Wygoda, jaką możemy się dzisiaj cieszyć mając oświetlenie w dowolnym miejscu dosłownie na pstryknięcie palcem (dotyczy to również latarek w komórkach, które są przecież ładowane prądem) jest wartością, o której sto lat temu można było tylko pomarzyć, a sto pięćdziesiąt lat temu nawet nie marzono. Dzisiejsza infrastruktura pozwala nam na wiele więcej, czy może być jeszcze lepiej?

Okazuje się, że tak. Mimo, że korzystamy z coraz większej ilości sprzętów napędzanych energią elektryczną, jak telewizory, komputery, telefony komórkowe, kuchenki elektryczne czy zmywarki, specjaliści zajmujący się tym, żeby dostarczyć nam prąd muszą zajmować się nie tylko tym, żeby tego prądu dostarczać nam coraz więcej, ale też tym, żeby jednocześnie zwracać uwagę na coraz bardziej restrykcyjne przepisy ekologiczne oraz na tym, żeby korzystanie z prądu było coraz bardziej funkcjonalne.
Inteligentne oświetlenie w miejskiej przestrzeni
Nawet tradycyjne dostarczanie prądu stanowi coraz większe wyzwanie ze względu na coraz większe potrzeby energetyczne. Zupełnie innym problemem, z którym muszą sobie poradzić specjaliści jest projektowanie instalacji elektrycznych w taki sposób, aby można było zastosować inteligentne rozwiązania. Doskonałym przykładem jest Inteligentne oświetlenie – co jeszcze musisz wiedzieć? Lampy uliczne, które wymagają ciągłego monitorowania, aby zapalały się wtedy, kiedy jest to potrzebne (co pozwala na oszczędność dla władz miast czy gmin), potrzebują dodatkowej infrastruktury, która reguluje pobór mocy. Dodatkową zaletą monitoringu jest ciągła obserwacja oświetlenia pod kątem ewentualnych usterek, dzięki temu technicy nie muszą sprawdzać wszystkich źródeł światła, a wysyłani są na miejsce awarii wskazanych przez komputer.
REKLAMA
Działanie inteligentnego oświetlenia
Kiedy noc jest pochmurna, a od ziemi nie odbija się światło księżyca, lampy uliczne święcą z pełną intensywnością, kiedy natomiast księżyc pomaga w oświetlaniu ulic, energii można nieco oszczędzić, a co za tym idzie można oszczędzić środki przeznaczone na opłaty za energię elektryczną. Usługi elektroenergetyczne przeszły więc bardzo długą drogę, a więcej na ten temat możemy dowiedzieć się tutaj: https://elektrolex.pl/uslugi-elektryczne-elektroenergetyczne/. Jak pokazała modernizacja oświetlenia miejskiego w Oslo, przejście na inteligentne oświetlenie może przynieść nawet 70% oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że do pełnego wykorzystania możliwości oszczędzania potrzebna jest również wymiana infrastruktury, jak np. wymiana żarówek na LEDowe. Inwestycja zwraca się nawet już po trzech-czterech latach.
Energia a ekologia
Dzięki coraz większej i łatwiej dostępnej wiedzy oraz nowoczesnej infrastrukturze produkcja energii ma coraz mniejszy wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Do tego dochodzą oczywiście coraz bardziej wyśrubowane normy. Z jednej strony inteligentne wykorzystywanie energii zmniejsza jej pobór, dzięki czemu wytwarzamy mniej energii, niż bez tych zastosowań, z drugiej strony potrzebujemy do jej wytworzenia coraz mniejszych zasobów.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.