniają one dużą mobilność. Złożony meblem łatwo przenieść i zorganizować stanowisko robocze w dowolnym, dogodnym dla siebie miejscu. Złożony stół warsztatowy zajmuje też mało miejsca, jest więc idealny do mniejszych warsztatów, jak i do zastosowań hobbystycznych. Oczywistą wadą takich modeli jest brak dodatkowego wyposażenia, półek, szuflad czy pojemników na narzędzia i materiały.

  Wymienione typy nie wyczerpują repertuaru, pokazują jednak, jak ważne jest dopasowanie stołu warsztatowego do konkretnej działalności. Doskonałym pomysłem jest zakup stołu u producenta, który umożliwia własną konfigurację mebla i dopasowanie jego elementów do indywidualnych preferencji.

  najlepszy stol warsztatowy czym kierowac sie przy jego wyborze2 - Najlepszy stół warsztatowy — czym kierować się przy jego wyborze

  Jakie wymiary powinien mieć stół warsztatowy?

  Jeśli wybierzemy już typ stołu warsztatowego, uwagę skierujmy na jego wymiary. Najważniejsza jest tu wielkość blatu roboczego, który powinien pomieścić elementy poddawane obróbce, jak i wszelkie narzędzia czy maszyny, z których będziemy korzystać.

  Szerokość blatu jest kwestią preferencji, potrzeb i dostępnej w warsztacie przestrzeni, jednak jego głębokość powinna wynosić przynajmniej 60 cm. Taki wymiar zapewnia wygodę pracy i pozwala na swobodne manipulowanie przedmiotami, nad którymi trwają prace.

  W przypadku stołów warsztatowych bardzo ważna jest ich wysokość. Najlepiej, jeśli blat jest na takim poziomie, aby możliwa była wygodna praca na stojąco. Do takiego stołu warto dokupić odpowiednie krzesło warsztatowe, które pozwoli nam pracować również w pozycji siedzącej. Wysokość stołu powinna być dopasowana do indywidualnego wzrostu pracownika i jego preferencji. Zazwyczaj jest to jednak od 80 do 90 cm.

  najlepszy stol warsztatowy czym kierowac sie przy jego wyborze3 - Najlepszy stół warsztatowy — czym kierować się przy jego wyborze

  Z czego powinien być wykonany solidny stół warsztatowy?

  W sprzedaży dostępne są stoły warsztatowe wykonywane z różnych materiałów — metalu, drewna, a nawet płyty meblowej. Te ostatnie przeznaczone są raczej do działań amatorskich i hobbystycznych i do pracy z lekkimi elementami.

  Największą stabilność i trwałość zapewniają metalowe stoły warsztatowe, takie jak te dostępne na stronie stolywarsztatowe.co.pl. Wykonane są one z solidnych, materiałów, a konstrukcje tworzone są z grubych profili zamkniętych, co gwarantuje wysoką wytrzymałość.

  Szukając odpowiedniego stołu warsztatowego, zwróćmy uwagę również na blat. Jego wybór zależy w dużej mierze od przeznaczenia mebla. Stoły warsztatowe z blatem drewnianym czy ze sklejki to dobry wybór do większości warsztatów, jednak czasem możemy potrzebować czegoś solidniejszego — sprawdzą się wtedy blaty metalowe. Mogą być całe wykonane z metalu lub jedynie pokryte blachą.

  Ciekawym wyborem są blaty powleczone gumą ryflowaną. Sprawia ona, że przedmioty nie ślizgają się i nie toczą po stole, zawsze pozostając na swoim miejscu. Łatwiej więc zachować dobrą organizację i porządek nawet przy bardzo drobnych elementach.

  Profesjonalny stół warsztatowy musi być trwały, stabilny i odporny na obciążenia. Zależy to zarówno od materiału, jak i konstrukcji. Ważne są m.in. mocne łączenia poszczególnych elementów mebla. Dobrze też, aby nogi wyposażone były w stopki poziomujące, które pozwolą ustawić i wypoziomować stół na dowolnej powierzchni.

  najlepszy stol warsztatowy czym kierowac sie przy jego wyborze5 - Najlepszy stół warsztatowy — czym kierować się przy jego wyborze

  Dodatkowe funkcje i wyposażenie, na które warto zwrócić uwagę

  Profesjonalny stół warsztatowy to nie tylko blat roboczy, ale również cały szereg dodatkowych funkcji i wyposażenia. Dobry mebel posłuży zarówno do pracy, jak i do przechowywania i organizacji narzędzi, części i innych przedmiotów.

  Podstawą są więc szafki, szuflady, półki i specjalne panele na narzędzia. Doskonale sprawdzają się też ścianki narzędziowe nad blatem. Odpowiedni układ takich przestrzeni zapewnia łatwy dostęp do niezbędnych przedmiotów oraz pozwala zachować porządek.

  W warsztatach, w których używamy drobnych części, np. śrubek, gwoździ czy małych elementów elektroniki, potrzebne jest miejsce na takie drobiazgi. Sprawdzą się tu stoły warsztatowe ze specjalnymi szynami do podwieszania plastikowych pojemników. To gwarancja dobrej organizacji i szybkiego odnalezienia oraz łatwego pobierania konkretnych przedmiotów.

  Profesjonalny stół warsztatowy umożliwia pracę w dowolnych warunkach, również po zmroku. Dlatego warto postawić na modele z oświetleniem. Umieszczone nad blatem lampy zapewniają doskonałą widoczność i sprawdzają się świetnie w ciemnych warsztatach, garażach czy do prac precyzyjnych, gdzie duża ilość światła jest koniecznością.

  test
  Poprzedni artykułJak wybrać najlepszy podkład samopoziomujący pod ogrzewanie podłogowe?
  Następny artykułArmatura na podczerwień SCHELL GRANDIS E – bezdotykowa higiena w kuchni

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here